• تاریخ: 2015-10-12
  • شناسه خبر: 9315
  • 2,785 بازدید

سد وشمگیر؛ قدیمی ترین سد گلستان را دریابید

ارکین نیوز – قدیمی ترین سد گلستان که اکنون در آستانه ۴۹ سالگی است به علت فرسودگی همسایگانش را آزرده خاطر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران از ذخیره سد وشمگیر شهرستان آق قلای گلستان که از سا ...

ارکین نیوز – قدیمی ترین سد گلستان که اکنون در آستانه ۴۹ سالگی است به علت فرسودگی همسایگانش را آزرده خاطر کرده است.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران از ذخیره سد وشمگیر شهرستان آق قلای گلستان که از سال ۱۳۴۵ بر روی گرگانرود ساخته و در سال ۴۹ آبگیری شد برای آبیاری پنبه زارهای اطراف استفاده می شد اما اکنون این سد توان آبدهی به پنبه زارها را ندارد.

گفته می شود فرسودگی ایستگاه پمپاژ ، لایروبی نکردن کاسه سد ، نبود آب کافی وتمام شدن عمر مفید سد از عواملی است که برای کشاورزان مشکل ایجاد کرده است.

میرشکار کشاورزی که در حاشیه این سد زمین دارد می گوید ؛ فرسوده بودن پمپاژ و پایین رفتن سطح آب ، هر سال موجب مشکلات متعددی برای کشاورزان می شود و حتی برخی با اجاره موتور ، ناچار به پرداخت هزینه بسیار برای انتقال و پمپاژ آب از سد می شوند.

چاری زاده کشاورز دیگر هم می گوید ؛ یکی دیگر از مشکلات این است که در این شرایط کمبود آب و خشکسالی ، بخشی از سد برای پرورش ماهی به بخش خصوصی اجاره داده می شود.

آقای لگزایی هم می گوید ؛ زمانی ۱۵ هزار هکتار پنبه زار اطراف با آب همین سد آبیاری می شد اما اکنون سد وشمگیر توانایی آبیاری این مقدار زمین را ندارد.

رئیس مرکز خدمات جهاد کشاورزی انبارالوم شهرستان آق قلا با تایید وجود این مشکلات گفت ؛ آب این سد امسال فقط به یکهزار و ۵۰۰ هکتار زمین رسید که این سطح یک هشتم ۱۵ هزار هکتار سابق است.

مهندس کمال یزدان پرست افزود: امسال همچنین ۳۶۵ هکتار زمین حتی یک بار هم آبیاری نشد.

حال سد وشمگیر چشم انتظار اقدامی است که حتما هم برای نجات خودش و هم رفاه همسایگانش اثر بخش خواهد بود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست