• تاریخ: 2015-05-19
  • شناسه خبر: 4171
  • 897 بازدید

وزیر بهداشت بینایی چشم هفت ‘مراوه تپه ای’ را به آنان بازگرداند

ارکین نیوز-کاروان خیریه نورآوران سلامت که از نیمه های فروردین سال جاری در شهرستان مرزی و محروم ‘مراوه تپه’ مستقر است روز گذشته میزبان وزیر بهداشت بود که چشم هفت نفر از مردم بی بضاعت این شهرستان را شخصا عمل کر ...

Golestanema2
ارکین نیوز-کاروان خیریه نورآوران سلامت که از نیمه های فروردین سال جاری در شهرستان مرزی و محروم ‘مراوه تپه’ مستقر است روز گذشته میزبان وزیر بهداشت بود که چشم هفت نفر از مردم بی بضاعت این شهرستان را شخصا عمل کرد. .

کاروان خیریه نورآوران سلامت که از نیمه های فروردین سال جاری در شهرستان مرزی و محروم ‘مراوه تپه’ مستقر است روز گذشته میزبان وزیر بهداشت بود که چشم هفت نفر از مردم بی بضاعت این شهرستان را شخصا عمل کرد.
کاروان خیریه نور آوران سلامت که وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بنیانگذار آن است با هدف خدمت به مردم محروم و مستضعف نقاط مختلف کشور ایجاد و با استقرار چشم پزشکان و دندانپزشکان نیکوکار اجرایی می‌‌شود.
دکتر هاشمی وزیر بهداشت که خود نیز در این فعالیت ها حضور می‌‌یابد ، به عنوان یک مدیر جهادی، به بحث مدیریت جهادی در راستای بیانات رهبر معظم انقلاب عینیت بخشیده است.
کاروان نور آوران سلامت از سال ۱۳۸۵ به پیشنهاد دکتر هاشمی وزیر بهداشت طراحی شد و کار خود را به صورت رسمی از چهار سال قبل یعنی ۱۳۸۹ در استان خراسان رضوی با حضور هفت پزشک در شهرستان خواف و منطقه چاه گچی آغاز کرد.
دکتر هاشمی که امروز وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌‌باشد، خود از نیروهای جهاد سازندگی سابق بوده و همین مساله باعث شده تا کار خود را به صورت جهادی دنبال کند و به فکر خدمت به محرومین باشد و بر همین اساس تصمیم به راه اندازی موسسه خیریه ای به نام ‘نورآوران سلامت’ گرفت .

این موسسه خدمات خود را در واقع در سه بخش چشم پزشکی، دندان پزشکی و عمل چشم به صورت سیار انجام می‌‌دهد که در ابتدا تنها سه دندان پزشک و چهار چشم پزشک به این گروه محلق شده بودند.
به مروز زمان بر تعداد این پزشکان و حامیان طرح اضافه شد، بطوری که امروز بیش از یک هزار پزشک با این تیم خدماتی همکاری می‌‌کنند و روز به روز بر تعداد آنان افزوده می‌‌شود.
بانیان راه اندازی این خیریه که چشم پزشک بودند کار خود را بیشتر بر این حوزه معطوف کرده و با بازدید از بیمارستان های سیار در خارج کشور این موارد را بومی سازی کردند.
از سوی دیگر در بخش چشم پزشکی، یک خیر از شهرستان مشهد، تقبل کرده که ۴۰ هزار عینک را که از سوی چشم پزشکان موسسه نور آوران برای بیماران نیازمند تجویز می‌‌شود را از اتحادیه عینک سازان خراسان رضوی، بطور رایگان تهیه و در اختیار این افراد قرار دهد.
این موسسه امروز دارای یک شعبه شرق کشور می‌‌باشد که فعالیت آن از سال ۱۳۹۲ در شهرستان گناباد آغاز و تا به امروز در استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان و نیز گلستان اقدامات موثری برای مردم محروم این استان ها کرده است.
از نکات ارزشمند در این تیم سیار می‌‌توان به حضور شخصی دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت اشاره کرد که در ایام خارج از وقت وزارتی خود به این مراکز سیار سرکشی می‌‌کند و با توجه به اوضاع و شرایط، چندین عمل چشم را انجام می‌‌دهد که همین مساله باعث شده تا وی به عنوان یکی از بهترین وزرای دولت تدبیر و امید از سوی مردم انتخاب شود.
هرچند فعالیت های خیریه دکتر هاشمی و تیم آن در نور آوران سلامت از سال های قبل از وزارت آغاز شده و بارها به علت درگیر بودن در این موسسه خیریه از پذیرفتن مسوولیت خودداری کرده و با حضور در وزارت بهداشت نیز طرح تحول سلامت را در راستای خدمت رسانی بیشتر به نیازمندان و اقشار مختلف مردم با موافقت دولت تدبیر و امید اجرایی کرده است.
فعالیت های پزشکان طرح نور آوران سلامت در حوزه دندان پزشکی بیشتر برای افراد زیر ۱۵ سال برنامه ریزی شده تا در جهت پیشگیری آموزش‌‌‌‌هایی داده شود و کارهایی مثل جرم گیری و پر کردن دندان انجام گیرد.
در حوزه چشم پزشکی بیشتر تمرکز بر روی افراد بزرگسالی می‌‌باشد که بیماری‌‌‌‌هایی مانند آب مروارید دارند. روزانه ۲ دندانپزشک، یک چشم پزشک و یک بیناسنج در این طرح فعال بوده و به صورت متوسط ۸۰ تا ۱۰۰ نفر در بخش چشم و ۵۰ تا ۶۰ نفر در حوزه دندانپزشکی مورد پذیرش قرار می‌‌گیرند.
بهترین پزشکان از سراسر کشور در این طرح خیریه ثبت نام کرده و به صورت دوره ای برای ارایه خدمات در مناطق محروم حضور پیدا می‌‌کنند. در راستای اجرای این طرح، این کاروان از نیمه فروردین سال جاری تیم خود را در استان گلستان و در دورترین نقطه آن یعنی شهرستان محروم مراوه تپه که به عنوان یک منطقه محروم و مرزی محسوب می‌‌شود، مستقر کرده و بنا است تا این تیم بین ۶۰ تا ۷۰ روز در این منطقه به مداوای بیماران نیازمند بپردازند.
در این خصوص وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته به این شهرستان ترکمن نشین و محروم رفت تا در کنار دیگر چشم پزشکان فعال در طرح نورآوران به معاینه چشم مردم مستضعف این شهرستان که استطاعت مالی رفتن به مطب متخصصین این رشته را ندارند، بپردازد. دکتر هاشمی پس از معاینه چشم بیماران، آنانی را که نیازمند جراحی بودند روانه اتاق عمل کرد و به جراحی چشم آنان پرداخت تا از آسیب های بیشتر بیماری جلوگیری کند.

مجریان این طرح قبل از استقرار سه منطقه را در استان گلستان بررسی کرده و محرومیت مراوه تپه و مظلومیت مردم آن باعث شد که این شهرستان را برای حضور اکیپ های خیریه چشم پزشکی و دندانپزشکی انتخاب کنند. در قالب این طرح تاکنون حدود یکهزار و ۷۰۰ بیمار با مشکل چشمی و افزون بر یکهزار و ۲۰۰ نفر برای معاینه و درمان مشکلات مربوط به دندان مراجعه کرده اند.
همچنین تاکنون ۱۷۰ عمل چشم در این تیم برای مردم شهرستان صورت گرفته و به برخی نیز عینک رایگان تحویل داده شده است. وزیر بهداشت شب گذشته قریب به سه ساعت در اتاق عمل سیار حضور داشت و از ۳۷ عمل انجام شده روز گذشته، هفت عمل را خود انجام داد که این حضور شخص وزیر، باعث خوشحالی و خشنودی مردم شده بود، بطوری که با لبخند رضایت از دکتر هاشمی قدردانی می‌‌کردند.
اجرای این طرح و فعالیت پزشکان و دندانپزشکان خیر در قالب آن که مداوای رایگان بیماران را بر جراحی ها و مداواهای گرانقیمت چشم و دندان در مراکز تخصصی ترحیح داده اند از تعهد بالای جامعه پزشکی همراه با تخصص آنان خبر می‌‌دهد.
از سوی دیگر حضور شخص وزیر با تمامی مشغله های کاری وزارتخانه و تعاملات با بخش های مختلف پزشکی، درمانی، دانشگاهی برای ارایه خدمات تخصصی به بیماران و مداوای چشم آنان، این کار خیر را ماندگارتر کرده است، آنهم حضور در شهری دور افتاده و کمک به مردمی که تنها حق ویزبتی که پرداخت می‌‌کنند تشکری با زبان ترکمنی و لبخندی به سادگی مردم خونگرم ترکمن است.
بیشتر ساکنان شهرستان ۶۰ هزار نفری مراوه تپه که افزون بر سه ساعت با گرگان مرکز استان گلستان فاصله دارد را هموطنان ترکمن تشکیل می‌‌دهند. نورآوران سلامت خیریه ای است که با یافتن محرومیت ها در نقاط مختلف ایران، امکانات و تجهیزات لازم را آن مناطق منتقل کرده و لبخند رضایت را بر لبان مردم محرومی می‌‌نشاند که توانایی مالی آنان کفاف استفاده از امکانات درمانی بیمارستان های تخصصی را ندارد.
و البته این طرح کماکان نیازمند حمایت پزشکان و دندانپزشکان کشور است تا گستره خدمات خود را بیشتر کند و محرومان مناطق دیگر را نیز از درمان رایگان بهره مند نماید تا سلامت کودکان و نوجوانان و نیز بزرگسالان این مناطق کمتر آسیب ببیند.
ایرنا

  • طعنه - 2015-05-21 در 6:39 ب.ظ

    درود به شرف آقای وزیر .انشاالله که .همیشه ایام سربلند موفق وپیروز باشید. خداوند یارو ونگهدارتان باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست