• تاریخ: 2016-07-17
  • شناسه خبر: 19382
  • 385 بازدید

گلستان در انتظار هفته‎ای گرم/ احتمال دمای ۴۵ درجه‎ای در گنبدکاووس

ارکین نیوز-مدیرکل هواشناسی استان گلستان گفت: بر اساس نقشه‎های پیش‎یابی طی هفته اخیر گلستانی‎ها شاهد افزایش دما و هوایی گرم خواهند بود. سید محمدرضا رضوی صبح امروز اظهار کرد: احتمالا این افزایش دما در گرگان حداکثر به ۴۲ در ...

ارکین نیوز-مدیرکل هواشناسی استان گلستان گفت: بر اساس نقشه‎های پیش‎یابی طی هفته اخیر گلستانی‎ها شاهد افزایش دما و هوایی گرم خواهند بود.

سید محمدرضا رضوی صبح امروز اظهار کرد: احتمالا این افزایش دما در گرگان حداکثر به ۴۲ درجه و در گنبدکاووس به ۴۵ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: این شرایط جوی به دلیل تحت تاثیر گرفتن استان از جریانات جنوبی است و تا اواخر هفته نیز این وضعیت دمایی ادامه خواهد یافت.

رضوی با اشاره به میزان بالای افزایش دما در استان خاطرنشان کرد: این شرایط موجب افزایش تبخیر در استان خواهد شد که با توجه به وضعیت، آبیاری محصولات کشاورزی از جمله سویا و مرکبات به عنوان یک اولویت پیشنهاد می‎شود.

وی یادآور شد: به دلیل افزایش نامتعارف دما و متعاقبا گرما، جنگل‎های استان شرایط مناسبی را برای حریق پیدا می‎کنند که بر این اساس توصیه می‎شود از برپایی آتش در چنین محیط‎هایی شدیدا پرهیز شود.

عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به رویه غلط آتش زدن مراتع و زمین‎های زراعی توسط برخی افراد اذعان کرد: چند روز گذشته خودم شاهد بودم که آتش زدن یکی از مزارع شرق استان منجر به سوزاندن ۳۰۰ اصله درخت اکالیپتوس در این منطقه شد.

*خشکسالی همچنان جدی‎ترین معضل طبیعی در گلستان است

رضوی ادامه داد: تکرار چنین اعمال اشتباهی شرایط را برای طبیعت سخت می‎کند و بیش از پیش خطر حریق منابع طبیعی را افزایش می‎دهد.

وی با اشاره به موضوع خشکسالی به عنوان یکی از مهم‎ترین و جدی‎‎ترین معضلات طبیعی در استان افزود: بارش‎های خوب فصل گذشته نباید این واقعیت را از نظرها دور کند که ما همچنان آسیب‎پذیر هستیم.

رضوی متذکر شد: شرایط جوی گلستان در شرایط کنونی همچنان به سمت گرما به پیش می‎رود و با این اوضاع مطمئنا محصولات کشاورزی استان دچار تنش می‎شود که البته دستگاه مسئول نیز تمهیدات مناسب را اتخاذ می‎کند.

وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی مدیریت بحران با حضور شش استان در استان مازندران گفت: کیفیت بالای این دوره آموزشی و حضور فعالانه مدیران حاضر استان از جمله مهم‎ترین ویژگی‌های این دوره تخصصی بود.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان ادامه داد: شرکت‎کنندگان گلستانی از جمله فعال‎ترین و منظم‎ترین افراد حاضر در این دوره بودند و پاسخ آنان در قالب کارخواسته‎های ارائه شده از جمله بهترین نمونه کاری بوده است.

رضوی ادامه داد: قرار است تا سه‎شنبه هفته جاری آخرین سناریوی این برنامه آموزشی مورد بررسی قرار گیرد و «کارخواست» مورد نظر نیز تکمیل شده و به کشور ارسال شود.

*برگزاری دوره آموزشی هواشناسی برای دهیاران گلستانی

وی یادآور شد: انتظار می‎رود چنین دوره‎های علمی تداوم یابد تا ضمن به روز شدن اطلاعات مدیران، به افزایش همدلی و وحدت رویه کاری آنان در حوزه کاری مدیریت بحران حوادث طبیعی و انسان‎ساخت بزرگ بیش از پیش کمک کند.

رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به این دوره آموزشی، قرار است در آینده‎ای نزدیک نیز یک برنامه آموزشی با همکاری مدیریت بحران استان و با رویکرد هواشناسی برای دهیاران گلستان برگزار شود.

هوای استان گلستان در حال حاضر نیمه ابری همراه با افزایش و دمای هوا نیز بین ۲۸ تا ۳۴ درجه سانتی‎گراد توام با ۵۴ درصد رطوبت است/فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست