• تاریخ: 2019-04-09
  • شناسه خبر: 28426
  • 448 بازدید

پیشنهاد فرمانده سپاه نینوای گلستان برای نام‌گذاری جاده « ایثار» در محور گمیشان-بندرترکمن

ارکین نیوز-فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به احداث ۱۸پل درمحور بندرترکمن به گمیشان در مدت ۶۰ ساعت گفت:به مسئولان استان و شهرستان گمیشان پیشنهاد می‌کنم و اصرار دارم که به خاطر ایثار مردم و سپاه جاده بندرترکمن به گمیش ...

ارکین نیوز-فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به احداث ۱۸پل درمحور بندرترکمن به گمیشان در مدت ۶۰ ساعت گفت:به مسئولان استان و شهرستان گمیشان پیشنهاد می‌کنم و اصرار دارم که به خاطر ایثار مردم و سپاه جاده بندرترکمن به گمیشان به عنوان جاده « ایثار» نام‌گذاری شود.

سردار معروفی امشب در جمع خبرنگاران با اشاره به بکارگیری توان مهندسی و نیروی انسانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به سیل‌زدگان اظهارداشت: در سیل اخیر ارتباط جاده‌ای بندرترکمن به گمیشان قطع شده بود؛ مردم برای اینکه شهر دچار خسارت نشود ۱۸ نقطه این جاده را بریدند و چون احساس می‌کردند اگر این کار را نکنند آب، شهر را می‌گیرد.

وی گفت: مردم این منطقه ایثار کردند و با اینکه یک هفته راه خود را قطع کرده بودند اما شهر را نجات دادند.

فرمانده سپاه نینوای استان افزود: نیروی زمینی سپاه پاسداران، تیپ مهندسی ۴۵ جوادالائمه و راهداری در این مدت تلاش کردند تا ارتباط گمیشان را به بندرترکمن برقرار کنند.

وی بیان داشت: با همت این نیروها در مدت ۶۰ ساعت ۱۸ پل بر روی این جاده احداث و راه را برای مردم باز کردند. این ایثار بزرگ مردم و پاسداران که مانند دفاع مقدس، جهادی این کار را انجام دادند، قابل قدردانی است.

سردار معروفی خاطرنشان کرد: به مسئولان استان و شهرستان گمیشان پیشنهاد می‌کنم و اصرار دارم که به خاطر ایثار مردم و سپاه جاده بندرترکمن به گمیشان به عنوان جاده « ایثار» نام‌گذاری شود تا ایثار این نیروها در تاریخ ثبت شود.

وی در بخش دیگر سخنانش به اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: قبل از دستور مقام معظم رهبری، سپاه با جدیت به موضوع سیل و مناطق سیل‌زده ورود کرد اما بعد از دستور فرمانده کل قوا، سپاه با توان مضاعف پای کار آمد. در این مدت فرمانده کل سپاه در دو مرحله و فرماندهان نیروی زمینی، بسیج، جانشین فرماندهی کل سپاه و غیره برای گرفتن تصمیمات عملیاتی به مناطق آمدند.

وی افزود: علاوه بر امدادرسانی موضوع خروج آب از منطقه به دریا و جلوگیری از ورود آب به آق‌قلا نیز در دستور کار قرار گرفت. لایروبی و باز کردن مسیرهای دو رودخانه قره‌سو و به طور ویژه گرگانرود نیز اجرایی شد.

فرمانده سپاه نینوای استان بیان داشت: نیروهای مسلح و قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) در این مدت انقلابی و جهادی پای کار بودند و این رودخانه‌های قره‌سو و گرگانرود و کانال‌های رهبری، مرکزی، صفاایشان و کانال‌های فرعی گمیشان را برای روانسازی جریان آب به سمت دریا لایروبی کردند.

وی با اشاره به حجم زیاد آب موجود در رودخانه‌های استان گفت: حدود ۶۰ درصد بارش سالانه در منطقه بارید و ورودی سنگینی از آب داشتیم اما خروجی وجود نداشت، بعد از لایروبی کانال‌ها به تالاب رسیدیم و آنجا نیز دچار مشکل شدیم چون آب به دریا وارد نمی‌شد.

سردار معروفی با بیان اینکه جلوه‌هایی از ایثار دوران دفاع مقدس در سیل اخیر گلستان مشاهده شد، اظهارداشت: ۱۲۰ نفر از نیروهای مردمی و بسیجی با بیل دستی به مدت چند شب در این منطقه کار کردند و برخی از راه‌ها باز شد اما این کار خیلی جواب نداد. با اینحال برادران به شیوه زمان جنگ چند بیل مکانیکی را وارد منطقه کردند و بخشی از کانال مرکزی باز شد تا اینکه به باتلاق خوردیم.

وی با بیان اینکه یک اقدام چندین ساله در مدت حدود ۱۸ روز با همت انقلابی و جهادی نیروهای مسلح و گروه‌های مردمی انجام شد، گفت: بعد از آن از شناور قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) استفاده کردیم تا لایروبی این مسیر انجام و ارتباط با دریا برقرار شد.

فرمانده سپاه نینوا با اشاره به احداث کانال‌های انحرافی برای مصون‌سازی منطقه در برابر سیلاب‌های احتمالی آینده بیان داشت: یک پروژه ملی در بالادست سد وشمگیر به نام « بند ولی» آغاز کردیم. متأسفانه این رودخانه در گذشته مدیریت نشد و تصرف شده و آب‌بندان درست کرده بودند. با مجوز شورای تأمین و هماهنگی فرمانداری‌های گنبدکاووس و آق قلا سپاه مسئولیت قرارگاه عملیاتی را در این منطقه برعهده گرفت که اکنون بیش از ۴۵ دستگاه در این منطقه فعال هستند.

وی گفت: کانال نخست به طول یکهزار و ۸۰۰ متر به عمق ۶ تا ۱۱ متر عرض ۴ تا ۷ متر احداث شده و کانال دوم به طول یکهزار و ۷۰۰ متر در حال لایروبی است.

سردار معروفی احداث این کانال‌ها را سوپاپ اطمینان برای منطقه در برابر حوادث احتمالی مشابه اعلام کرد و آن را هدیه بزرگ سپاه به مردم منطقه ترکمن صحرا دانست/تسنیم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست