• تاریخ: 2015-03-07
  • شناسه خبر: 2231
  • 2,632 بازدید

قیزلر قلعه،تنها قلعه ی صخره ای استان گلستان

ارکین نیوز-قیزلر قلعه یا قلعه ی دختران را می توان تنها قلعه ی صخره ای استان و شاید ایران دانست . قیزلر قلعه در حد فاصل مراوه تپه به روستای یکه چنار می باشد. البته برای رفتن به این قلعه ی تاریخی باید راه بلدی از منطقه همر ...

6
ارکین نیوز-قیزلر قلعه یا قلعه ی دختران را می توان تنها قلعه ی صخره ای استان و شاید ایران دانست .

قیزلر قلعه در حد فاصل مراوه تپه به روستای یکه چنار می باشد. البته برای رفتن به این قلعه ی تاریخی باید راه بلدی از منطقه همراه شما باشد چرا که تابلویی برای معرفی و نشان دادن مسیر این قلعه وجود ندارد.

قلعه ای با سوابقی بعضاً افسانه ای از گذشته ای دور و بعضا ً مطابق تاریخ از گذشته ای نه چندان دوربومی ها منطقه سابقه ی این قلعه را به گذشته ای دور نسبت می دهند و آنرا پناهگاه مطمنی برای در امان ماندن اهالی در گذشته می دانستند .

اما طبق نقلی نزدیکتر این قلعه در دل صخره ای خاکی – سنگی(بیرون خاک و درون از سنگ) قبل از جنگهای جهانی اول و دوم کنده شده و اهالی دختران خود را برای درامان ماندن از شر دشمنان درون این قلعه گذاشته و هر از چند گاهی نیز برای آنها مواد غذایی می آوردند . ورود به این قلعه در آن زمان کار بسیار سخت و مشکلی بوده چرا که هر متجاوزی از بالا و توسط ساکنین درون قلعه با پاره های سنگ مواجه می شد و نمی توانست وارد قلعه شود .

این قلعه تنها یک راه ورود دارد که به شکل مارپیچ ساخته شده است .

مسیر رسیدن به این قلعه ، مسیر شنی و خاکی است و در بین مسیر هم چشمه ی آبی وجود دارد. البته در انتهای مسیر هم چشمه ی دیگری وجود دارد که از آب آن مردم روستای یکه چنار و عشایر کرد خراسان استفاده می کنند.

مسیر رسیدن به قلعه نیازمند ساخت وساز است و باید مورد توجه مسئولین شهرستان قرار بگیرد.
اترک
IMG_1225
5 (1)

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست