• تاریخ: 2019-05-19
  • شناسه خبر: 28567
  • 477 بازدید

تلاش برای زدودن غبار سیلاب از ترکمن صحرا

ارکین نیوز-تلاش دستگاه های مختلف برای پاکسازی آثار سیلاب در گلستان و حمایت از مردم آسیب دیده از سیل ادامه دارد. دو ماه گذشته بود که بارش بیش از ۲۵۰ میلیمتری باران در چندین نقطه استان خصوصا مناطق شرقی باعث جاری شدن سیل شد ...

ارکین نیوز-تلاش دستگاه های مختلف برای پاکسازی آثار سیلاب در گلستان و حمایت از مردم آسیب دیده از سیل ادامه دارد.

دو ماه گذشته بود که بارش بیش از ۲۵۰ میلیمتری باران در چندین نقطه استان خصوصا مناطق شرقی باعث جاری شدن سیل شد. خسارت سیل در شهرستان های گمیشان و گنبدکاووس و خصوصا شهرستان آق قلا چشمگیر بود و مردمان این مناطق را درگیر مشکلات آبگرفتگی و گل و لای ناشی از آن کرد.

حال که دو ماه از زمان وقوع این سیل می گذرد، آب فروکش کرده و فعالیت در این مناطق در مرحله بازسازی و بهسازی خانه ها، جاده ها و تاسیسات زیربنایی، اقدامات پیشگیرانه بهداشتی، جبران خسارات مردم، توزیع اقلام زیستی و غذایی و پاکسازی سطح معابر و کوچه ها ادامه دارد.

معرفی بیش از ۵ هزار پرونده بازسازی و بهسازی مسکن به بانک‌ ها

سرپرست استانداری گلستان در برنامه گفت‌ و گو شبکه سراسری خبر سیما با بیان اینکه ارزیابی تمامی ۱۷ هزار ۸۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده از سیلاب صورت گرفته، گفت: پرونده بازسازی و بهسازی ۱۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی استان تشکیل شده و ۵ هزار و ۴۸۲ پرونده به بانک های عامل ارائه شده است.

میرمحمد غراوی با اشاره به اینکه تاکنون برای ۲۵۹ پرونده انعقاد قرارداد صورت گرفته، تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰ واحد مسکونی در مرحله پی کنی، ۴۶ واحد در مرحله فونداسیون ، ۱۰ واحد مرمرحله ستون، و ۲ واحد آماده تحویل هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۴۰۰ تن سیمان و هزار تن میله گرد در اختیار استان قرار گرفته و تلاش داریم برای بهسازی و بازسازی سیمان رایگان تامین شود.

سرپرست استانداری گلستان تاکید کرد: تلاش داریم تا پیش از فصل سرما مراحل ساخت و بهسازی واحد های مسکونی را انجام دهیم.

غراوی با اشاره به اینکه در سیلاب اخیر محصول ۹۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان صد درصد تخریب شده، گفت: در مرحله اول ۳۵۱ پرونده برای ۵۵۹ هکتار از اراضی زراعی و باغی تشکیل شده و ۲ میلیارد و ۳۵ میلیون تومان غرامت پرداخت شده است.

تمامی جاده های مواصلاتی آسیب دیده از سیل بازگشایی شد

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان گفت: با باز شدن جاده کمربندی شهر سیل زده آق قلا و محور یساقی-بندرترکمن که از دوم فروردین ماه به علت بالا آمدن سیلاب مسدود شده بود، فعالیت اکیپهای راهداری گلستان و سایر استان های اعزامی در مناطق سیل زده به ویژه آق قلا و بندرترکمن به پایان رسید.

غلامرضا بیکی بیان کرد:‌ حدود ۱۰۰ نقطه از راههای استان برای انتقال آب برش خورده بود که تاکنون ۳۵ نقطه با لوله گذاری بتنی و فلزی ترمیم شده و راه دسترسی موقت مردم برقرار است.

تاکنون حشرات ناقل بیماری در مناطق سیل‌زده مشاهده نشده است

مدیر بیماری ‌های مرکز بهداشت گلستان در گفت و گو با ایسنا-منطقه گلستان با اشاره به نگرانی های مردم درخصوص افزایش حشرات در مناطق سیل زده،‌گفت:‌ حشرات در این مناطق به سه دسته تقسیم می شوند که دسته اول حشراتی هستند که نه باعث گزش شده و نه بیماری منتقل می کنند. دسته دوم حشراتی هستند که نیش می ‌زنند ولی ناقل بیماری نیستند و دسته سوم نیز حشراتی هستند که نیش می زنند و التهاب ایجاد و بیمارهای عفونی را منتقل می‌ کنند.

علی باقری اظهار کرد: تا اواخر فروردین ماه تنها حشرات نوع اول به ‌طور توده ‌ای در این مناطق مشاهده شد اما از اواخر فروردین به بعد حشرات نوع دوم هم در برخی نقاط دیده شدند ولی تاکنون گزارشی از حشرات نوع سوم که موجب بیماری مالاریا، سالک و تب دانگ می‌شوند، در استان نداشتیم.

وی بیان کرد: کار‌ مه ‌پاشی را در مناطقی که شاهد گزش پشه بودیم در دستور کار قرار دادیم تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

گردگیری از سطح معابر آق قلا همچنان ادامه دارد

شهردار آق قلا در جمع خبرنگاران با اشاره به گردگیری ها در سطح این شهر، گفت: نیروهای مختلف شهرداری آق قلا با همکاری نیروهای شهرداری گرگان در حال بهسازی و ساماندهی شهر بعد از سیلاب هستند.

امان دردی کلته خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ دستگاه ماشین آلات مکانیزه شهرداری گرگان به همراه ۵۰ نیروی انسانی در شهر آق قلا مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به آسیب سیل به آسفالت، بلوارها، پارک ها و غیره، بیان کرد: ترمیم این آسیب ها زمان زیادی می برد و نیاز به همکاری نزدیک شهروندان و حمایت دستگاه های های دولتی داریم.

توزیع اقلام بین ۴۲۲ خانوار سیل زده آق قلایی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان در جمع خبرنگاران در خصوص ادامه روند امدادرسانی به سیل زدگان آق قلا، گفت: با توجه به تخریب کامل و قطعی برخی منازل مسکونی شهرستان آق قلا در جریان سیل اخیر، در هفته گذشته اقدام به توزیع اقلام زیستی و غذایی یک ماهه در بین ۴۲۲ خانوار سیل زده این شهرستان کردیم.

محمد علی هروی یادآور شد: این اقلام شامل ۴۲۲ تخته چادر امدادی، ۴۲۲ بسته غذایی یک ماهه، ۴۲۲ تخته پتوی گلبافت، ۴۲۲ بسته برنج ۵ کیلویی، ۴۲۲ پک نایلون ۵ متری، ۴۲۲ قوطی روغن ۳ لیتری و ۸۴۴ تخته موکت است.

وی تاکید کرد: جمعیت هلال احمر استان همچنان با تمام توان شبانه روز مشغول خدمات رسانی به سیل زدگان است/ایسنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست