• تاریخ: 2016-02-11
  • شناسه خبر: 14547
  • 634 بازدید

متنی ماندگار از یدا… صحنه

ارکین نیوز – امروز پل جدید شدیدا ترافیک شده بود. ترافیک بهانه ای شد تا از داخل ماشین عکسی از رودخانه پیر و پل قدیمی آق قلا بگیرم – که چند صد سال است با هم نفس می کشند.- امروز ۲۲ بهمن است؛ وسط زمستان. زمانی اس ...

ارکین نیوز – امروز پل جدید شدیدا ترافیک شده بود. ترافیک بهانه ای شد تا از داخل ماشین عکسی از رودخانه پیر و پل قدیمی آق قلا بگیرم – که چند صد سال است با هم نفس می کشند.- امروز ۲۲ بهمن است؛ وسط زمستان. زمانی است که رودخانه باید سر ریز باشد و چشم ها را نوازش دهد. دردا که سدها نه تنها باعث تشنگی زمین های کشاورزی ما شده بلکه جریان چشمه ها را قطع کرده است! یادم است در دوران کودکی وسط تابستان رودخانه پر «آدم» بود؛ اما در ازدحام فریاد شنا کنندگان٬ قلاب هایمان بی ماهی نبود.
افسوس که دیگر نه از ماهی خبری است و نه ماهیگیر!نه از آب خبری است و نه آبتنی کننده.نه از رود خبری است و نه جریان.نه از عشق خبری است ونه عاشق.نه از فریاد خبری است و نه فریادرس.تنها سکوت است که نفس می کشد.
آن طرف تر پلی را می بینی ناقص که چند سال است درد می کشد؛ اما کسی صدای دردش را نمی شنود.
پلی که زمانی جذاب بود و نماد زیبایی؛ اما اکنون دیگر نه تنها چشم نواز نیست بلکه مکان وحشت شده است.
هر بار که از روی پل تخته ای سکوت رد می شوی ترس به دلت می نشیند که مبادا …. متاسفانه مسولین ما عادت کرده اند که حتما بعد از تلف شدن انسانی به فکر ترمیم آن باشند.
زیر پل زمانی محل اشتیاق و ذوق کودکانه مان بود ؛ اما اکنون باتلاقی ساکن است که جز فریاد قورباغه ها جریان ندارد و گزهایی که تنها با این فریاد نفس می کشند.
راستی بانی این سکون کیست؟ من؟ تو؟ ما؟ چه کسی؟
جرم ما این است: بی امواج دست/ صحبت از آیین دریا می کنیم
یدا… صحنه – گروه تلگرامی ارکین

  • تورکمن - 2016-02-13 در 2:38 ب.ظ

    با عرض سلام
    قابل توجه مسئولین محترم شهری آق قلا که در راس آن فرماندار محترم شهرستان آق قلا جناب آقای هیوه چی تشریف دارند. جناب آقای فرماندار ، خواهشمند است بعنوان یک شهروند آق قلایی انتظار مردم شهرستان برای پیگیری مطالباتشان از جنابعالی خیلی بیشتر از اینهاست که برای مرمت آثار باستانی ( پل قدیمی) چند سال وقت نیاز میباشد که بیش از دوسال است که مردم شهرم برای تردد دو طرف پل از روی تخته ای که هر آن امکان افتادن افراد از ارتفاع ممکن میباشد دارند گذر میکنند چرا اقدامی که شایسته این مردم باشد انجام نمیگیرد؟! و هر وقت سایتهای محلی خبری را درج مینمایند مسئولین یک مصاحبه ای انجام میدهند که فقط در حد حرف باقی میماند و در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد،………………

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست