• تاریخ: 2015-06-14
  • شناسه خبر: 4921
  • 9,512 بازدید

شورا عزل دهیار را می خواهد، مسئولان نمی خواهند

ارکین نیوز – بعد از گذشت چهار ماه از مصوبه عزل دهیار خوجه نفس و معرفی دهیار جدید توسط شورای اسلامی این منطقه به بخشدار، این حوزه همچنان بدون تعیین تکلیف رها شده است. با وجود مصوبه شورا مبنی بر عزل این دهیار و محدود ...

09464993931942375142
ارکین نیوز – بعد از گذشت چهار ماه از مصوبه عزل دهیار خوجه نفس و معرفی دهیار جدید توسط شورای اسلامی این منطقه به بخشدار، این حوزه همچنان بدون تعیین تکلیف رها شده است.

با وجود مصوبه شورا مبنی بر عزل این دهیار و محدود کردن اختیارات مالی او، این دهیار همچنان به فعالیت خود با حمایت بخشدار گمیش تپه ادامه می دهد.

بر اساس مصوبه شماره ۵۰ در جلسه ۹/۱۱/۹۳ شورای اسلامی خواجه نفس، به اتفاق آرا دهیار این روستا را برکنار کرده و فردی جدید را به عنوان دهیار به بخشداری گمیشان معرفی کردند.

علی رقم سپری شدن مدت زمان چهار ماه این مصوبه در حالی به اجرا نرسید که برداشت های غیر قانونی و بدون مصوبه از سوی دهیار خواجه نفس در صورت جلسه شماره ۵۸ مورخ ۱۰/۲ ۹۴ و مسدود شدن کلیه حساب های دهیاری به ذی حساب و بخشداری گمیش تپه اعلام شده بود و این در حالی است که این روند همچنان ادامه دارد.

گفتنی است بر اساس قانون برداشت های با مبلغ بیشتر از دویست هزار تومان از حساب دهیاری باید با مصوبه شورای اسلامی انجام شود. فعالیت های دهیار معزول تا جایی ادامه پیدا کرده است که اعضای شورای اسلامی خواجه نفس معتقدن اقداماتی از جمله مزایده بیل بهکو، قانونی انجام نشده است و این مزایده بدون اطلاع اعضا شورا انجام شده است.

با این همه پسرک لو، بخش دار گمیش تپه معتقد است هیچ اتفاق غیر قانونی صورت نگرفته و روند عزل دهیار در مسیر اداری گیر کرده است. او در گفت و گو با سرو می گوید: نمی دانم چرا شما پیگیری یک موضوع اداری را می کنید. اتفاق غیر قانونی نیافتاده است. شورا باید در چهار چوب قانون این مسئله را پیگیری کند.

بخش دار گمیش تپه معتقد است که شورا نمی تواند این کار را انجام دهد و شرایط قانونی برای عزل دهیار فعلی وجود ندارد.

عبدالرضا چراغعلی، مدیر کل دفتر شهری و امور شوراهای استانداری گلستان در مورد عزل دهیار توسط شورا می گوید: این کار کاملا قانونی است و بر اساس اختیارات شوراها تعریف می شود.

او در گفت و گو با سرو ادامه می دهد: در قانون برای اینکه بعد از عزل دهیار تا انجام کارهای اداری معرفی دهیار جدید چگونه باید عمل شود، هم پیش بینی شده است. باید سرپرست تعیین شود تا به امور و وظایف دهیار در این دوره رسیدگی شود.

امان گلدی ضمیر، فرماندار گمیشان اما در خصوص مسئله دهیار خوجه نفس می گوید: مسئله غیر عادی نیست. اما شورا هم نمی تواند بدون طی کردن مراحل قانونی کاررا پیش ببرد. ما به نظر شورا احترام گذاشتیم که به هر حال می خواهد دهیاری که هنوز یک سال از روی کار امدنش نگذشته را عزل کند. آنها گزینه جدید را هم معرفی کردند. اما گزینه جدید در استانداری تایید نشد.

ضمیر ادامه می دهد: ما چند جلسه هم برای دهیار و اعضای شورا برگزار کردیم. تا شاید بتوانند دوبارعه در کنار هم کار کنند. اما محقق نشد. با ابن همه این کار مانند عزل شهردار یا حتی استیضاح وزرا، باید روند قانونی را طی کند. یعنی طرح سوال، دریافت پاسخ و اگر قانع نشدند مراحل بعدی. اما این مراحل زمان زیادی می برد.

وقتی با ضمیر مسئله برداشت ها و چالش های مالی شورا و دهیار را مطرح می کنیم او می گوید: حالا مگر خوجه نفس چقدر بودجه دارد که این همه چانه زنی هم برایش اتفاق بیافتد. مگر برداشت های دهیار چقدر می تواند باشد. اصلا چه اقدامی میخواهد انجام دهد؟ من فکر می کنم این ها کم کاری های خودشان را می خواهند سر دهیار خراب کنند.

به نظر می رسد که مسئله دهیار خوجه نفس که دارای جمعیت بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر از شهروندان گلستانی است برای مسئولان این شهرستان به دغدغه ای تبدیل نشده است و مسئولان بخشی و شهری این منطقه، به جای توضیح دقیق از شرایط پیش آمده تنها شورا را به صبر دعوت می کنند./سرو نیوز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست