• تاریخ: 2018-05-24
  • شناسه خبر: 26247
  • 412 بازدید

نرخ برداشت محصول پائیزه گلستان اعلام شد

ارکین نیوز-دبیر ستاد برداشت محصولات پائیزه سازمان جهاد کشاورزی گلستان اعلام کرد که نرخ برداشت محصولات توسط کمباین برای کلزا در هکتار ۱۰ درصد افزایش یافته ولی در گندم و جو همانند نرخ سال قبل است. عید محمد فاروقی روز پنجشن ...

ارکین نیوز-دبیر ستاد برداشت محصولات پائیزه سازمان جهاد کشاورزی گلستان اعلام کرد که نرخ برداشت محصولات توسط کمباین برای کلزا در هکتار ۱۰ درصد افزایش یافته ولی در گندم و جو همانند نرخ سال قبل است.

عید محمد فاروقی روز پنجشنبه در گفت و گو باخبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: نرخ خرید تصمینی گندم و نیز قیمت جو همانند سال گذشته بوده و کرایه حمل نیز تغییری نکرده است.
وی گفت: نرخ تعیین شده برای برداشت دانه روغنی کلزا در عملکرد کمتر از دو تن در هکتار یک میلیون و ۵۵۰ هزار ریال و بیش از دو تن در هکتار یک میلیون و ۷۱۰ هزار ریال است.
به گزارش ایرنا برداشت کلزا از سطح ۶۰ هزار هکتار زیر کشت این محصول در استان از اواخر اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است.
وی اضافه کرد: نرخ برداشت گندم با کمباین نیز به ازای عملکرد کمتر از دو تن در هکتار ۹۵۰ هزار ریال یا ۷۲کیلوگرم محصول، عملکرد دو تا سه تن در هکتار یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال یا معادل ۱۰۰ کیلوگرم محصول و بیش از سه تن در هکتار یک میلیون و ۵۵۰ هزار ریال یا ۱۲۰ کیلوگرم محصول تعیین شده است.
به گفته وی؛ تعرفه برداشت با کمباین سنگین وارداتی نظیر نیوهلند، کِلاس، سَمپُو ۱۵ درصد بیشتر از نرخ اعلام شده ،است.
وی افزود: تعرفه برداشت محصول در زمین های زیرکشت در اراضی شیبدار تند، قطعه های کوچک و زمین های در سطح بزرگ به صورت توافقی است.
فاروقی گفت: در تعرفه در نظر گرفته شده برای نرخ برداشت محصول، کلیه هزینه کمباین و سود منطقی لحاظ شده است.
به گزارش ایرنا برداشت محصول ۳۷۱ هزار و ۳۶۳ هکتار گندمزار گلستان طی روزهای اخیر از اراضی زیر کشت در شمال و شرق استان آغاز شده است.
کارشناسان برآورد کرده اند که کشاورزان گلستانی در سال زراعی جاری حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول برداشت کنند.
همزمان با برداشت، خرید گندم با نرخ تضمینی ۱۳ هزار ریال آغاز شد، امسال ۱۴۰ مرکز خرید تضمینی گندم در گلستان پیش بینی شده است.
فاروقی همچنین افزود: نرخ برداشت محصول جو با کمباین به ازای عملکرد ۱٫۵ تن در هکتار ۸۰۰ هزار ریال یا معادل ۷۲ کیلوگرم محصول، بیش از ۱٫۵ تن در هکتار یک میلیون و ۵۰ هزار ریال یا ۱۰۱ کیلوگرم محصول است.
به گزارش ایرنا برداشت جو از حدود ۷۵ هزار هکتار اراضی زیرکشت این محصول در گلستان نیز طی روزهای اخیر از مزارع شهرستان آق قلا در شمال استان آغاز شد.
کارشناسان زراعت پیش بینی کرده اند که امسال ۱۷۵ هزار تن محصول از زمین های زیر کشت جو در استان برداشت شود.
برای خرید توافقی جو از کشاورزان استان به نرخ هر کیلوگرم ۱۰ هزار و ۳۰۰ ریال در مجموع ۱۸ مرکز پیش بینی شده است.
بهای جو تحویلی به مراکز خرید پس از فروش در بورس توسط شرکت پشتیبانی امور دام جهادکشاورزی و طبق تاریخ تحویل محصول به حساب کشاورزان واریز می شود، این شیوه از چند سال قبل در استان عملیاتی شده است.
طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزی گلستان در سال زراعی جاری، ۵۰۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان به زیر کشت گندم،جو و دانه روغنی کلزا رفته که تولید از این سطح از سوی کارشناسان مرتبط، بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول برآورد شده است.
امسال دو هزار و ۶۹۸ دستگاه کمباین برای برداشت محصولات پائیزه گلستان فعال هستند.
استان گلستان از قطب های تولید محصولات پائیزه در کشور به شمار می رود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست