• تاریخ: 2016-01-16
  • شناسه خبر: 13344
  • 618 بازدید

حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا نیاز به ۲۰ کاندیدا داشت نه ۹۴ نفر

ارکین نیوز – عبدالجواد عموزاد خلیلی فعال فرهنگی و روزنامه نگار طی مطلبی نوشته است : “این شبها توفیقی شده با برخی از کاندیداها در محافل خانگی شرکت کنیم و مهمترین چیزهایی که مردم از این کاندیداها می پرسند اینست که بر ...

ارکین نیوز – عبدالجواد عموزاد خلیلی فعال فرهنگی و روزنامه نگار طی مطلبی نوشته است : “این شبها توفیقی شده با برخی از کاندیداها در محافل خانگی شرکت کنیم و مهمترین چیزهایی که مردم از این کاندیداها می پرسند اینست که برای چی آمده اید و اگر فرضا نماینده شدید آیا پشت سرتان را نگاه می کنید و …

در واقع یک فضای بدبینی و بی اعتمادی و شکاف رفتاری و کرداری بین نمایندگان و مردم بوجود آمده که نتیجه استفاده از ارای مردم و فاصله گرفتن از آنها بعد از بدست آوردن رای و عمل نکردن به وعده های قبل از انتخابات است .

ترمیم این فضا هم کاری بسیار دشوار است و با توجه به شرایط سخت اقتصادی داخلی و هجمه های خارجی به این زودی ها شاید میسر نباشند اما آنچه که مشخص است مردم ایران بسیار نجیب و پاک هستند و علیرغم این مشکلات و خلف وعده های برخی نمایندگان همچنان پای نظام و انقلاب ایستاده اند و رای دادن را یک تکلیف دینی و مدنی برای تعیین سرنوشت خود می دانند.

اما دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفندماه امسال برگزار می شود در حالی که شرایط جدیدی را در این دوره تجربه می کنیم که از مناظر مختلف قابل بررسی است و یکی از این پدیده ها تکثر فراوان ثبت نام کنندگان در حوزه های مختلف انتخابیه در کشور و از جمله استان گلستان است .

گویا دستوری آمده باشد که تا می توانید ثبت نام کنید اما آیا این طور زیاد ثبت نام کردن فی الواقع می تواند خوب باشد یا بد ؟

کارشناسان در پاسخ به این سوال دو دیدگاه دارند : دیدگاه اول معتقد است که هر چه ثبت نام کننده بیشتر باشد نشان می دهد تعداد زیادی از نخبگان جامعه در عرصه هستند و فضا برای انتخاب شدن آنها باز است .

دیدگاه دوم که نگارنده هم با آنها هم عقیده است می گوید: تعداد زیاد ثبت نام کنندگان دو مشکل دارد یکی اینکه انتخاب را برای مردم سخت می کند یعنی انتخاب دو نفر از بین ۱۰ نفر راحتتر است از انتخاب دو نفر از بین ۹۰ نفر و ثانیا دو نفری که از بین ۹۰ نفر انتخاب شوند رای بسیار پایینی داشته و با پشتوانه مردمی ضعیف راهی مجلس می شوند که این در ادامه باعث کاهش انگیزه نماینده می شود .

اما شرایط انتخابات حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا هم به این سمت می رود یعنی آنقدر ثبت نام کننده زیاد داشتیم که امروز خود مردم گرگان و آق قلا هم دچار سرگردانی شده اند . این تشتت حتی در اقوام ترکمن و سیستانی هم دیده شده بطوریکه هر کدام از این دو قوم ۸ تا ۱۰ کاندیدا معرفی کرده اند که امروز اجماع در این دو پایگاه اجتماعی هم امری محال و نشدنی به نظر می رسد .

نگارنده معتقد است اگر لشکر احساس تکلیف کنندگان خدمت به مردم در سمتهایی که بودند و خواهند بود تکلیف خود را به درستی ادا کرده و به مردم خدمت کنند گرگان شاهد تحول و توسعه خواهد بود و نیاز نیست همه به کرسی مجلس بیندیشند و اگر ما در حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا ۲۰ کاندیدا داشتیم قطعا بهتر بود و می توانستیم براحتی از میان آنها ۲ نفر را به بهارستان بفرستیم “.
رادکانا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست