• تاریخ: 2015-06-13
  • شناسه خبر: 4881
  • 538 بازدید

ضمیر:ترکمنستان منشاء ریزگردها در گمیشان

ارکین نیوز – چند ماه قبل وقتی گزارش هشدار تهدید ریزگردها توسط خبرگزاری فارس در گلستان انتشار یافت، شاید بسیاری این خبر را چندان جدی نمی‎گرفتند، اما اکنون ریزگردها در «گمیشان» جولان می‎دهد. اکنون ریزگردها هم به مجمو ...

13940322000003_PhotoL
ارکین نیوز – چند ماه قبل وقتی گزارش هشدار تهدید ریزگردها توسط خبرگزاری فارس در گلستان انتشار یافت، شاید بسیاری این خبر را چندان جدی نمی‎گرفتند، اما اکنون ریزگردها در «گمیشان» جولان می‎دهد.

اکنون ریزگردها هم به مجموعه حوادث این استان شمالی اضافه شده و نه تنها از یک جهت بلکه گلستان از سمت دو کشور عراق و ترکمنستان در معرض ریزگردهایی است که شرایط زندگی را برای ساکنان برخی نقاط استان دشوار ساخته است.

فرماندار شهرستان گمیشان با اشاره به ورود ریزگردها از ماه اخیر به این شهرستان ترکمن‎نشین گفت: متاسفانه ریزگردها از ترکمنستان وارد این منطقه شده‎ و شرایط زیست‌محیطی منطقه را غیرقابل تحمل کرده‎اند.

امانگلدی ضمیر در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: چنانچه در شرایط کنونی برای پیشگیری و دفع این پدیده ناهنجار زیست‎محیطی تدبیری نشود، در آینده نزدیک مشکلی همچون اهواز در این شهرستان و شهرستان‎های مجاور روی خواهد داد.

وی با بیان این نکته که با توجه به کاهش میزان بارندگی و افزایش دما، شرایط اقلیمی کشور تغییر کرده است، افزود: عوامل طبیعی، انسان‌ساز و ترکیبی عوامل تشکیل‌دهنده مخاطرات طبیعی به ویژه در زمینه خشک‌سالی هستند.
فرماندار گمیشان گفت : به سبب شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه، گمیشان این قابلیت بالقوه را دارد که در صورت فقدان برنامه‎ریزی مناسب بیش از پیش در معرض ریزگردهایی قرار گیرد که از صحرای «قره قوم» ترکمنستان به این منطقه سرایت می‎کند.

وی تصریح کرد: از تاثیرات این ریزگردها می‎توان به خشک شدن تالاب‎ منطقه، نابودی صنعت کشاورزی و آلودگی زیست‌محیطی شهرستان اشاره کرد.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به بیان تهدید ریزگردها از جانب وی طی چند ماه گذشته اذعان کرد: این شرایط ناگوار، محصول تبعات تغییرات اقلیمی و کاهش بارش سالانه در استان است که اندک ‎اندک به اشکال گوناگون رخ‌نمایی می‎کند.

صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان خاطرنشان کرد: اکنون ریزگرد هم به جمع حوادث طبیعی گلستان اضافه شده و شهرهای هم‎مرز با ترکمنستان و شرق گلستان را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: موضوع ریزگردها جدی است و باید از تجربیات استان‎هایی که این پدیده را بیش از این تجربه کرده‎اند، برای مواجهه با آن بهره برد، هر چند اعتقاد دارم کنترل شرایط فعلی، نیازمند برنامه‎ریزی در حوزه پیشگیری است و می‎توان با تدابیری سریع اما نتایجی درازمدت همچون ایجاد پوشش گیاهی، تا حدودی این وضعیت را کنترل کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست