• تاریخ: 2016-02-20
  • شناسه خبر: 14978
  • 406 بازدید

ظهور “کمال آتاتورک” در تاجیکستان

ارکین نیوز – بسیاری از مسلمانان وقتی نام «کمال آتاتورک» را می‌شنوند بلافاصله به‌یاد تغییراتی می‌افتند که وی در فرهنگ و تمدن اسلامی در کشور ترکیه به‌وجود آورد. آن‌گونه که در تاریخ ترکیه آمده است؛ محو فرهنگ اسلامی، م ...

ارکین نیوز – بسیاری از مسلمانان وقتی نام «کمال آتاتورک» را می‌شنوند بلافاصله به‌یاد تغییراتی می‌افتند که وی در فرهنگ و تمدن اسلامی در کشور ترکیه به‌وجود آورد.
آن‌گونه که در تاریخ ترکیه آمده است؛ محو فرهنگ اسلامی، محدود کردن نفوذ علمای دینی در امور اجتماعی، و در یک کلام جدایی دین از سیاست از مهم‌ترین سیاست‌ها و تفکرات آتاتورک بود. تاثیر منفی آتاتورک بر ترکیه چنان بود که رجب طیب اردوغان در یکی از سخنرانی‌هایش تصریح کرده بود: «آتاتورک رگ گردن ترکیه را قطع کرد.» ⚡و اینک…
آتاتورکی دیگر در جمهوری تاجیکستان ظهور کرده است و بی‌محابا در حال نابودی فرهنگ و شعایر اسلامی در کشوری است که پس از هفتاد سال چشیدن طعم تلخ نظام کمونیستی در شوروی سابق، به تازگی استقلال یافته و آرزوی زندگی آزادانه بر اساس موازین شرعی و اسلامی را در سر می‌پرورانند.
«امام‌علی رحمان‌اف»، که به دنبال اقدامات اسلام‌ستیزانۀ اخیرش می‌توان وی را «آتاتورک تاجیکستان» قلمداد کرد، مدتی‌ست مبارزۀ علنی خود را با اسلام‌گرایانِ میانه‌رو و نمادهای اسلامی آغاز کرده است؛
ـ یک روز به بهانۀ «حفظ لباس ملی» پوشش و حجاب اسلامی زنان را ممنوع اعلام می‌کند، و روزی دیگر به بهانۀ «حفظ فرهنگ تاجیکستان» گذاشتن ریش و نامگذاری فرزندان به نام‌های عربی- که منشأ دینی، اسلامی و اعتقادی دارند- را جرم می‌داند.
ـ یک روز قانونی تصویب می‌کند که به موجب آن رفتن مردان زیر ۱۸ ساله به مسجد، و آموزش خصوصی قرآن و علوم اسلامی ممنوع می‌شود و روزی دیگر با ادعای «ساماندهی مساجد و ائمه جمعه و جماعات» مساجد را به قهوه‌خانه، خیاطی و مهد کودک تبدیل می‌کند و تلاش می‌کند ائمه مساجد را نیز غلامان جیره‌خوار و حلقه به‌گوشی قرار دهد تا حق هیچ انتقاد و اعتراضی به سیاست‌های ضداسلامی دولت را نداشته باشند.
با این وجود، بعید نیست شاهد روزی باشیم که «رحمان‌اف» دستور ممنوعیت چاپ و نشر قرآن به زبان عربی را صادر کند و دستور دهد تا اذان به زبان تاجیکی داده شود؛ همان‌گونه که «آتاتورک» دستور داد قرآن را به خط لاتین بنویسند و اذان را به زبان ترکی بگویند.

به‌راستی وقتی رهبرانِ به‌ظاهر مسلمان در کشورهای اسلامی هویت دینی و اسلامی خویش را از دست می‌دهند و مجری دستورات اربابان اروپایی خود قرار می‌گیرند، به چه موجودات عجیب و غریبی تبدیل می‌شوند.
اینترنت

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست