• تاریخ: 2015-06-24
  • شناسه خبر: 5320
  • 2,516 بازدید

سخنرانی ماموستا مادح شیخ الاسلامی در وصف مرحوم حاجی یارجان آخوند نظری(رحمه الله علیه)

ارکین نیوز-الحمدلله رب العالمین والصلاه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین سیدنا و مولانا و معلّمنا حضرت محمّد المصطفی الأمین و علی آله و اصحابه و امته اجمعین. ای دریغا راد مرد لطف و رحمت درگذشت نخبه ی شوق و تلاش و رح ...

img55886a192bdfa
ارکین نیوز-الحمدلله رب العالمین والصلاه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین سیدنا و مولانا و معلّمنا حضرت محمّد المصطفی الأمین و علی آله و اصحابه و امته اجمعین.
ای دریغا راد مرد لطف و رحمت درگذشت
نخبه ی شوق و تلاش و رحم و همت در گذشت
او که با عشق خدا قلبش به سینه می تپید
گشت تسلیم رضا و بارضایت در گذشت
بمناسبت رحلت جانگداز حضرت حاج یارجان نظری یادگار اسلاف صالحین، عالم و عارف ربانی، عابد شب زنده دار، فقیه آگاه و توانا، خادم قرآن و سنت نبوی، شیر میدان شریعت و طریقت، شاگرد ودست پرورده ی مشایخ بزرگوار طریقه ی مبارکه ی نقشبندیه مخصوصا حضرت شیخ محمد عثمان سراج الدین ثانی اعلی الله مقامه، بدین مناسبت اولا تسلیت و تعزیت خود را نثار روح مبارک و همیشه زنده و آگاه حضرت رسول الله(ص) و ارواح آل واصحاب کرام و علماء و اولیای عظام عرض میکنیم.

ازطرف خود به نمایندگی تمام علماء وروحانیون و مردم شریف کردستان بالأخص اهالی محترم شهرستان بانه و قاطبه ی مریدان طریقه ی نقشبندیه ی کردستان در محضر خانوده ی محترم آن بزرگوار، فرزندان برومندش و شما حضّار محترم و عموم علماء و اقشار و طبقات مردم شریف و مؤمن استان گلستان و شهرستان گنبد و بالاخص روستای نورانی قره بلاغ و تمام مسلمانان در جهان اسلام عرض تسلیت و تعزیت داریم.
فوت این عالم و عارف ربانی ثلمه ای بود که برپیکر جامعه ی روحانیت و طریقه ی مبارکه ی نقشیندیه وارد شد که جبران آن بسیار مشکل و تحمل تبعات آن مخصوصا برای ما و بازماندگان و دوستداران شریعت و طریقت متعسر است.
عزیزان و حضّار محترم همچنانکه مستحضرید مرگ، راه حق است و یقینا باید هر ذی نفسی طعم آنرا بچشد اما مرگ مردان بزرگ و انسانهای تاریخ ساز چنان سخت و تلخ است که کام ملتی را تلخ می کند. آری آنهایی که زندگی را برای أمّت وقف کرده اند ودر اعتلای اسلام و مسلمین از هیچ تلاشی دریغ ننموده اند وهمواره بامساعی طاقت فرسایش در کالبد أمت اسلامی روح دمیده و ازجانشان برای أحیاء دین مایه گذاشته اند قطعا فراق و مرگشان برای أمت اسلام ضایعه ای جبران ناپذیر است.
جا دارد همه ی ما مسلمانان با یادآوری حدیث شریف(أُذکروا مَحاسِنَ أمواتِکم) صفات نیک گذشتگان را یادآوری نماییم و درباره ی غیرت دینی، حکمت، شجاعت، عزت نفس، مناعت طبع و تواضع وحسن أخلاق برخورد حکیمانه و عدم توقع از خاص وعام با أهداء ثواب آیات قرآن و دعای خیر از عروج روح بلند پرواز حضزت یازجان نظری استقبال نموده و از فداکاریهای بی دریغ آن أسوه ی علم وتقوی و دیانت در هدایت و دعوت جامعه به راه ایمان و عرفان ومنع از فحشاء ومنکرات معظم له را یادآور باشیم. بزرگ مردی که باهمت عالی وپشت کار پرارزش وباتدریس مستدام به علم و علماء و تصوف و عرفان رونق بسزایی داد، آن مولای فاضل و عالم عامل که در احراز فضائل گوی سبقت را ازهمگان ربوده ، در فقه وتفسیر و حدیث و تمامی علوم از همه ی علمای عصر و دیارخود برتر و در احیای آنها حریص تر ودر خدمت به آنها پیشتر و به عمل کردن آنها عاملتر و درقداست نفس و مناعت طبع قویتر بود.
به مفاد حدیث (مَوتُ العالمِ موتُ العلَم) فقدان و از دست دادن این مرجع عالیقدر علم و عرفان قلب تمام مسلمانان بالاخص علما ومریدان حضرت شیخ محمد عثمان سراج الدین را جریحه دار و متأثر کرد، ضایعه ای جبران ناپذیر است جایگاه حضرت ایشان بسیار خالی است اما از خداوند قادر مسئلت داریم با وجود فرزندان نعم الخلف وی، وحضور شاگردان برجسته ی ایشان که همگی از عِداد علمای اعلام می باشند وبا وحدت و یکپارچگی شما عزیزان، خلأ فقدان آن بزرگوار را پُر کند و در پیشرفت و پیشبرد هر چه بهتر منویّات وی واین مدرسه ی علوم دینی که یادگار باارزشی از ایشان میباشد توفیقات روز افزون را شامل حالتان گرداند، زیرا مدسه ی علوم دینیه ی آن بزرگوار دارالعلوم وبیت الفضائل بوده واز بزرگترین مراکز علمی و عرفانی ، که به عالَم علم و دین خدمتها نموده به شمار می آید.
از جهتی بسیار غمگین و ناراحتیم، اما از جهت دیگر تسلی قلبمان را به آن می دهیم که آثار تدریس و تبلیغ و نتیجه ی زحمات وی در بیشتر مساجد و مدارس ومنبر و محرابهای این دیار، بخوبی نمایان و آشکار است، بواسطه ی دیانت و ذکاوت و حکمت این اندیشمند وارسته همیشه مدرسه ی علمیه اش مملو از طلاب علوم دینی بوذه و طالبان شریعت و طریقت از نقاط دور ونزدیک به سوی حجره و مدرسه اش هجوم آورده وصدها نفر از فضلا و علما در محضر و حلقه ی تدریسش کسب فیض و علم نموده اند.
عزیزان وحضّار محترم کسانی هستند که بعد از وفاتشان بیشتر نور افشانی میکنند و بعد از ارتحالشان در دل یاران و عاشقان ماندگارتر و بقایشان محکمتر می شود، وفات و از دنیا رفتن انسانها و علما وعرفا عروج روح است به محضر خالق وصاحب ارواح، وروح انسان تا از ماده و دنیا دورتر شود و مجرد باشد بهتر با محبوبان و عزیزانش آشنایی و ملاقات خواهد داشت مخصوصا عالمی نامدار و خداشناس و خداپرستی جادار و درختی همیشه سبز و سرو بیابان معرفت و دُرّ دریای حقیقت استاد جلیل القدر حضرت حاج یارجان اعلی الله مقامه ونور الله ضریحه که نامی همیشه زلال و پرمعنا و عارفی توانا که به حقیقت صفت لا یخافون لومهَ لائم در وی موجود بود.
عزیزان و حضّار محترم شریعت حضرت رسول اکرم(ص) در کلیه اعصار، اکابر به اصاغر یاد داده تبلیغ فرموده اند و احکامات و دستورات دینی آن حضرت (ص) تا روز قیامت بنص حدیث( لاتزال طائفه من امتی ظاهرین علی الحق حتی یأتی أمرالله) پا برجاست لکن مع الأسف در این عصر و زمان اتباع شریعت و اهتمام به طریقت کم شده واز این روست که به انواع ناراحتی ومصائب و مشکلات خانوادگی و اجتماعی و تزلزل اعتقادی مبتلا و دچار می شویم. تنها راه چاره تبعیت از قرآن وسنت نبوی و اتباع علماء و مجتهدین اسلامی است زیرا خوب می دانیم که بعد از عصر اصحاب پیغمبر فقط علماء و اولیا و مجتهدین اسلامی بودند که به وسیله ی قلم و تبلیغ وارشادات دینی به اسلام ترقی و عزّت بخشیدند و پرچم اسلام را در تمام نقاط دنیا به اهتزاز درآوردند اکنون این رسالت و مسؤلیت بردوش ما و علمای دلسوز و مردم مؤمن و مسلمان می باشد که امیدواریم به لطف خدا به نحو احسن ایفای وظیفه نموده ودر جهت دعوت جامعه به راه ایمان و عرفان از هیچگونه تلاش و کوششی دریغ ننماییم.
در خاتمه مجددا تسلیت عرض نموده و از خداوند بزرگ مسئلت می نمایم که به فضل و عطوفت خود روح آن مرجع شریعت و طریقت را به جنت شاد و با ارواح علماء واولیا و مرشدش محشور فرماید وصبر جمیل و أجر جزیل را به ما و بازماندگانش عنایت فرماید بمنه وکرمه آمین یا مجیب السائلین و صلی الله علی سیدنا محمّد و علی آله واصحابه اجمعین و الحمدلله رب العالمین والسلام علیکم و رحمه الله برکاته.
حوزه علمیه قره بلاغ

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست