• تاریخ: 2016-07-29
  • شناسه خبر: 19644
  • 398 بازدید

مبادله محکومین ایرانی و ترکمنستانی از ۱۰روز آینده/ ۳۰۰ ایرانی در ترکمنستان زندانی هستند

ارکین نیوز-سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری ترکمنستان از امضای قرارداد مبادله محکومان زندانی بین ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کار مبادله زندانیان به زودی آغاز می شود. سیدمحمد احمدی درحاشیه بازدید از برخی واحدهای تو ...

ارکین نیوز-سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری ترکمنستان از امضای قرارداد مبادله محکومان زندانی بین ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: کار مبادله زندانیان به زودی آغاز می شود.

سیدمحمد احمدی درحاشیه بازدید از برخی واحدهای تولیدی واقع درشرق استان گلستان در گفت و گو با خبرنگاران، اضافه کرد: قرارداد مبادله محکومان زندانی دو کشور ۲۰ روز قبل از سوی سفیر ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه با وزیر امور خارجه کشور ترکمنستان امضا شد.

وی بابیان اینکه این قرارداد ۳۰ روز پس از امضا اجرایی می شود، گفت: هم اکنون کار بررسی پرونده محکومان دربند دو کشور درحال بررسی است و پیش بینی می شود حدود ۳۰۰ ایرانی در زندان های ترکمنستان باشند.

احمدی با اشاره به ارایه لایحه مبادله محکومان دو کشور ایران و ترکمنستان از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی و تصویب آن توسط مجلس که باایراد شورای نگهبان مواجه شد و در نهایت با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید و به دولت جهت اجرا ابلاغ شد، اضافه کرد: این لایحه شامل استرداد مجرمان سیاسی نمی شود.

وی همچنین هدف از بازدید از واحدهای تولیدی استان گلستان را بررسی و ارزیابی توانمندی این واحدها برای افزایش صادرات به کشور ترکمنستان ذکر کرد و اظهار داشت: آشنایی با این قابلیت ها به ما امکان می دهد تا در مذاکرات طرفین، به آنان اطمینان برای تامین نیازهایشان بدهیم.

سفیر ایران در ترکمنستان خاطرنشان کرد: با توجه به بازدیدهایی که امروز از چند واحد تولیدی شرق گلستان انجام شد، می توانم با اطمینان بگویم که محصولات این واحدها نه تنها درداخل بلکه در دنیا حرف برای گفتن دارند.

احمدی گفت: هم اکنون میزان صادرات کشور به ترکمنستان حدود چهار میلیارد دلار است و گلستان از استان های فعال در صادرات به این کشور است، ضمن اینکه براساس توافق روسای جمهوری دو کشور حجم مبادلات طی یک برنامه ۱۰ ساله به ۶۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی به طرح منطقه آزاد اینچه برون نیز اشاره کرد و با ابراز امیدواری برای تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: منطقه آزاد فرصت خوبی برای توسعه صادرات و رونق اقتصادی استان های مرزی و رفع برخی محرومیت ها در این استان ها است.

احمدی با ابراز گله مندی از وجود برخی دیدگاه های منفی درحوزه راه اندازی مناطق آزاد، تصریح کرد: راه اندازی این مناطق حق استان های مرزی است و اگر مناطق آزاد به محلی برای صرف واردات تبدیل شده است، ما خوب عمل نکرده ایم و بایستی جنبه صادرات از این مناطق مورد توجه ویژه قرار گیرد.

سفیر ایران در جمهوری ترکمنستان، هماهنگی ضعیف بین دستگاه های اجرایی و نیز درک پایین برخی مدیران از مسائل داخلی را دو عامل مهم در رکود تولید درکشور دانست و گفت: کشور ما با ظرفیت های موجود نباید آمار بیکاری بالایی داشته باشد.

وی افزود: اگر مدیران تولید کنندگان و صنعتگران را یاری دهند نه تنها رکود در حوزه تولید و بیکاری در کشور نخواهیم داشت بلکه ایران می تواند برای اتباع کشورهای همسایه نیز بازار کار ایجاد کند.

احمدی یادآور شد: معاون اول ریاست جمهوری با توجه به نقش و جایگاه خود می تواند این هماهنگی ها را ایجاد نماید که شواهد نشان از تلاش های جدی جهانگیری دراین خصوص می باشد.

دراین بازدید معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان و رییس صنعت، معدن و تجارت گنبدکاووس نیز حضور داشتند.

شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۶۰ هزار نفر جمعیت درشرق گلستان واقع است و گمرگ اینچه برون به عنوان تنها مرز خشکی این استان به کشور ترکمنستان درفاصله ۷۵ کیلومتری از مرکز این شهرستان قرار دارد.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست