• تاریخ: 2015-05-30
  • شناسه خبر: 4482
  • 706 بازدید

هشدار جدی ریزگردها به مردم ترکمنصحرا

ارکین نیوز – طی یک هفته استان گلستان به ویژه منطقه ترکمن صحرا تحت تاثیر ریزگردها قرار گرفت و نشان داد هشدارهای کارشناسان محیط زیست و فرمانداران منطقه به ویژه گمیشان و آق قلا غیر کارشناسی نبوده است. تغییراقلیم و تجر ...

164862_265
ارکین نیوز – طی یک هفته استان گلستان به ویژه منطقه ترکمن صحرا تحت تاثیر ریزگردها قرار گرفت و نشان داد هشدارهای کارشناسان محیط زیست و فرمانداران منطقه به ویژه گمیشان و آق قلا غیر کارشناسی نبوده است.
تغییراقلیم و تجربه خشکسالی طی سال‎های اخیر و فاجعه کاهش بارش در این منطقه ترکمن‎نشین، نسبت به سال‎های گذشته، شرایط مساعدی را برای ایجاد اقلیمی خشک توام با بارش شن‎های بیابانی مهیا ساخته است .
شرایطی که در روز درختکاری فرماندار گمیشان رسانه ای کرد و فرماندار آق قلا نیز بارها و بارها ؛ ایجاد طرح آق قلا سبز را در راستای مقابله با ریزدگردها عنوان کرد ولی متاسفانه توسط کارشناسان و حتی مردم جدی قرار نگرفت و به نگاه شوخی به موضوع نگاه کردند.
فرماندار شهرستان گمیشان با اشاره به تهدید جدی ریزگردها در این شهرستان ترکمن‎نشین گفت: اگر در وضعیت فعلی برای پیشگیری از این پدیده ناهنجار زیست‎محیطی تدبیری نشود در آینده نزدیک، مشکلی همچون اهواز در این شهرستان و شهرستانهای مجاور تجربه خواهیم کرد.

امانگلدی ضمیر در گفت‎و‎گویی خبری با رسانه ها با بیان اینکه با توجه به کاهش میزان بارندگی و افزایش دما، شرایط اقلیمی کشور تغییر کرده است، افزود: عوامل طبیعی، انسان‌ساز و ترکیبی عوامل تشکیل دهنده مخاطرات طبیعی به ویژه در زمینه خشکالی هستند.
“الیاس هیوه چی”فرماندار شهرستان آق قلا در جلسه بررسی توسعه فضای سبز این شهرستان گفت: سرانه فعلی فضای سبز شهرستان قابل قبول نیست و اجرای طرح آق قلا سبز برای توسعه فضای سبز یکی از ضروریات شهرستان است .
وی با تاکید بر اینکه درختکاری باید در قالب یک نهضت سبز فرهنگ سازی شود ، افزود: با عنایت به رهنمودهای استاندار محترم و نگاه ویژه ایشان نسبت به این موضوع ، مردم باید بیش از این با فرهنگ درختکاری و توسعه فضای سبز آشنا شوند، ومشارکت جدی بر توسعه فضای سبز و حفظ منابع طبیعی داشته باشند .
بهرحال وقوع ریزگردها طی یک هفته آن هم دوبار ، هشداری جدی بود که هم مسئولین باید به آن توجه جدی داشته باشند و هم مردم بایستی با حساسیت بیشتری به وظایف خود در قبال خشکسالی توجه نمایند.
گروه اجتماعی ارکین نیوز
IMG_2015053017663

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست