• تاریخ: 2015-10-01
  • شناسه خبر: 8859
  • 2,934 بازدید

هشدار جمعی از ماهیگیران : خطر تخریب سد گلستان

ارکین نیوز – بزرگترین سد خاکی استان گلستان با وسعت آبگیری تقریبا ۵۰۰۰ هکتار که یک محیط زیست برای ماهیان و پرندگان مهاجر به شمار می رود. با وجود خشکسالی و خشک شدن تالاب های بین المللی آلاگل آلماگل و سد وشمگیر و کم آ ...

ارکین نیوز – بزرگترین سد خاکی استان گلستان با وسعت آبگیری تقریبا ۵۰۰۰ هکتار که یک محیط زیست برای ماهیان و پرندگان مهاجر به شمار می رود. با وجود خشکسالی و خشک شدن تالاب های بین المللی آلاگل آلماگل و سد وشمگیر و کم آبی سد گلستان ۲ تنها محیط زیست دست نخورده استان این سد می باشد اما متاسفانه از سال گذشته این منطقه بصورت مناقصه به دست پیمانکار سپرده شده و تبدیل به مکان پرورش ماهی گردیده و کل حجم آب سد را این پیمانکار در اختیار گرفته که این کار غیرقانونی می باشد زیرا سدهای دولتی اجازه این چنین کاری را ندارند .

متاسفانه با این وجود این سد را در اختیار گرفته و آب سد را با ریختن بیش از حد بچه ماهی پرورشی در مقایسه با حجم آب و ریختن کود های شیمیایی برای تغذیه و رشد سریع آنها و حضور قایقهای موتوری باعث آلوده کردن محیط زیست پرندگان و ماهیان شده است و ورزشکاران ماهیگیر هم دچار سردرگمی شده اند زیرا با اذیت کردن آنها با قابق موتوری مانند پاره کردن نخهای قلابها و حتی اجازه ندادن برای ماهیگیری به آنها این تفریحگاه برای مردم این استان را تبدیل به مکان خصوصی کرده اند.

در سه ماه اخیر نیز با آلوده کردن آب/ حدود چندین تن از ماهیان این آب تلف شده است و بزرگترین خطر این است که با وجود خشکسالی کشورمان و کمبود آب آشامیدنی و آب کشاورزی آنها قصد خشک کردن و خالی کردن آب سد را برای گرفتن ماهیان آن چه بومی چه پرورشی را دارند / هر روزه تورهای بزرگ دریایی داخل آب سد برای صید کشیده و تمام گیاهان زیرآبی و غذای ماهیان آن را نابود کرده و امنیت این محیط زیست منحصر به فرد را به خطر انداخته اند لطفا مسئولان مومن و دلسوز در این خصوص و خارج کردن خاطیان و نجات سد اقداماتی به عمل آورند.

ماهیگیران گنبد – سایت اولکامیز

  • حاج محمد فرهنگ - 2015-10-03 در 8:06 ق.ظ

    باسلام متاسف میشوم از شنیدن این گونه اخبار که آب منطقه ای با دستاویز قرار دادن درامد به اداره چه بسا سودهای کلانی از … بدست میاورند سد هایی که صرفا در جهت استفاده بهینه علی الخصوص کشاورزی ساخته میشوند علیرغم اینکه باعث تخریب سدهای پایین دستی و زمینهای کشاورزی میشوند ولی به جهت سود جویی عوامل دست اندر کار بهره لازم هم برده نمیشود مسئولین محترم یک چیز هست که باعث رونق کشاورزی واقتصاد منطقه میشود آنهم جاری و سیال بودن گرگانرود است چه با سد وچه بی سد غیر این هرنوع تلاش بی فایده است امیدوارم روزی به این حقیقت برسید و باز هم امیدوارم دیر نشود

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست