• تاریخ: 2015-11-25
  • شناسه خبر: 10989
  • 275 بازدید

کشف ۱۶ قطعه ماهی خاویاری در گمیشان

ارکین نیوز – فرمانده انتظامی گمیشان از کشف ۱۶ قطعه ماهی نابالغ خاویاری از بازارچه این شهر خبر داد و گفت: ماهیان خاویاری جزو ذخائر ژنتیکی دریای خزر و ثروت عمومی به شمار رفته و صید تجاری آن ممنوعیت دارد. سرهنگ حسین پ ...

ارکین نیوز – فرمانده انتظامی گمیشان از کشف ۱۶ قطعه ماهی نابالغ خاویاری از بازارچه این شهر خبر داد و گفت: ماهیان خاویاری جزو ذخائر ژنتیکی دریای خزر و ثروت عمومی به شمار رفته و صید تجاری آن ممنوعیت دارد.
سرهنگ حسین پهلوان دلیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: درپی دریافت اطلاعات مردمی مبنی بر خرید و فروش ماهی خاویاری در بازارچه ماهی گمیشان، ماموران انتظامی به محل اعزام و پس از هماهنگی با دادستان شهرستان و بازرسی از دو غرفه مشکوک در بازار، این ماهیان کشف و ضبط شد.
وی با بیان اینکه ماهیان خاویاری نابالغ کشف شده حدود ۲۰ کیلوگرم وزن دارند، افزود: در این ارتباط دو متخلف دستگیر و با هماهنگی مقام های قضایی شهرستان، غرفه های آنها در بازار پلمپ شده است.
سرهنگ پهلوان دلیر تلاش برای حفظ گونه های مختلف ماهیان خاویاری را وظیفه همه نهادها و مردم بیان کرد و یاداور شد: در این راستا نیروی انتظامی با متخلفان و قاچاقچیان برخورد قانونی می کند.
وی همچنین از صیادان شهرستان خواست از هرگونه اقدام غیرمجاز در حوزه صید منابع آبزی خودداری کنند.
طبق مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور که در ۲۹ دی ماه سال ۹۳ به تصویب رسید صید هر قطعه ماهی خاویاری شامل فیل ماهی، اوزن برون، قره برون و چالباش ۱۰۰ میلیون ریال جریمه دارد.
خزر بزرگ ترین دریاچه جهان است که از مجموع شش هزار و ۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی آن، ۷۴۰ کیلومتر در حاشیه سه استان شمالی ایران و از جمله گلستان واقع است.
حدود ۱۱۶ گونه شناخته شده و ۶۴ زیرگونه در این دریا زیست می کنند که از این مجموع حدود ۱۷ گونه آن ارزش تجاری دارد.
ماهیان خاویاری از خانواده تاس ماهیان ازجمله گونه های آبزی کم نظیری هستند که با توجه به قدمت آنها به عنوان فسیل های زنده شناخته می شوند.
این ماهیان به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می شوند، پنج گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان شامل فیل ماهی یا بلوگا، تاس ماهی روسی یا چالباش، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، ماهی شیپ و ماهی ازون برون یا سوروگا گونه های اصلی دریای خزر هستند.
خاویار ماهیان خاویاری از گران ترین غذاهای جهان است.
گمیشان با ۶۰ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان و در شمالی ترین قسمت حاشیه شرقی دریای خزر قرار دارد و از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از طرف غرب به دریای خزر منتهی می شود.
کشاورزی، دامداری، قالی بافی، ماهیگیری از مشاغل اصلی مردم گمیشان محسوب می شود، بیشتر ساکنان این شهرستان را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست