• تاریخ: 2016-06-08
  • شناسه خبر: 18369
  • 677 بازدید

حواس مان به اسب ترکمن باشد

ارکین نیوز – اهالی اسبدار خراسان شمالی همیشه روزهای سختی را گذرانده اند؛ چه زمانی که مسابقه بود و پیست نبود، چه زمانی که هیچ چیز نبود! و چه حالا که دفاع از اسب اصیل ترکمن داعیه همه هست و باز هم هیچ نیست. انگار همیش ...

ارکین نیوز – اهالی اسبدار خراسان شمالی همیشه روزهای سختی را گذرانده اند؛ چه زمانی که مسابقه بود و پیست نبود، چه زمانی که هیچ چیز نبود! و چه حالا که دفاع از اسب اصیل ترکمن داعیه همه هست و باز هم هیچ نیست.
انگار همیشه هستند عده ای که فکرهای خوب را خط خطی کنند و خط بطلان بکشند بر هر چه که فکر می کردی و چیزی که پیش می آید.انگار هر چقدر که موضوعی حساس تر باشد، کم کاری ها، فکرهای اشتباه و بیراهه هم زیاد است.
انگار در حالی که باید حواس مان را بیشتر جمع کنیم، این اتفاق نمی افتد و این گونه می شود که سال هاست که ظرفیتی غنی در دست داریم اما از آن استفاده نمی کنیم و عاقبت هم باید در حسرت استفاده از این سرمایه بمانیم.
اسب های اصیل ترکمن خراسان شمالی این سرمایه های بی نظیر فرهنگی و اقتصادی و ورزشی خراسان شمالی در بیراهه اشتباه و بلاتکلیفی روزگار می گذرانند و دلخوش کرده اند به مالکان شان که دستی بر سر و گوش این نجیبان اصیل می کشند و انگار فقط آن ها می دانند که چه در دست دارند.
قصه اسب های نجیب خراسان شمالی حکایت پرسوزی دارد؛ حکایتی که از رنج سفر و شرکت در هفته های سوارکاری گنبد شروع می شود و به آوارگی مربیان و سوارکاران در چادرهای برپا شده از عشق می رسد و دیگر هیچ.
به تاریخ اسب های ترکمن که سر بزنی همیشه مظلومیت سهم اسب هایی بوده که در رقابت با اسب های تروبرد و دوخون و عرب اصالت حفظ کرده اند.
می توان مظلومیت برخی مالکان را دید که با جان و دل نگذاشتند خون این اسب های اصیل به تاراج برود و امان از دست خالی…دست خالی که گاهی عشق را هم جواب می کند و طنابی می شود بر گردن و جان می گیرد و اسبی را به مفت حراج می کند تا نانی بر سفره ای بگذارد که اسب دارند ولی پول ندارند.و اما فریاد کدام حسرت به گوش شنوا می رسد که درد را بفهمند؛ درد مردان بی ادعایی که می خواهند بمانند و اسب ترکمن را به ثمر برسانند.
کجاست دستی که دست این مردان را بگیرد. بیاید پیست بسازد و کاری کند که ما هم مانند عرب ها به اسب ترکمن بنازیم؟
چه فردی حواسش به سرمایه ای است که اگر قرار است در جشنواره زیبایی جلوه نمایی کند باید بستری برایش فراهم شود که ساخت پیست کمترین آن است؟حواس مان باشد که اسب اصیل ترکمن این ذخیره ژنتیک استان را راحت از دست ندهیم و از این ظرفیت بزرگ استفاده کنیم.
شیرازی – خراسان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست