• تاریخ: 2016-11-26
  • شناسه خبر: 21507
  • 330 بازدید

قوانین جدیدترکمنستان،ورود مسافران از این کشور را به نصف تقلیل داد

ارکین نیوز-فرمانده هنگ مرزی اترک و مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در گلستان از کاهش حدود پنجاه درصدی تعداد ورود مسافران ترکمنستانی به خاک ایران از گمرک اینچه برون در پی تصویب قوانین جدید صدور گذر مرزی (ویزا) ازسوی این کشور ...

ارکین نیوز-فرمانده هنگ مرزی اترک و مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در گلستان از کاهش حدود پنجاه درصدی تعداد ورود مسافران ترکمنستانی به خاک ایران از گمرک اینچه برون در پی تصویب قوانین جدید صدور گذر مرزی (ویزا) ازسوی این کشور همسایه خبر داد.

سرهنگ علی احمدزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ازچند ماه پیش کشور ترکمنستان صدور ویزا برای اتباع خود را برای سفر به ایران در قالب تجارت چمدانی دو مرحله ای نموده است.
وی گفت: براین اساس اتباع کشور ترکمنستان درمدت سه ماه اعتبار ویزای خود که پیش از این می توانستند به صورت روزانه و درقالب تجارت چمدانی به ایران تردد کنند، تنها دو بار قادر خواهند بود به ایران سفر کنند.
وی افزود: درصورت تردد بیش از این دو مرحله باید مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریال برای تمدید هر مرحله ویزای خود به کشورشان پرداخت کنند.
سرهنگ احمدزاده اضافه کرد: این قوانین جدید سبب کاهش شدید ورود اتباع ترکمنستانی درقالب تجارت چمدانی به خاک ایران از مرز گمرگ اینچه برون شده است.
وی افزود: در ماه های مهر و آبان پارسال در مجموع تعداد ۱۰هزار و ۳۱۱ نفر ازاتباع ترکنمستان از گمرک اینچه برون وارد ایران شده اند که این تعداد در ماه های مهر و آبان امسال به پنج هزار و ۵۵۸ نفر کاهش یافته است
وی تصریح کرد: پیش از این نیز کشور ترکمنستان درسال ۱۳۸۳ به دلایل نامعلوم از تردد اتباع مرزنشین خود با گذر مرزی و در سال ۱۳۸۸ از ورود اتباع ایرانی با گذر مرزی ممانعت و تردد را فقط با گذرنامه بین المللی در مرز زمینی پل ( گمرک اینچه برون ) اجرا نمود.
مرزبان درجه یک جمهوری اسلامی در گلستان ادامه داد: دراین خصوص پیگیری های لازم از طریق سلسله مراتب مرزبانی انجام شده تا از طریق وزارت امور خارجه کشورمان تدابیر و تمهیدات لازم برای حل مشکلات به وجود آمده که نقش مهمی درمعیشت و اقتصاد مردم مناطق مرزنشین این خطه از ایران اسلامی دارد، اندیشیده شود.
به گزارش ایرنا، حضور اتباع ترکمنستانی در قالب تجارت چمدانی به بازارچه محلی مرزی اینچه برون که در نزدیکی مرز دو کشور در ۲۴ سال قبل احداث شده، تا حدودی رونق می داد که اکنون با تصویب قوانین جدید گذرمرزی ازسوی کشور همسایه، برخی مشکلات برای این بازارچه و صاحبان ۲۹۵ غرفه آن ایجاد شده است.
پیش از این، مرزنشینان دو کشور با استفاده از معافیت های گذر مرزی برای امرار معاش و مبادلات کالا تحت عنوان کالای همراه مسافر اقدام می کردند و افراد مرزنشین ایرانی و ترکمنستانی کالاهای همراه خود را برای فروش و تهیه بخشی از هزینه های سفر در بازارچه عرضه می کردند که موجب اشتغال برای بخشی از اهالی محروم در مرز می شد.
شهرستان ۳۶۰ هزار نفری گنبدکاووس درشرق استان گلستان واقع است و گمرک مرزی اینچه برون در حوزه جغرافیایی این شهرستان قرار دارد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست