• تاریخ: 2015-06-23
  • شناسه خبر: 5282
  • 3,931 بازدید

سخنرانی تاریخی استاد امجد آخوند نظری در مراسم تشیع استاد یارجان آخوند نظری

ارکین نیوز – حاج امجد آخوند نظری فرزند استاد الحاج یارمحمد آخوند نظری(رحمه الله علیه) قبل از اقامه نماز جنازه استاد در مورد اوصاف حمیده ایشان ایراد سخنرانی نمودند و فرمودند: همانا بزرگترین هدف استاد در دوران عمر با ...

ارکین نیوز – حاج امجد آخوند نظری فرزند استاد الحاج یارمحمد آخوند نظری(رحمه الله علیه) قبل از اقامه نماز جنازه استاد در مورد اوصاف حمیده ایشان ایراد سخنرانی نمودند و فرمودند: همانا بزرگترین هدف استاد در دوران عمر بابرکت خویش علم ، عمل ، بندگی ، ایجاد آرامش ، اتحاد و محبت در میان مسلمین بوده است.

دو دغدغه خاطر مهم داشتند یکی دین و دیگری مسلمین. حضرت والد هیچ نماز پنجگانه ای را ادا ننموده مگر اینکه بعد از نماز بر دنیا و آخرت مسلمین دعای خیر می نمودند. عهدی که در دوران تحصیلاتش در گلیداغ با خدای خود بسته بود و این عهد را به ما می گفتند:خداوندا به من حقیر علم خودت را بیاموز تا من با ظاهر وباطن خود، با جان و مال خود، با قوم و خویش خود تا توانایی که در وجودم باشد عمر خود را درخدمت دین و مسلمین قرار دهم. همیشه به فرزندان وشاگردان و مسلمین این را توصیه داشتند: هیچ وقت برای دولت وملت مایه دردسر نباشید و اگر نمی توانید خدمت کنید خیانت نکنید ،امانتدار باشید در ایجاد امنیت کوشا باشید.
در رفتار و اخلاقشان همیشه خوش رو و متبسم بودند و نرمی در کلامشان نمایان بود. اسم هیچ کسی را بدون لفظ جان نمی بردند، در سخاوت و مهمان نوازی زبانزد خاص و عام بودند، خیلی متواضع و همیشه در دعاهای خود از اساتید خود یاد میکردند وبرایشان دعای خیر می نمودند و حتی برای فرزندان اساتید خود نیز احترام خاصی قائل بودند تمامی اساتید ایشان رضایت کامل از استاد داشتند.تمامی ماموریت های شرعیه را به طور احسن انجام می دادند وحتی اعمال مستحبی را ترک نمی نمودند و به اعمال فرائض اهمیت ویژه ای میدادند، نماز را بدون جماعت ادا نمی کردند خیلی کم اتفاق افتاده که نمازی را ادا کنند که با جماعت نباشد. از منهیات ظاهری و باطنی اجتناب می نمودند،مقامات عرفانی استاد فنا فی الشیخ، فنا فی الرسول و فنا فی الله بود. همیشه به مردم مسلمان توصیه اش این بود که هیچ وقت خدا را فراموش نکنند و در همه ی اعمال، خداوند متعال را ناظر اعمال خویش بدانند. انتظار استاد از علماء تبلیغ دین، حداقل در حد برگزاری مکتب بوده است. همیشه از علماء و خصوصا شاگردان خود قبل از هر چیز از آنها سوال میکرد که مشغول چه کاری هستید و کلاس مکتب دارید؟ وبه آنها توصیه می کرد به برادران و خواهران مسلمان خود ایمان و احکام و قرآن را آموزش بدهید.انتظارش از مسلمین این بود حامی دین و علماء باشند. امجد آخوند در آخر از حضار و شرکت کنندگان در نماز جنازه ی استاد که با دهان روزه زحمات زیادی را متحمل شدند واز مکان های دور و نزدیک تشریف فرما شدند تشکر کردند واز خداوند متعال مسالت نمودند تا اجر جزیل وثواب کثیر به آنها عطا فرمایند.

منبع : سایت حوزه علمیه قره بلاغ

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست