• تاریخ: 2016-07-04
  • شناسه خبر: 19115
  • 508 بازدید

پیام بخشدار مرکزی آق قلا به مناسبت فرارسیدن ۱۴ تیرماه روز “شهرداری و دهیاری “

ارکین نیوز-به گزارش روابط عمومی بخشداری مرکزی آق قلا متن کامل پیام ” اسمعیل آرخی” بخشدار مرکزی آق قلا به شرح ذیل است : چهاردهم تیرماه، سالروز تصویب تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستایی به‌عنوان اولین حلقه زنجیر ...

ارکین نیوز-به گزارش روابط عمومی بخشداری مرکزی آق قلا متن کامل پیام ” اسمعیل آرخی” بخشدار مرکزی آق قلا به شرح ذیل است :

چهاردهم تیرماه، سالروز تصویب تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستایی به‌عنوان اولین حلقه زنجیر مدیریت کشور را خدمت کلیه دهیاران و زحمتشان عرصه عمران و آبادانی و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روستاها تبریک عرض می‌نمایم.

با توجه به تصویب قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در ۱۴ تیرماه ۱۳۷۷ و به‌تبع آن تدوین آئین‌نامه تشکیلات و وظایف دهیاری‌ها در سال‌های آتی، شاهد شکل‌گیری نهاد دهیاری از اوایل دهه ۱۳۸۰ بودیم و بدین ترتیب این نهاد عمومی غیر دولتی در جهت خدمات‌رسانی به روستائیان و رسیدگی به مشکلات و موانع موجود در یک روستا آغاز به فعالیت نموده و دهیار به‌عنوان مدیر ارشد روستا و بازوی اجرای مصوبات شورای اسلامی، مسئول رسیدگی به وظایف قانونی مربوطه است و نهایتاً خدمات و وظایفی را که شهرداری در سطح شهرها بر عهده‌دارند، دهیاری‌ها در سطح روستاها عهده‌دار هستند.

امروزه پس از گذشت یک دهه از فعالیت دهیاری‌ها در سطح کشور و بنا بر بررسی‌ها و نظرسنجی‌های صورت گرفته، آسیب‌شناسی لازم در خصوص موانع و مشکلات دهیاری‌ها در عرصه فعالیت توسعه و مدیریت روستایی مشخص گردیده که ازجمله موارد می‌توان به عدم اعتبارات کافی، انتظارات بالای روستائیان، عدم وجود زیرساخت‌های کافی، اشتغال ناپایدار سمت دهیاری، برخی اختلافات با شورای اسلامی روستا، تعداد دستگاه‌های خدمات رسان در روستاها را نام برد که البته در سال‌های اخیر با توجه به سیاست‌های مناسب و آموزش‌های ارائه‌شده، بسیاری از مشکلات حل‌وفصل گردیده و ازجمله آن توجه ویژه جهت تأسیس و گسترش شرکت تعاونی دهیاری‌ها در هر بخش یا شهرستان است که گام مهمی در جهت نیل به خودکفایی دهیاری‌ها ایجاد نموده است و می‌تواند در سال‌های آینده پشتوانه خوبی برای دهیاری‌ها باشد.

امید است که در سایه سیاست‌های دولت تدبیر وامید، هرچه زودتر شاهد تصویب و ابلاغ قانون جامع دهیاری‌های کشور باشیم که به‌صورت طرح از طرف وزارت کشور به مجلس ارائه گردیده است و بدون شک ابلاغ این قانون گامی مهم در مدیریت نوین روستایی و توسعه پایدار روستاها است. اسمعیل آرخی بخشدار مرکزی آق قلا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست