• تاریخ: 2015-02-16
  • شناسه خبر: 1673
  • 647 بازدید

شلیک به محیط بانان در آشوراده بندترکمن

ارکین نیوز- تراژدی حمله شکارچیان به محیط بانان تمامی ندارد و سینه این نگهبانان وحوش و طبیعت به جای دریافت نشان لیاقت، همواره سپر گلوله های شکارچیان می شود. پس از حمله شکارچیان به محیط بانان نور و میانکاله، اینک نوبت به م ...

IMAGE633853216286645000
ارکین نیوز- تراژدی حمله شکارچیان به محیط بانان تمامی ندارد و سینه این نگهبانان وحوش و طبیعت به جای دریافت نشان لیاقت، همواره سپر گلوله های شکارچیان می شود.
پس از حمله شکارچیان به محیط بانان نور و میانکاله، اینک نوبت به محیطبان پناهگاه حیات وحش آشوراده رسید که ناجوانمردانه هدف ساچمه های شکارچیان قرار گرفت.
در این حادثه شکارچیان که در منطقه آشوراده با ۵ دستگاه قایق پارویی و یک دستگاه قایق موتوری قصد شکار غیرقانونی را داشتند به سمت محیط بانان این منطقه که با یک دستگاه قایق موتوری در حال گشت زنی بودند شلیک کردند که به دنبال این حمله، یکی از محیط بانان این منطقه به شدت مصدوم شد.
مهدی دادار محیطبان بهشهری که از ناحیه پا زخمی شده و اکنون در بیمارستان بسرمی برد و رئیس اداره محیط زیست بهشهر می گوید: شکارچیان متخلف در جزیره آشوراده برای فرار از قانون، محیط بان این پناهگاره را از ناحیه هر دوپا زخمی کردند.

زمان رضا احمدی با اشاره به چگونگی وقوع این حادثه اظهار داشت: صبح امروز ۲۲ بهمن ماه سه تن از ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر در جزیره آشوراده در برنامه گشت و کنترل خود بودند که با یک گروه شکارچی ۱۵ نفره برخورد کردند و در یک اقدام ناگهانی شکارچیان متخلف به سمت محیط بانان تیراندازی کردند.

وی با بیان اینکه با تیراندازی شکارچیان متخلف مهدی دادار از محیط بانان و ماموران محیط زیست این اداره از ناحیه هر دو پا مصدوم شد افزود: در حال حاضر محیط بان مصدوم و زخمی شده در بیمارستان امام خمینی (ره) بهشهر بستری است و حال عمومی وی خوب است و تلاش برای شناسایی شکارچیان متخلف ادامه دارد.
رضااحمدی گفت: این محیط بان از ناحیه هر دوپا مورد اصابت گلوگاه قرار گرفت که ساچمه های تیراندازی شده هنوز در دو پای این محیط بان است و در طول دو روز آینده طبق دستور پزشک، این محیط بان زیر تیغ جراحی رفته و به زودی عمل جراحی می شود تا ساچمه ها را از پای این محیط بان خارج کنند.

رئیس اداره محیط زیست بهشهر در رابطه با افراد دستگیر شده در این تیراندازی گفت: با توجه به مصدومیت محیط بان بهشهری، ماموران این اداره دست از تعقیب و گریز کشیدند و مصدوم را به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کردند اما تحقیقات برای شناسایی شکارچیان غیرمجاز در جزیره آشوراده با همکاری مراجع قضایی و انتظامی در حال انجام است.
در ماه گذشته هم علیرضا یخکشی مسئول پناهگاه حیات وحش میانکاله، از ناحیه پا مورد اصابت گلوله مستقیم یکی از شکارچیان غیرمجاز در جزیره آشوراده، قرار گرفته بود که باگذراندن دوره نقاهت اکنون در محل کار حاضر است.ناصر مهردادی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران نیز در پیگیری خبرنگار مهر، با بیان اینکه دیروز صبح ماموران یگان حفاظت محیط زیست پناهگاه حیات وحش میانکاله حین گشت و کنترل در محدوده جزیره آشوراده با پنج قایق پارویی و یک قایق موتوری حامل شکارچیان غیرمجازی مواجه شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: متاسفانه به رغم فرمان ایست ماموران گشت یگان محیط زیست به منظور بازرسی قایق شکارچیان، شکارچیان با تمرد از فرمان ایست به سمت قایق حامل محیط بانان شلیک کردند که این اقدام منجر به مجروح شدن محیط بان مهدی دادار شد.
وی ادامه داد: بر اثر این درگیری، ۹ گلوله ساچمه ای به پای راست و شش گلوله ساچمه ای به پای چپ این محیط بان اصابت کرد.مهردادی با بیان اینکه شکارچیان پس از مجروح کردن محیط بان دادار از منطقه متواری شدند و محیط بان مجروح توسط سایر دوستانش به بیمارستان منتقل شد، گفت: تعداد شکارچیان حدود پنج برابر محیط بانان بوده و قایق محیط بانان تنها حامل سه محیط بان بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندرانضمن اعلام خبر مساعد بودن حال محیط بان مجروح که در حال حاضر در بیمارستان بستری است، گفت: شکارچیان غیرمجاز شناسایی و اقدامات قضایی لازم در این خصوص صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: تلاش ماموران انتظامی و اطلاعاتی و امنیتی استان مازندران برای دستگیری شکارچیان متخلف آغاز شده است.مازندران با داشتن زیستگاههای متعدد حیات وحش همواره مورد توجه دوستداران محیط زیست و شکارچیان بوده است.
چنگر، خوتکا، اردک سرسفید، اردک بلوطی، ‌ قو، غاز، باکلان، کشیم ها‌، ‌ حواصیل ها، اگرت ها، پرستوهای دریایی، سلیم ها و کاکایی ها› با طی هزاران کیلومتر از نواحی سردسیر شمالی به تالاب های استان مهاجرت کرده و نیمی از سال را در این مکان ها سپری می کنند.
در بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مناطق حیات وحش، تنها ۲۰۰ محیط بان فعالیت می کند که دغدغه همیشگی شان حفظ حیات وحش است و در آرزوی روزی هستند تا هیچ موجودی، شکار نشود.
محیط بانان از جان و خانواده خود گذشته اند تا حیات وحش، جان و حیات خود را از دست ندهد اما نبود نیروی کافی محیط بان، ضرب و شتم و تهدید توسط متخلفین و شکارچیان، نبود انگیزه کافی خدمت به دلیل نبود قوانین حمایتی از محیط بانان، دوری از خانواده، زخمی و مجروح شدن و تا پای مرگ رفتن از مشکلاتی است که محیطبانان با آن دست و پنجه نرم می کنند.
مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست