• تاریخ: 2015-04-22
 • شناسه خبر: 3388
 • 974 بازدید

فعالیت مطبوعاتی در گلستان بدون صرفه اقتصادی است

ارکین نیوز – به جرات می‌گویم روزنامه نگاری در گلستان صرفه اقتصادی ندارد. متاسفانه درآمد اصلی مطبوعات استان ما از راه آگهی است و فروش جایگاهی دراقتصاد رسانه ندارد. به همین دلیل زمانی که میزان آگهی‌ها در مطبوعات کم ش ...

4-1
ارکین نیوز – به جرات می‌گویم روزنامه نگاری در گلستان صرفه اقتصادی ندارد. متاسفانه درآمد اصلی مطبوعات استان ما از راه آگهی است و فروش جایگاهی دراقتصاد رسانه ندارد. به همین دلیل زمانی که میزان آگهی‌ها در مطبوعات کم شود، میزان درآمد آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

انجمن روزنامه نگاران استان گلستان حدود ۱۰ سال پیش با مجوز رسمی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز فعالیت گرفت و نخستین دوره فعالیت خود را با انتخاب اعضای هیات مدیره آغاز کرد. به تازگی هم چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره با حضور روزنامه‌نگاران گلستان در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد و اعضای هیات مدیره جدید به مدت ۳ سال انتخاب و معرفی شدند.

غلامرضا ولی پور تنها عضو هیات مدیره جدید است که برای سومین دوره متوالی به عضویت هیات مدیره انتخاب شده است، وی که امسال عنوان سوم بخش گزارش جشنواره مطبوعات کشور را کسب کرده بود به عنوان دبیر این انجمن انتخاب و معرفی شد. آنچه می‌خوانید گفتگوی گرگان آنلاین با او است.

نظرتان درباره نقش نهادهای صنفی چیست؟

به نظرمن نهادهای صنفی مطبوعات، برای افراد زیر پوشش خود امکانات حمایتی و رفاهی را فراهم می‌کنند و فعالیت‌های آن‌ها به منزله سقفی امن برای روزنامه نگاران محسوب می‌شود. هرچه این نهادها قوی تر باشند حمایت از اعضای صنف بهتر و بیشتر خواهد بود.

وضعیت مطبوعات استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به جرات می‌گویم روزنامه نگاری در گلستان صرفه اقتصادی ندارد. متاسفانه درآمد اصلی مطبوعات استان ما از راه آگهی است و فروش جایگاهی دراقتصاد رسانه ندارد. به همین دلیل زمانی که میزان آگهی‌ها در مطبوعات کم شود، میزان درآمد آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.

مهم ترین چالشی که مطبوعات استان با آن روبرو هستند را در چه می‌دانید؟

علی‌رغم پیشرفت‌های حوزه رسانه و مطبوعات و همچنین افزایش رشته‌های مرتبط با روزنامه نگاری در دانشگاه‌های استان، متاسفانه کمبود تجربه عملی در روزنامه نگاری و روی آوردن به تهیه گزارش آگهی، آینده مطبوعات استان را تهدید می‌کند. این را بگذارید کنار این موضوع که متاسفانه برخی از مسوولان هنوز هم از رسانه‌ها انتظار دارند در نقش روابط عمومی آن‌ها فعالیت کنند.

وضعیت روزنامه نگاران استان را چطور می‌بینید؟

همانطور که گفتم روزنامه نگاری حداقل در استان ما صرفه اقتصادی ندارد. اگر روز‌‌نامه‌نگاران با شغل خود بتوانند امرار معاش کنند، مطمئناً کیفیت کارشان هم بالا خواهد رفت. همچنین اگر روزنامه‌نگاری بتواند تحصیلات دانشگاهی اش را ادامه دهد و دوره‌های مختلف آموزشی را نیز طی کند و از طرفی درآمدش در حدی باشد که بتواند به راحتی امرار و معاش کند، حتما می‌تواند محتوای قابل توجه‌ای را منتشر کند.

با توجه به نبود صرفه اقتصادی چرا برخی به کار خبرنگاری روی می‌آورند؟

حرفه روزنامه نگاری از جمله مشاغل سختی است که افراد مشغول در این حرفه، با عشق آن را برمی‌گزینند و بدون این حس، شاید قادر به تحمل دشواری‌های آن نباشند.

انتخابات هیات مدیره با حواشی هم همراه بود، در این خصوص توضیح دهید؟

این انتخابات در فضایی کاملاً آزاد و در تالار فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد و نماینده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ناظر این انتخابات بود و اینکه یک لیست ائتلافی بین اعضا بوجود آید امری طبیعی برای هر انتخابات محسوب می‌شود.

مهم ترین برنامه‌ای که در هیات مدیره در دستور کار قرار دادید چیست؟

موضوع مسکن مهر خبرنگاران اولویت اصلی همکارانم در هیات مدیره جدید است و در نخستین جلسه هیات مدیره لزوم پیگیری قاطع این موضوع و رایزنی با مدیران دستگاه‌های استانی و کشوری در دستور کار هیات مدیره قرار گرفت، ضمن اینکه کمیته حقوقی و حل اختلاف این انجمن هم فعال شد و این نهاد صنفی تا حد توان از روزنامه نگاران استان گلستان حمایت خواهد کرد.

پیشنهاد شما برای کاهش دغدغه‌های روزنامه نگاران چیست؟

وضعیت اقتصادی مطبوعات همیشه دشواری هایی برای روزنامه نگاران در برداشته است و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم تمامی نشریات تحلیل محتوا شوند و حمایت‌های وزارت ارشاد نیز با اخبار تولیدی توسط روزنامه‌نگاران و خبرنگاران خود نشریه ارتباط مستقیمی داشته باشد.
-گرگان آنلاین

 • محمد - 2015-04-22 در 8:12 ب.ظ

  آقای رضا ولی پور هم فقط دنبال مطرح کردن خودشه ظاهرا خیلی کمبود داره که همش به سایتها پیشنهاد میده که باهاش مصاحبه کنن

 • turik - 2015-04-22 در 8:33 ب.ظ

  آیا درست است که رضا ولی پور که سبقه ی اصلاح طلبی دارد، اخیراً با علی طاهری تندترین چهره اصولگرایان نشست و گفتگو داشته است؟
  خبر نشست رضا ولی پور با نماینده گرگان در برخی از شبکه های اجتماعی منعکس شده است؟
  آقا رضا شما هم؟……….

 • علی - 2015-04-22 در 11:40 ب.ظ

  محمد آقای عزیز
  این بنده خدا مصاحبه هاش تو خبرگزاری ها از دوره های قبل پر است. فکر کنم آنقدر مطرح شده و در بین همکارانش محبوبیت داره که برای سومین بار متوالی انتخاب شده.
  بجای اینکه تنها عضو ترکمن و فعال را تشویق به خدمت به بچه ها کنیم با این حرف ها وارد حاشیه نشیم.
  ضمنا ۴ عضو دیگر هیات مدیره جزو لیست خودش بودن و این یعنی محبوبیت او.

 • مدیر - 2015-04-23 در 6:26 ق.ظ

  توضیح ارکین نیوز:
  طی تماس تلفنی، آقای آریان نیا مدیر سایت گرگان آنلاین اظهار داشتند: مصاحبه با رضا ولی پور از سوی سایت پیشنهاد شده و چندی پیش با هدف ارایه برنامه های آتی انجمن به همکاران این مصاحبه صورت گرفت که امروز منتشر شد.
  ضمنا ایشان در جایگاه بالاترین مقام اجرایی انجمن یعنی دبیر باید اقدامات انجمن را به اطلاع برساند و پاسخگوی عملکرد خود به اصحاب رسانه باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست