• تاریخ: 2015-03-05
  • شناسه خبر: 2156
  • 2,654 بازدید

هنرمندی که هرگز لبخند زندگی را ندید

ارکین نیوز – هرام محمد یمودی، معروف به بایجی، به‌تایید همه دوستدارن هنر موسیقی سنتی ترکمن، هنرمند ممتاز کمانچه بود و هیچ هنرمندی نمی‌تواند هنر وی را در کمانچه نوازی، قبول نداشته و یا تایید نکند. او زندگی خود را از ...

img54ea234c610ce
ارکین نیوز – هرام محمد یمودی، معروف به بایجی، به‌تایید همه دوستدارن هنر موسیقی سنتی ترکمن، هنرمند ممتاز کمانچه بود و هیچ هنرمندی نمی‌تواند هنر وی را در کمانچه نوازی، قبول نداشته و یا تایید نکند.
او زندگی خود را از آغاز توام با فقر، مشکلات و فراز و نشیب‌های زیادی سپری نمود؛ اما «کمانچه» همواره تنها تکیه‌گاه و یا و یاور وی در زندگیش بود.

کمانچه تکیه‌گاه زندگی وی
او به‌کمانچه‌اش وابسته بود و همواره بدبختی‌ها و عقده‌های درونی خود را با کمانچه‌اش تقسیم می‌کرد و بدین لحاظ او همیشه با عشق و علاقه زیادی کمانچه را به‌دست می‌گرفت و با علاقه وافری، در کنار استاتید بزرگ موسیقی ترکمن، کمانچه می‌نواخت و صدای کمانچه وی گل‌های تشنه صحرا و دل‌های تشنه مردم را سیراب می‌کرد و به‌درستی می‌توان گفت که وی به‌عشق کمانچه زنده بود و گرنه سال‌های پیش، به‌علت یخ و سرمای زمستان سرد و باد‌های تند و سرد پاییزی، از این دنیا رفته بود.

بیش از ۵۰ سال در کنار استادان بزرگ موسیقی ترکمن
بایجی بیش از ۵۰ سال در کنار استادان بزرگ موسیقی ترکمن، از جمله: استاد مرحوم نظرلی محجوبی، عاشور گلدی گرکزی، اراز محمد باخوشی، دوردی طریک، مرحوم عاشور محمد خیوه‌ای، دوردی ایری (خوجه داده)، مرحوم قزاق پانگ، مرحوم خوجه بخشی، مجید ربانی و …. کمانچه نواخت و با شرکت در شادی‌های مردم، وجود تشنه علاقمندان به موسیقی سنتی ترکمن را سیراب و خنده بر لبان آنان می‌نشاند، اما خودش هرگز نخندید و شادی روزگار را به عینه در وجودش لمس نکرد، او خودش را با کمانچه وقف مردم کرده بود، با این وجود، هیچگاه در جایگاه واقعی خود قرار نگرفت و خودش و هنرش در نزد مسئولان فرهنگی و هنری استانی و کشوری پنهان ماند.

آخرین حضور وی در جشنواره‌ها
شاید حضورش در جشنواره خرم آباد، که چند سال پیش برگزار شد، آخرین حضور وی در جشنواره‌ها بود.
در آن سال بنده به‌اتفاق استاد عاشور گلدی گرکزی، استاد اراز محمد باخوشی، مرحوم سراج‌الدین باشقره و استاد مرحوم بایجی، به دعوت استاد هوشنگ جاوید، مدیر اجرایی جشنواره، در آن محفل تابناک هنرمندان موسیقی محلی و نواحی کشوری، شرکت کردیم و در آن جشنواره، استاد بایجی، با کمانچه نوازی در کنار استادان بزرگ موسیقی ترکمن، مورد تجلیل قرار گرفت.

یادآور می شود، استاد بایجی یمودی نوازنده برجسته و محبوب کمانچه سال ۱۳۳۵ متولد شد و در تاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ به علت عارضه سرطان کبد دار فانی را وداع گفت.
روحش شاد و یادش گرامی باد.
پایگاه اطلاع رسانی ترکمن های ایران

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست