• تاریخ: 2015-07-18
 • شناسه خبر: 6322
 • 3,126 بازدید

کسانی که جمعه را روزه نگرفتند باید قضا بگیرند

ارکین نیوز – امروز نماز عید فطر همزمان با کشور اسلامی مان در منطقه ترکمن صحرا با حضور پرشور نمازگزاران در حالی برگزار گردید که حواشی های بسیاری برای امامان جمعه چندین شهر ترکمن نشین داشت. ماجرا از آن جا آغاز شد که ...

ارکین نیوز – امروز نماز عید فطر همزمان با کشور اسلامی مان در منطقه ترکمن صحرا با حضور پرشور نمازگزاران در حالی برگزار گردید که حواشی های بسیاری برای امامان جمعه چندین شهر ترکمن نشین داشت.
ماجرا از آن جا آغاز شد که امام جمعه گمیشان الحاج بهرام گلدی آخوند نبوی نژاد با رؤیت هلال توسط اعضای یک خانواده در روستای عطا بهلکه گنبد ، اعلام کرد که حجت شرعی اعلام عید فطر روز جمعه بر ما تمام شد.
امام جمعه شهرستان آق قلا الحاج عبدالحی آخوند میرزاعلی نیز متعاقب این اعلام از طرف امام جمعه گمیشان پس از مشورت با حاج الیاس آخوند کم از علمای برجسته شهرستان آق قلا اظهار داشت که رؤیت ماه شوال محرز گردید ، جمعه عید فطر است و روزه گرفتن در آن جایز نیست .
وی در ادامه با بیان اینکه در جامعه اسلامی حفظ اتحاد یکی از ضرویات می باشد که همیشه در دین اسلام به آن سفارش شده گفت : با مشورت علما تصمیم گرفته شد با توجه به نظر حاکم اسلامی ؛ نماز عید فطر را در روز دوم عید اقامه خواهد شد .
متعاقب آن تنها در روستاهای قره بلاغ و چن سولی در روز جمعه نماز عید فطر برگزار گردید و سایر روحانیون منطقه در راستای حفظ وحدت ، برگزاری نماز عید فطر را روز شنبه اعلام کردند.
ولی امروز اظهارات جنجالی امامان جمعه شهرهای سیمین شهر و فراغی در خصوص اینکه عید روز جمعه مردود عنوان کردند ، فصل تازه ای را در خصوص ماجرای پر حرف و حدیث عید فطر امسال رقم زد .
گزارش ها حاکی از این است که الحاج آخوند حنفی امام جمعه سیمین شهر و الحاج احمد آخوند قربانپور امام جمعه شهر فراغی ضمن باطل اعلام کردن عید روز جمعه بیان داشتند:کسانی که جمعه را روزه نگرفتند باید قضای آن را بگیرند .
شنیده ها حاکی از این است که حاج عبدالرزاق آخوند رهبر امام جمعه مسجد جامع عرفانی و از شاگردان یارجان آخوند نظری نیز روز جمعه را عید ندانسته و این روز را روزه گرفتند.
حال سوال اینجاست با این همه دو دستگی ایجاد شده در بین روحانیون اهل سنت آیا وقت آن نرسیده است که شورای روحانیون احناف اهل سنت ترکمن صحرا تشکیل و تکلیف مردم که روز جمعه را روزه نگرفتند مشخص کنند.

 • ماهیم - 2015-07-18 در 8:10 ب.ظ

  سوال م مشخصا این است که چرا شما گردانندگان سایت ارکین از عبارت “جنجالی” برای تیتر خود استفاده کرده اید. اساسا آیا جنجالی بر سر نظرات مختلف در مورد رویت یا عدم رویت هلال وجود داشته است. اگر جنجالی در این خصوص بوده لطفا اطلاع رسانی کنید. شاید هم تعریف شما از جنجال با تعریف معمول، متفاوت است؟

  • modir - 2015-07-18 در 8:16 ب.ظ

   مدیر سایت : شنیده ها حاکی از این است که پس از صحبت های اخوند حنفی در این خصوص عده ای از جوانان اعتراض کردند و ایشان را متهم به محافظه کاری کردند که در نوع خودش جنجالی بوده است
   بازهم به احترام کاربران سو تیتر اصلاح شد
   با تشکر از شما دوست عزیز

 • همشهری - 2015-07-19 در 8:40 ق.ظ

  اگه باید قضا روز جمعه را بگیرن باید خود اخوند میریزعلی باید انجام بده و قضا کل مردم اق قلا و‌حومه را بگیره اگر عید هم باشه امامان جمعه سیمین شهر باید تقاص گناه که در روز عید روزه گرفتن را بدن .پس مردم عادی هیچ گونه مسولیتی در این بابت ندارن.امامان جمعه اعلام میکنن عیده و مردم قبول میکنن .وگرنه واس مردم چه فرقی میکته که یک روز بیشتر روزه بگیرین .اگر گناهی هم باشه بر دوش امامان جمعه هست و بس

 • حاج محمد - 2015-07-19 در 8:59 ب.ظ

  ای کاش همه منطقه ترکمن صحرا خصوصا علما اتحاد بیشتری داشته باشند و این چند دستگی از بین برود

 • ترکمن صحرا - 2015-07-22 در 9:50 ق.ظ

  با سلام .حاج آخوند حنفی یکی از ذخایر علمی و معنوی ترکمن صحرا و من نیز به شخص ایشان را دوست دارم .ولی حاج آخوند حنفی نباید به این تندی اعلام عقیده کننده .شاید علمای بزرگوار دیگری که جمعه عید اعلام کردند برایشان اثبات شده که عید است و وظیفه شرعی خودشان را انجام دادند و برای کل ترکمن صحرا یا کل کشور که تصمیم نگرفتند ولی حاج آخوند عزیز و بزرگوار نباید اینگونه بر تمام ترکمن صحرا فتوا صادر کنند حجت رویت هلال ماه بوده که برای عزیزان بزرگوار اثبات شده بود .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست