• تاریخ: 2018-05-12
  • شناسه خبر: 26134
  • 285 بازدید

نخستین کشتگاه خورشیدی در منطقه مرزی گنبدکاووس افتتاح شد

ارکین نیوز-نخستین کشتگاه خورشیدی در منطقه مرزی گنبدکاووس که در امر خشک کردن میوه به صورت ارگانیک فعالیت دارد با سرمایه گذاری ۹۳ میلیارد ریالی عصر روز جمعه در روستای دوزاولوم از توابع بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس در شرق ...

ارکین نیوز-نخستین کشتگاه خورشیدی در منطقه مرزی گنبدکاووس که در امر خشک کردن میوه به صورت ارگانیک فعالیت دارد با سرمایه گذاری ۹۳ میلیارد ریالی عصر روز جمعه در روستای دوزاولوم از توابع بخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس در شرق گلستان با حضور مسئولان افتتاح شد.

مدیر عامل گروه طرح و ساخت هنگام و متولی پروژه کشتگاه خورشیدی ارگانیا در این مراسم که در آن مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید، استاندار گلستان و نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، گفت: این پروژه در دو مرحله با مجموع اعتبار ۹۳ میلیارد ریال که ۴۰ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات صندوق کارآفرینی امید تامین شده اجرا می شود و برای تعداد ۱۶۹ نفر شغل ایجاد می کند.

حمید رضا احراری افزود: مرحله اول این مجموعه که شامل کشتگاه خورشیدی و خشک کردن میوه ها است، ظرفیت تولید سالانه ۱۹۴ تن میوه خشک ارگانیگ را دارد که ۹۰ درصد آن صادر می شود.

وی گفت: در این مرحله که با هزینه ۶۷ میلیارد ریال و اشتفالزایی ۱۲۰ نفر افتتاح می شود، ۱۳۰ دستگاه خشک کن میوه خورشیدی ساخته و نصب شده است.

احراری اضافه کرد: علاوه بر تولید میوه خشک که از ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تن میوه تر به دست می آید، برخی فرآورده های دیگر مانند سرکه سیب و انواع مرباهای ارگانیگ با استفاده از مواد نگهدارنده طبیعی از جمله عسل نیز تولید می شود.

وی گفت: مرحله نخست این مجموعه در زمینی به مساحت ۲۸ هزار و ۵۰۰ مترمربع احداث شده و مرحله دوم این مجموعه که تولید برق خورشیدی به مقدار ۲۰۰ کیلووات برق مورد نیاز این مجموعه است در زمینی به مساحت ۴۲ هزار متر مربع با هزینه ۲۵ میلیارد ریال در چهار ماه آینده احداث می شود.

احراری افزود: نصب دستگاه آب شیرین کن خورشیدی به مقدار ۲ هزار لیتر و یک تصفیه خانه خورشیدی با ظرفیت ۱۵ هزار لیتر از دیگر طرح های فاز اول این مجموعه است.

به گزارش ایرنا، معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این مراسم گفت: در سال های اخیر طرح های خوبی در این شهرستان کلنگ زنی شده که طرح گلخانه خوجملی با چهار هزار میلیارد ریال و پروژه زنجیره تولید مرغ تخمگذار و مرغ مادر با هزینه سه هزار میلیارد ریال از جمله آنها است.

عبدالقدیر کریمی افزود: طرح پرورش کروکودیل نیز تا یک ماه آینده در این شهرستان راه اندازی می شود.

وی با بیان اینکه طرح های توسعه ای این شهرستان با محوریت روستاها پیگیری و اجرا می شود، گفت: تهیه شناسنامه روستایی با محوریت اقتصاد مقاومتی، اجرای طرح هر روستا یک طرح عمرانی، توسعه کشت های گلخانه ای در مقیاس کوچک، احداث بازارچه های روستایی، بوم گردی و توسعه فضای سبز از جمله این طرح ها است.

وی توجه به صنایع دستی ، پرورش شیلات و طیور را از دیگر طرح های توسعه روستایی در شهرستان گنبدکاووس ذکر کرد.

شهرستان گنبدکاووس بابیش از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است و بخش داشلی برون که روستای دوزاولوم به عنوان محل اجرای طرح کشتگاه خورشیدی از توابع آن محسوب می شود، در جوار مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست