• تاریخ: 2015-02-02
  • شناسه خبر: 1284
  • 1,522 بازدید

علی رغم مخالفت افکار عمومی :افتتاح یک کارخانه دیگر تولید کود از فضولات مرغی در آق قلا

ارکین نیوز – در دهه مبارک فجر امسال براساس اعلام جهاد کشاورزی شهرستان آق قلا یک کارخانه تولید کود عالی از فضولات مرغداری ها توسط شرکت پارس طیور گلستان در ۱۴ کیلیومتری شمال شهر آق قلا در مسیر جاده مرز افتتاح می شود ...

images
ارکین نیوز – در دهه مبارک فجر امسال براساس اعلام جهاد کشاورزی شهرستان آق قلا یک کارخانه تولید کود عالی از فضولات مرغداری ها توسط شرکت پارس طیور گلستان در ۱۴ کیلیومتری شمال شهر آق قلا در مسیر جاده مرز افتتاح می شود .

بد نیست به آخرین گزارش روزنامه ایران درخصوص وجود این کارخانجات در شهرستان نظری داشته باشیم ؟
روزنامه ایران در شماره ۵۸۰۵ ۹/۹/۹۳ > صفحه ۲۰ (ایران زمین) نوشت :
بوی نامطبوع، هوای آق قلارا آلوده می کند

نویسنده: حمید میرزاعلی

آق قلا- بوی مشمئزکننده ناشی از برخی واحدهای تولیدی، هوای پاک آق قلارا آلوده می کند و مشام مردم شهرستان گلستان را بعضاً آزار می دهد.
کارخانجات تولید کودمرغی، واحدهای صنعتی چون کشتارگاه دام و طیور، مرغداری های تخمگذار و کارخانه بازیافت زباله از عواملی است که باعث می شود این شهرستان همجوار گرگان با آلودگی هوا روبه رو شود.
سیدمهدی آقاپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان آق قلادر این خصوص توضیح داد: در دو سال گذشته دو کارخانه کود مرغی در ۷ کیلومتری شمال شهر آق قلابه علت ایجاد بوی نامطلوب با تعطیلی روبه رو شد که یکی از واحدها با نصب بوگیر مشکل را رفع کرد، اما کارخانه دیگر به جهت رعایت نکردن استانداردها و نداشتن بوگیر تعطیل شد. ماهیت کار این گونه کارخانه ها ایجاد بوی نامطلوب است که متاسفانه به دلیل مدل های وزش باد مردم اطراف ناحیه را آزار داده و حتی تا خود شهر آق قلاهم پیش آمده است. در خصوص این گونه واحدهای تولیدی در کارگروه سلامت این استان قرار شده استقرار آن ها با نظر فرمانداری باشد و اگر مراحل اجرای کار به درستی انجام گرفت محیط زیست مجوز فعالیت صادر کند، اگرچه کارخانه ها اغلب فاصله های استاندارد تا شهر و آبادی های همجوار را مراعات می کنند و به صورت قانونی مجوز می گیرند اما در خصوص این دو کارخانه تولید کود مرغی پس از راه اندازی مشکل ایجاد بوی نامطلوب آن خود را نشان داد که چاره آن هم نصب بوگیر و رعایت استانداردهای لازم است.
الیاس هیوه چی، فرماندار آق قلانیز بیان کرد: بوی نامطلوب اگر به فضای شهر برسد بلافاصله به فرمانداری اعلام و سریعاً بررسی می شود. در ماه های گذشته نیز همه موارد که موجب شکایت مردم بوده با همکاری محیط زیست و تا رفع نقص پلمب شده و اجازه فعالیت ندارند.
علی بیانی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن هم گفت: بعضی اوقات در اطراف مراکز بازیافت آق قلا، زباله ها را آتش می زنند که باعث ایجاد بوی نامطلوب شده و مردم را آزار می دهد. این بو نیز همیشگی نیست و به صورت موردی فضا را می گیرد بخصوص که در آق قلا، کشتارگاه دام و چند مرغداری تخمگذار هم وجود دارد که باعث پراکنده شدن بوی نامطلوب می شود و باید صاحبان آن ها برای رفع این مشکل اقدام کنند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست