• تاریخ: 2015-06-11
  • شناسه خبر: 4824
  • 1,823 بازدید

فروش قالی دستباف رونق گذشته را ندارد

ارکین نیوز-اغول جمال محمدی الیاسیان بانوی ترکمن بافنده فرش است.او در حالی که قالیچه ابریشمی دوریی را که بافته به من نشان می دهد می گوید: ۱۲ ساله بودم که قالی بافی را یاد گرفتم و از همان روز قالی می بافم اما آن روزها کجا ...

Golestanema26
ارکین نیوز-اغول جمال محمدی الیاسیان بانوی ترکمن بافنده فرش است.او در حالی که قالیچه ابریشمی دوریی را که بافته به من نشان می دهد می گوید: ۱۲ ساله بودم که قالی بافی را یاد گرفتم و از همان روز قالی می بافم اما آن روزها کجا و امروز کجا ؟! آن روزها قالی دستبافت ارزش زیادتری داشت و ما هنوز چند رج نبافته تاجر می آمد و با دادن بیعانه قالی را پیش خرید می کرد.

این بانوی گنبدی می گوید: نمی دانم چرا بازار صنایع دستی از رونق افتاده است به تاجرانی که قبلا از ما خرید می کردند هم می گوییم می گویند صادرات این محصولات خوب نیست و برای ما دیگر صرف ندارد.

اغول جمال داری در گوشه غرفه صنایع دستی خود دارد که هر از گاهی پشت آن می نشیند و می بافد. او در حالیکه در حال بافتن قالیچه ابریشمی جدیدی است می گوید : روزی با فروش یک قالیچه قطعه زمینی می خریدیم اما امروز با فروش همان قالیچه که یک تا دوسال بافت آن طول می کشد شاید ۱۰۰ هزار تومان سود دستمان را بگیرد.

@به خاطر سود کم برخی از هنرمندان قالی بافی را کنار گذاشته اند
از او می پرسم آیا فرزندانتان هم به این کار مشغولند ؟ او پاسخ می دهد : خیر بچه هایم رفته اند دنبال تحصیل این کار سودی ندارد که بخواهند ادامه دهند امثال من هم عادت کرده اند و از روی علاقه کار می کنند والا دیگر سودی در این کار نیست.
اغول جمال الیاسیان می گوید تنها من نیستم که این وضعیت را دارم خیلی ها هم هستند که با وجود سود کم این کار بخاطر احتیاج و از روی ناچاری به این کار مشغولند و بسیاری از قالی بافان نیز دست از کار کشیده اند و این صنایع دستی که می تواند کمک بزرگی باشد را کنار گذاشته اند.
IMG_0552
@صنایع دستی نیاز به تبلیغات بیشتری دارد
او که غرفه ای نیز در بازارچه صنایع دستی گنبد دارد ادامه می دهد : این بازارچه تا حدودی برای امثال من که جایی برای عرضه محصولات خود نداشتیم خوب است و باید از ایجاد کنندگان آن تشکر کرد ولی فکر میکنم هنوز تبلیغات خیلی کم است چون این بازارچه آنطور که باید شناخته شده نیست .
این بافنده فرش معتقد است برای تشویق این قشر به ادامه کار باید این بازار رونق داده شود و تبلیغات بیشتری انجام شود.
IMG_0578
@مسئولین به تقویت بخش صادرات فرش دستباف کمک کنند
به او می گویم چه درخواستی از مسئولین دارد و او پاسخ می دهد بافندگان ما از نیاز بازار اطلاعی ندارند فکر میکنم مسئولین می توانند با مشخصکردن نیاز بازار و قرار دادن نقشه هایی که در بازار رونق بیشتری دارد در اختیار بافندگان بتوانند به رونق دوباره این صنایع دستی کمک کنند .
او همچنین در پایان از مسئولین میخواهد کمک کنند تا برای تقویت بخش صادرات این محصولات که به تولید کشور کمک می کند و باعث اشتغالزایی می شود اقدامات لازم را انجام دهند/قابوس نامه

  • خداوردی طعنه - 2015-06-12 در 8:04 ب.ظ

    واقعا اتفاق ناراحت کننده ای است که هنر دستی آنهم قالی بافی که زبانزد جهان هم است به این روز بیفتد/امیدواریم مسئولین فکری اساسی برای این هنر زیبا وخوب وبارزش داشته باشند//

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست