• تاریخ: 2016-07-25
  • شناسه خبر: 19551
  • 557 بازدید

سفیر ایران در ترکمنستان: ظرفیت ریلی اینچه برون افزایش یابد/لزوم تصویب منطقه آزاد

ارکین نیوز- سفیر ایران در ترکمنستان گفت: ظرفیت بزرگ گلستان و نیاز ترکمنستان توسعه روابط تجاری دو کشور را می‌طلبد ازاین‌رو باید همه تلاش کنیم تا ظرفیت ریلی اینچه برون افزایش یابد. سید محمد احمدی شامگاه یکشنبه در کارگروه ت ...

ارکین نیوز- سفیر ایران در ترکمنستان گفت: ظرفیت بزرگ گلستان و نیاز ترکمنستان توسعه روابط تجاری دو کشور را می‌طلبد ازاین‌رو باید همه تلاش کنیم تا ظرفیت ریلی اینچه برون افزایش یابد.

سید محمد احمدی شامگاه یکشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و کمیته برون‎گرایی و جذب سرمایه‎گذار خارجی در استان گلستان، اظهار کرد: در دو روز از واحدهای تولیدی، مرز اینچه برون و دیگر ظرفیت‌های استان بازدید داشتیم و همین امر دیدگاه بنده را نسبت به استان گلستان عوض کرد.

وی افزود: تصور دیگری از این استان داشتم اما اکنون نظرم عوض شد، گلستان یک استان مستعد با ظرفیت‎های خوب و مدیران پرتلاش است که از این شرایط باید به نحو مطلوب استفاده شود.

وی با اشاره به ارسال لایحه ایجاد منطقه آزاد اینچه برون به مجلس، ادامه داد: تصویب منطقه آزاد اینچه برون یک نقطه قوت اقتصادی برای استان گلستان است و می‌تواند به پایگاه صنعتی در شمال کشور تبدیل شود.

سفیر ایران در ترکمنستان ظرفیت حمل نقل ریلی و زمینی و همچنین همسایگی با قزاقستان، تاجیکستان و … را یک ظرفیت مناسب برای گلستان دانست و اضافه کرد: با جاده جدید ابریشم فاصله دریایی ۴۵ روزه از مرز گلستان به دو هفته کاهش می‌یابد که این امر نیز ظرفیت جدیدی برای گلستان فراهم می‌کند.

به گفته وی منطقه آزاد تجاری علاوه بر توسعه صادرات در ایجاد اشتغال منطقه هم نقش به سزایی دارد.

احمدی تصریح کرد: هم‌اکنون اتهامی که به مناطق آزاد وارد می‎کنند برخی شاید درست باشد و برخی از روی اضطرار است؛ نباید فقط روی بحث واردات مانور داده شود، با ایجاد واحدهای صنعتی در مناطق آزاد می‎توان آنجا را به جایگاه صادراتی تبدیل کرد.

وی به شعار سال اشاره و خاطرنشان کرد: گلستان نخستین استانی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که شعار سال است وارد عمل شده است.

سفیر ایران در ترکمنستان اقتصاد مقاومتی را راه برون‎رفت از مشکلات دانست، گفت: اقتصاد مقاومتی موضوع جدیدی نیست کشورهای بسیاری ازجمله چین و ژاپن آن را تجربه کردند و با استفاده از داشته‎های خوب و تجربیات بیرون در برابر نوسانات و طوفان‎های تحریم سربلند بیرون آمدند.

وی یادآور شد: دولت تدبیر و امید برای محقق کردن اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل ستادی به ریاست معاون اول رئیس‎جمهور شکل داده است، در استان‎ها نیز این موضوعات اقتصاد مقاومتی دنبال می‎شود.

احمدی، اقتصاد را یکی از مؤلفه‌های اساسی امنیت ملی کشور دانست و افزود: منافع ملی کشور زمانی محقق می‎شود که وزارت امور خارجه بتواند موضوع اقتصاد را در خارج از کشور پیگیری کند، اگر همه فعالان اقتصادی، صاحبان سرمایه، کارگران و کشاورزان تلاش کنند اما بیرون، بن‎بست باشد صرفاً ما یک اقتصاد درون‎گرای بن‎بست خواهیم داشت.

احمدی متذکر شد: همه باید جاده‌صاف‌کن بخش خصوصی باشیم اگر چنین نباشد هنر نکرده‌ایم.

وی بر لزوم جذب سرمایه‎گذار خارجی در استان گلستان تأکید و تصریح کرد: همه باید برای تصویب لایحه منطقه آزاد اینچه برون و جذب سرمایه‌گذار در استان گلستان تلاش کنند زیرا بعد از تصویب بسیاری از ترک‌ها به دلیل بخشودگی و معافیت‎هایی که پیش‌بینی‌شده آمادگی سرمایه‌گذاری در گلستان رادارند و مسئولان این استان باید نگاه بلندمدت داشته باشند و برنامه‎های علمی در این زمینه را تدوین کنند.
مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست