• تاریخ: 2016-07-16
  • شناسه خبر: 19365
  • 512 بازدید

قالی‌دست‌بافت ترکمن و نقش آن در اشتغال زنان صحرا

ارکین نیوز-قالیبافی در اشتغال و درآمد زنان و دختران روستایی ترکمن صحرا نقش اساسی دارد و برای رونق نیازمند حمایت است. امروز گلستان و ترکمن بافرش و قالی ترکمن شهرت جهانی دارد و این شهرت مرهون تلاش زنان و دختران بی‌نام‌ونشا ...

ارکین نیوز-قالیبافی در اشتغال و درآمد زنان و دختران روستایی ترکمن صحرا نقش اساسی دارد و برای رونق نیازمند حمایت است.

امروز گلستان و ترکمن بافرش و قالی ترکمن شهرت جهانی دارد و این شهرت مرهون تلاش زنان و دختران بی‌نام‌ونشان و هنرپردازی است.

نقوش فرش اصیل ترکمن ذهنی یا حفظی بافت است و زنان ترکمن در تولید این دستبافت، آرمان‌ها و اندیشه‌هایشان را بارنگ‌های دلخواه بر روی تار قالی گره می‌زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش روی مجسم سازند.

قالیبافی در اشتغال و درآمد زنان و دختران روستایی منطقه نقش اساسی دارد و برای رونق نیازمند حمایت است. این مورد نقش بسزایی در اقتصاد مقاومتی دارد. چراکه درآمد قابل‌توجهی از این طریق حاصل خواهد شد. البته حمایت از این هنر اصیل ترکمن آن‌هم در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بسیار مهم و ضروری می‌باشد.

خانم توماج، یکی از فعالین آق‌قلایی در این عرصه می‌باشد. وی در حدود هشت ماه پیش از تسهیلات این حرفه برای راه‌اندازی و تکمیل کارگاه خود استفاده کرده است.

توماج در این خصوص گفت : در حدود هشت ماه پیش به مبلغ ۱۵ میلیون تومان از بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه آق‌قلا برای توسعه کارگاه قالیبافی خود از تسهیلات اقتصاد مقاومتی استفاده کرده‌ام و در حال حاضر من به همراه دخترم مشغول به فعالیت می‌باشیم/اسپی دژ

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست