• تاریخ: 2015-04-30
  • شناسه خبر: 3576
  • 630 بازدید

فرش ترکمن ثبت جهانی شد

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: فرش ترکمن استان گلستان ثبت جهانی شد و به زودی از آن رونمایی می‌شود. حسینقلی قوانلو ظهر امروز در نشست خبری مشترک با شرکت شهرک‌های صنعتی استان گلستان اظهار داشت: ...

images (13)
ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: فرش ترکمن استان گلستان ثبت جهانی شد و به زودی از آن رونمایی می‌شود.

حسینقلی قوانلو ظهر امروز در نشست خبری مشترک با شرکت شهرک‌های صنعتی استان گلستان اظهار داشت: ثبت بین‌المللی فرش ترکمن استان گلستان انجام شده که تحولی در صادرات و فرش ترکمن محسوب می‌شود.
وی افزود: شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های استان گلستان نیز به عضویت نهاد بین‌المللی شرکت‌های نمایشگاه‌های جهان درآمده است که قدرت چانه‌زنی ما را بالا می‌برد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تصریح کرد: سال ۹۳ در شرایطی تمام شد که یک نوید خوشی برای بخش صنعت، معدن و تجارت در ابتدای سال ۹۴ دمیده شد و امیدواریم تا دهم تیرماه امسال توافقات هسته‌ای انجام شود تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران برداشته شده و تاثیراتش نشان داده شود.
به گفته وی، رئیس جمهور برای سال ۹۴، سه برنامه ایجاد اشتغال، توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی و رونق پایدار را در دستور کار دولت قرار داده که یکی از پیشران‌های این سه برنامه بخش صنعت، معدن و تجارت است.
قوانلو گفت: در سال ۹۳ تعداد ۳۳۶ جواز تاسیس در شرایط اجرای بخش دوم هدفمندی یارانه‌ها و رشد قیمت حامل‌های انرژی صادر شد که این عامل می‌توانست مانع ایجاد کند اما شاهد رشد ۱۴ درصدی در این بخش بودیم و از رتبه ۲۷ کشور به رتبه ۲۲ رسیدیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان اظهار کرد: سرمایه‌گذاران به سمت بخش صنعت و معدن توجه نشان دادند و امیدواریم این رویکرد در سال ۹۴ به ۱۰۰ درصد برسد و اگر منطقه آِزاد اینچه‌برون عملی شود هجوم سرمایه گذاران به این بخش را خواهیم داشت.
قوانلو تاکید کرد: سرمایه‌گذاران در سال گذشته ۱۱ هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال در بخش صنعت، معدن و تجارت سرمایه‌گذاری کردند که این میزان از سرمایه‌گذاری اشتغالزایی به تعداد ۵هزار و ۱۰۰ نفر ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: در سال ۹۳ همچنین ۱۰۰ فقره پروانه بهره‌برداری جدید یا تبدیلی داشتیم که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد و یک هزار و ۵۳۹ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما رشد قیمت برق بود که در کنار آن شاهد رشد استفاده از برق به میزان ۷٫۶ درصد در صنایع بودیم که نشان دهنده افزایش تولید است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تاکید کرد: در سال ۹۳ میزان صادرات غیرنفتی از گمرکات استان گلستان ۲۹۶ میلیون دلار با رشد ۳۱ درصدی به نسبت سال ۹۲ و صادرات ۴٫۷ میلیون دلاری صادرات چمدانی و در مجموع ۳۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی استان بوده است.
وی میزان صدور محصولات استان از دیگر گمرکات را ۶۶ میلیون دلار دانست و گفت: مجموع صادرات ما در سال ۹۳ برابر با ۳۶۶ میلیون دلار بود که به نسبت سال ۹۲ رشد ۲۷ درصدی را داشت و در این بخش حائز رتبه سوم کشور شدیم.
وی تاکید کرد: از نظر میزان صادرات رتبه ۱۹ کشور را داریم و امسال پیش‌بینی می‌شود تا به رتبه ۱۵ کشور برسیم.
قوانلو افزود: ۵۷ درصد صادرات ما صنعتی است و برنامه امسال ما رسیدن به مرز ۶۰۰ میلیون دلار صادرات است.
وی به آموزش و پژوهش در استان اشاره کرد و گفت: در بخش آموزش و پژوهش به عنوان واحد نمونه کشوری انتخاب شدیم و مشکل عمده کشور، عدم توجه به این بخش است و اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید به بخش تحقیقات و پژوهش توجه کنیم.
وی به اصناف استان گلستان اشاره کرد و گفت: در حوزه اصناف برنامه سال گذشته ما ساماندهی واحدهای فاقد پروانه بود که موفق شدیم بیش از ۴ هزار فقره پروانه جدید صادر کنیم.
قوانلو اظهار کرد: رویکرد ما توسعه NGO های خصوصی و هدف ما آرامش در بازار است و سال گذشته قدم بزرگی در تجارت داخلی برداشته شد و آن اصلاح ۳۰ درصدی قیمت نان و آزادسازی ۲۰ درصدی نانوایی‌ها بود که سبب شد کیفیت نان در نانوایی‌های آزادپز بهتر شود.
به گفته وی، اجرایی کردن منطقه آزاد صنعتی معدنی اینچه‌برون مهم‌ترین برنامه ما در سال ۹۴ است، که هم‌اکنون باید در شورای عالی مناطق آزاد امضا شده و به صورت لایحه به مجلس برود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تاکید کرد: محدوده منطقه آزاد نباید مشخص شود اما این منطقه شامل یک سری محدوده‌ها مانند پایانه غلات، گمرک اینچه برون، شهرک متالوژی، شهرک پتروپالایش، بندرخواجه نفس و سایت گردشگری آشوراده است.
قوانلو اظهار کرد: پیگیری سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از دیگر اقدامات و برنامه‌های سال ۹۴ است و امیدواریم تا طرح خروج از رکود امسال اجرایی شود./تسنیم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست