• تاریخ: 2015-02-20
  • شناسه خبر: 1795
  • 568 بازدید

دلایل چهارگانه افت تحصیلی دانش آموزان

ارکین نیوز-تغییرات منفی در خانواده مانند ورشکستگی سیاسی و اقتصادی و اعتیاد یکی از دلایل افت تحصیلی فرزندان می باشد. محمد رضا نخعی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و مشاور دانش روز گفت: در افت تحصیلی فرزندان می توان ۴ عامل د ...

ottahsily
ارکین نیوز-تغییرات منفی در خانواده مانند ورشکستگی سیاسی و اقتصادی و اعتیاد یکی از دلایل افت تحصیلی فرزندان می باشد.

محمد رضا نخعی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی و مشاور دانش روز گفت: در افت تحصیلی فرزندان می توان ۴ عامل دانش آموز، خانواده، مدرسه و اجتماع را سهیم دانست.
وی درباره نقش دانش آموزان در افت تحصیلی افزود: عوامل فیزیکی و جسمی مانند ضعیف شدن بینایی و یا عارض شدن بیماری و عوامل روحی و روانی مانند: میزان هوش و قدرت حافظه و سلامت روانی، نداشتن هدف واقعی و عینی و روشن از تحصیل، عدم انگیزش درونی برای تحصیل و مطالعه، نداشتن اعتماد به نفس کافی، ضعف اراده در تصمیم گیری های تحصیلی و مطالعه و اجرای تصمیمات، عدم برنامه ریزی دقیق از لحاظ زمان و میزان مطالعه روزانه، نداشتن روش مطالعه مناسب برای دروس مختلف و مهارت های مطالعه نادرست در این زمینه بسیار موثر هستند.

نخعی اختلاف خانوادگی و خانواده آشفته، طلاق فیزیکی یا روانی والدین، وجود نا مادری یا نا پدری و غیره، اختلاف فرزندان با خانواده مانند لجبازی با والدین و اعتراض به جو خانواده، وابسته و متکی نمودن فرزندان به والدین در امور درسی و تکالیف منزل از دوران ابتدایی، تحقیر، سرزنش و مقایسه نادرست فرزندان با همسالان موفق و در نتیجه پایین آوردن اعتماد به نفس و خود پنداری آنان، تغییرات منفی در خانواده مانند ورشکستگی سیاسی و اقتصادی و اعتیاد و …..، تغییر در جهت ارتقای سریع و غیر مترقبه سطح اقتصادی یا اجتماعی خانواده و از خود باختگی و غافلگیر شدن فرزندان و انواع انحرافات را از مهمترین عوامل در جهت نقش خانواده در زمینه افت تحصیلی فرزندان برشمرد.

این کارشناس ارشد با اشاره به اینکه در مدرسه گروه همسالان مانند مزاحمت و شوخی های نابجا در کلاس درس در افت تحصیلی نقش دارند اظهار داشت: رفتارهای نا مناسب عوامل اجرایی مدرسه مانند مدیر، معاونین، دبیران و مشاوران، جو عمومی حاکم بر مدرسه از لحاظ درسی مانند سخت گیری بیش از حد دبیران در دادن نمره به خاطر بالا فرض کردن سطح علمی مدرسه یا همرنگ شدن دانش آموز با سایر دانش آموزان ضعیف با فرض اینکه همه دانش آموزان مدرسه ضعیف هستند از دیگر عواملی است که می تواند در افت تحصیلی دانش آموزان موثر واقع شود.

محمد رضا نخعی در خاتمه در زمینه نقش اجتماع بر افت تحصیلی عواملی همچون دوستان نا باب، استفاده نادرست از کلوپ های ورزشی، بدن سازی، بیلیارد و … استفاده نادرست از کافی نت ها و گیم نت ها گذراندن وقت زیاد در خیابان ها و خارج از منزل را بر شمرد.
دانش روز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست