• تاریخ: 2016-01-29
  • شناسه خبر: 13936
  • 560 بازدید

دلایل رای منفی مجلس به لایحه مناطق آزاد به روایت دکتر طاهری

ارکین نیوز – سید علی طاهری،نماینده مردم گرگان و آق قلا در خصوص رای منفی مجلس به لایحه مناطق آزاد گفت: یکی از دلایل این بود که چون کمسیون اقتصادی نام برخی استانها را به دلایلی از جمله مرزی نبودن آن استانها از لایحه ...

ارکین نیوز – سید علی طاهری،نماینده مردم گرگان و آق قلا در خصوص رای منفی مجلس به لایحه مناطق آزاد گفت: یکی از دلایل این بود که چون کمسیون اقتصادی نام برخی استانها را به دلایلی از جمله مرزی نبودن آن استانها از لایحه حذف کرده بود , نمایندگان این استانها به شدت ناراحت بودند و ضمن مخالفت, به لایحه رای ندادند تا تصویب آن به تاخیر بیافتد و در فرصت مناسب با رایزنی بتوانند نام استانشان را به لایحه اضافه کنند.
وی عامل دیگر را اشکالاتی دانست که نمایندگان مخالف معتقدند در عملکرد مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی فعال در سراسر کشور وجود دارد.
دکترطاهری در توضیح این اشکالات افزود : هدف اصلی تشکیل مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی این است که از تولید داخل حمایت شود و با کمک در امر صادرات تولیدات داخلی زمینه افزایش اشتغال فراهم شود. اما نمایندگان مخالف لایحه اعتقاد دارند که مناطق آزاد فقط فرصتی شده برای واردات, آن هم واردات کالاهای غیر ضرور که در حقیقت باعث شده تولیدات داخل زمین بخورد و امکان عرضه نداشته باشد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در کنار دو عامل اشاره شده , بحث شخص ترکان را یکی دیگر از عوامل رای منفی نمایندگان عنوان کرد و اظهار داشت : شخصیت آقای ترکان و سوابقش و عملکرد فعلی اش به گونه ای است که ذهنیت منفی را در بحث عملکرد مناطق آزاد ایجاد کرده است.
ایشان افزود : عدم شفافیت عملکرد مناطق آزاد و نگرانی از ایجاد رانت برای یک عده ای خاص از جمله نگرانی های نمایندگان ملت است.
آقای طاهری در پایان با اشاره به تلاشهای خود و همکارانشان برای تصویب این لایحه , اظهار امیدواری کرد که انشاءالله در فرصت های بعدی که دولت لابحه را به مجلس ارائه کند شاهد تصویب لایحه باشیم.
گفتنی است : نمایندگان با ۹۸ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه به لایحه ایجاد مناطق آزاد رای منفی دادند.
صحرا نیوز

  • علیرضا - 2016-01-30 در 11:39 ق.ظ

    با سلام ۱- یکی از دلایل رد منطقه آزاد استان گلستان نگاشته شده است و دلایل دیگر نگاشته نشده . ۲- آیا استان گلستان استان مرزی نیست یا اینکه نمایندگان استان رایزنی مناسبی جهت توجیه همکارانشان ( بخصوص ۲۵ نماینده که رای ممتنع داده اند) به مرزی بودن استان نداشته اند .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست