• تاریخ: 2015-07-16
 • شناسه خبر: 6156
 • 1,061 بازدید

عید فطر و بازگشت به فطرت پاک خویش

ارکین نیوز-عظیم قرنجیک: ماه مبارک رمضان ، ماه ارتباط پیاپی روزه داران با خداوند متعال ، ماه توبه و استغفار از گناهان و ماه تصفیه روح وجان است . و عید فطر نیز به مناسبت اینکه آدمی در پرتو اطاعت الله در طی ماه مبارک رمضان ...

13920724000298_PhotoL
ارکین نیوز-عظیم قرنجیک: ماه مبارک رمضان ، ماه ارتباط پیاپی روزه داران با خداوند متعال ، ماه توبه و استغفار از گناهان و ماه تصفیه روح وجان است . و عید فطر نیز به مناسبت اینکه آدمی در پرتو اطاعت الله در طی ماه مبارک رمضان ، از انواع آلودگی های ظاهری و باطنی ، که برخلاف فطرت آدمی است ، رسته و به پاکی فطری نخستین خویش باز می گردد ، توسط مسلمانان به عنوان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی گرامی داشته می شود .

در فرهنگ اسلامی ، اولین روز ماه شوال به عنوان عید فطر و جشن بازگشت ‌به فطرت ، شناخته شده است . بلی ، هر روزی در آن ترک گناه ، فاصله گرفتن از زشتی‌ها ، پلیدی‌ها و روز غلبه بر شیاطین باشد ، روز عید است . عید فطر به مثابه روز بازگشت ‌به فطرت است ، این معنا رامی‌توان از لغت «عید فطر» فهمید ، چرا که « عید » به معنای بازگشت و « فطر » به معنای « فطرت و طبیعت ‌» است .

مسلمانان در این روز ، در اثر یک ماه ضیافت و مهمانی خداوند ، به صفای باطن دست‌ یافته و در حقیقت ، شخصیت واقعی خویش را بازیافته‌اند ، فطرت پاک انسان در طول سال ، در اثر غبارهای جهل ، نادانی و غفلت ، ممکن است ‌به انواع گناهان و معصیت‌ها مبتلا شده و از حقیقت‌ خود دور شود و در نتیجه دچار خودفراموشی و خدا فراموشی ‌گردد .

اما با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ، انسان مسلمان در پرتو فضای معنوی آن ماه ، و تلاش‌های خویش ، به یک زندگی نوین دست می‌یابد ، که می‌توان آن را « بازگشت‌به خویشتن‌» نامید . در روز عید فطر ، گوئی یک مسلمان از نو متولد می‌شود ، چرا که گفته اند : « روزه‌داران در شب عید فطر از تمام آلودگی‌ها و پلیدی‌ها پاک شده‌اند و کمترین پاداش خود را ، که پاکی و پاکیزگی است ، دریافت نموده‌اند « .
13930507132105644_PhotoL

و نیز آورده اند که : « اینکه روز اول ماه شوال ، عید اهل ایمان قرار داده شده ، به خاطر این است که ، آنان برای قبولی اعمالشان در ماه رمضان خوشحالند ، و از اینکه خداوند متعال ، گناهانشان را بخشیده و بر عیب‌های آنان پرده کشیده و مژده و بشارت از طرف خداوند رسیده است که ، ثواب‌های بسیاری برای روزه‌داران عطا خواهد کرد ، و از اینکه مؤمنین در اثر تلاش‌های شب و روز ماه مبارک رمضان ، چند مرحله به قرب الهی نزدیک شده‌اند ، حالت‌سرور و نشاط دارند .

بدون تردید تک تک مسلمانان ا فرا رسیدن عید سعید فطر ، نوعی شادی و لذت درونی در خود احساس می‌کنند ، بدیهی است که هر کسی نسبت ‌به معرفت و ایمان خود ، به این عید بزرگ و با عظمت می‌نگرد و از آن بهره می‌گیرد . زمینه‌ها ، ذهنیت‌ها ، مراتب ایمان و عوامل دیگر ، در نگرش و انگیزه افراد دخالت دارد .
13920724000300_PhotoL
@نقش عید فطر در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی
یکی از برکات ماه رمضان و عید فطر ، حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی در سایه پرداخت زکات فطریه است . به پرداخت زکات فطره ، به عنوان عاملی ارزشمند برای فقرزدایی ، توسعه اقتصادی و حل مشکلات اجتماعی در جامعه اسلامی می توان نگریست . افزون بر اینکه ، در کنار کمک به فقراء ، موارد مصرف دیگری نیز برای زکات فطره در اسلام منظور شده است که از جمله آن‌ها ، احیای روحیه همیاری و تعاون ، رسیدگی به وضع بهداشتی ، درمانی و فرهنگی مسلمانان می‌باشد . از زکات فطره می‌توان ، قرض بدهکاران حقیقی و یا افرادی را که در راه معصیت و خلاف بدهکار نشده‌اند ، پرداخت نمود .
در ساختن مسجد ، مدرسه ، پل‌ها ، راه‌ها ، بیمارستان‌ها و برطرف کردن سایر نیازهای مسلمانان نیز می‌توان از این بودجه مردمی استفاده کرد . مسلمانان با عمل به این موارد که با پرداخت زکات فطره انجام می‌شود ، در حقیقت ‌به بخشی از دعاهای ماه رمضان – که در مدت یکماه بعد از نماز زمزمه می‌کردند – ، در روز عید فطر جامه عمل می‌پوشانند . گذشته از این‌ها ، پرداخت زکات فطره که با نیت عبادت و تقرب به خداوند متعال انجام می‌شود ، نوعی بهره‌گیری از مادیات برای رسیدن به معنویات است .
بدین جهت گفته‌اند که قبول روزه موکول به پرداخت زکات فطریه می‌باشد ، چرا که دادن زکات موجب جدایی از تعلقات مادی و هواهای دنیوی و نفسانی است و انسان مؤمن ، برای دوام فطرت الهی خویش و بازگشت ‌به خویشتن خویش ، از هر آنچه رنگ تعلق دارد ، باید رها و آزاد باشد و زنجیر مادیات را از پای خود برکند ، تا سبک بال به سوی خداوند گام نهد .
13920724000300_PhotoL
@نقش عید فطر در اتحاد و همدلی مسلمانان
در طول تاریخ ، اجتماع روز عید فطر بسیار مهم و تحول آفرین بوده است . چرا که ، اجتماع روز عید فطر می‌تواند در پیوند و همدلی مسلمانان نقش آفرین باشد . مسلمانان در گردهمایی روز عید فطر ، و قرار گرفتن در کنار هم ، از نظرات ، مشکلات و گرفتاری‌های همدیگر آگاه می‌شوند . در این گردهمایی ها ، بغض‌ها و کینه‌ها تبدیل به دوستی و همدلی می‌شود و مؤمنان در یک صف واحد ، احساس اتحاد و نزدیکی بیشتری به همدیگر می‌کنند .

عید فطر از سویی حکایت از پیوند معنوی انسان با خدای خویش دارد و از سوی دیگر حکایت‌گر ارتباط وی با هم‌کیشان خود است. پس روز اول شوال، روز عید ، روز اجتماع ، روز فطر ، روز زکات ، روز رغبت و روز تضرع و اتحاد و همدلی و روزی که خداوند بزرگ دوست می دارد که مسلمانان ، در چنین روزی اجتماعی داشته و در آن، او را ستایش کرده و مقدس بدارند ، بر کلیه مسلمانان جهان مبارک باد/گلشن مهر

 • modir - 2015-07-16 در 6:51 ق.ظ

  برادر گرامی جناب ….. با شناسه ایمیل
  f.b.@1351.com
  مطلب ارسالی شما به دلیل استفاده از فونت غیر استاندارد قابل خواندن نیست
  لطفا مقاله تان را با فونت استاندارد ارسال نمایید

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست