• تاریخ: 2015-11-30
  • شناسه خبر: 11181
  • 477 بازدید

برگزاری مانور زلزله در گنبدکاووس با چاشنی تاخیر و لبخند

ارکین نیوز – مانور سراسری زلزله که هر ساله در مدارس کشور برگزار می شود، امسال در گنبدکاووس با چاشنی تاخیر و درسایه شادی و نشاط دانش آموزان و به دور از جدیت و بازسازی صحنه های واقعی زلزله که لازمه اجرای اینگونه مانو ...

ارکین نیوز – مانور سراسری زلزله که هر ساله در مدارس کشور برگزار می شود، امسال در گنبدکاووس با چاشنی تاخیر و درسایه شادی و نشاط دانش آموزان و به دور از جدیت و بازسازی صحنه های واقعی زلزله که لازمه اجرای اینگونه مانورها است، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، زمان برگزاری مانور زلزله ساعت ۱۰ صبح یکشنبه در دبیرستان مختومقلی فراغی شهر گنبدکاووس اعلام شده بود، اما به دلیل تاخیر فرماندار ویژه این شهرستان و مسئولان اداره آموزش و پرورش و آتش نشانی با ۴۰ دقیقه تاخیر آغاز شد.
محمد حمیدی، علت تاخیر خود را حضور در جلسه ای دیگر اعلام کرد و گفت: با این وجود برای شرکت دراین مانور، جلسه را با سرعت تمام کردم تا به این مانور برسم.
نکته دیگر این مانور، لبخند و شادی دانش آموزان بود و به نظر می رسید از اینکه ساعاتی را به بهانه مانور از درس و مشق راحت شده اند، دم را غنیمت شمرده و به صحبت با یکدیگر و بعضا به خوردن اغذیه روزانه خود در هنگام به صدا درآمدن آژیر آتش نشانی مشغول بودند و برگزاری خوب مانور کمترین دغدغه آنان محسوب می شد.
از نحوه پناه گیری دانش آموزان در هنگام به صدا درآمدن آژیر خطر (زلزله) در مانوری که ‘مانور پناهگیری و خروج مناسب’ نام داشت، به خوبی مشخص بود که آنها هیچ آموزشی ندیده بودند، جز آنکه به آنها گفته شده بود، به صورت تجمعی در وسط حیاط مدرسه و چسبیده به هم بنشیند که البته این نکته را هم به خوبی اجرا نکردند.
شاید بتوان حمل دو دانش آموز مصدومی که ساعتی قبل از شروع مانور، توسط امدادگران هلال احمر باند پیچی شده بودند (اگر با خنده و تمسخر دیگر دانش آموزان مواجه نمی شد)، تنها نکته مثبت و آموزشی این مانور قلمداد کرد.
حضور ماشین آتش نشانی و چند نیروی این واحد خدماتی درمدرسه اگرچه سبب خوشحالی دانش آموزان شده بود، اما آتش نشانان حتی این زحمت را هم به خود ندادند آتشی را که با چند تکه کارتن درسطل آهنی زباله روشن شده بود، خاموش کنند و در انتها تعدادی از دانش آموزان با لیوان پلاستیکی آتش را خاموش کردند تا دود آن، اذیتشان نکند.
به هر حال نکته مثبت این مانور ایجاد شادی و نشاط در دانش آموزان بود و از این نظر باید به برگزار کنندگان آن تبریک گفت و تا سال آینده و مانوری دیگر باید منتظر ماند.
معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس درپایان این مانور درحالی که لبخند رضایت برلب داشت درجمع خبرنگاران، گفت: هدف این مانورها ارتقای سطح آگاهی های دانش آموزان درهنگام مواجه شدن با حوادث طبیعی مثل زلزله است.
محمد حمیدی افزود: امروز زنگ مانور زلزله همزمان با مدارس سراسر کشور راس ساعت ۱۰ در مدارس این شهرستان نیز به صدا درآمد.
شهرستان گنبدکاووس با افزون بر ۳۲۵ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و در این مانور علاوه بر فرماندار ویژه این شهرستان، معاون پرورشی آموزش و پرورش گنبدکاووس و یکی از کارشناسان مدیریت بحران استانداری گلستان حضور داشتند./ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست