• تاریخ: 2016-07-27
  • شناسه خبر: 19613
  • 344 بازدید

دستگیری صیادان غیر مجاز در تالاب بین المللی گمیشان

ارکین نیوز- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستانهای بندرترکمن وگمیشان از دستگیری سه نفر صیاد غیر مجاز در تالاب بین المللی گمیشان خبر داد. علی بیانی عصر چهارشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: مامورین یگان حف ...

ارکین نیوز- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستانهای بندرترکمن وگمیشان از دستگیری سه نفر صیاد غیر مجاز در تالاب بین المللی گمیشان خبر داد.

علی بیانی عصر چهارشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: مامورین یگان حفاظت محیط بانی گمیشان در پهنه آبی تالاب گمیشان موفق به دستگیری این صیادان غیر مجاز شدند.
به گفته وی، این گروه سه نفره با استفاده از دام (تور) در مناطق کم عمق تالاب مبادرت به صید غیر مجاز می کردند، که از آنان علاوه بر کشف چندین رشته دام تعداد ۲۲ قطعه ماهی کفال که بصورت غیر قانونی صید شده بود نیز کشف و ضبط شد.
وی ادامه داد: متخلفان برای جبران ضرر و زیان ناشی از صید این ماهی ها مبلغ دو میلیون و دویست هزار ریال به حساب تمرکزی محیط زیست واریز و پرونده به همراه متهمان به مراجع قضایی تحویل شد.
به استناد موادی از قانون شکار و صید مصوب ۱۳۴۶ شکار وصید در مناطق ممنوعه و بر خلاف محدودیت ها و ممنوعیت های سازمان حفاظت محیط زیست جرم محسوب و حسب مورد، مرتکبین به جزای نقدی و یا حبس محکوم خواهند شد.
اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان با داشتن یک پاسگاه شبانه روزی در مناطق شمالی گمیش تپه و در مجاورت تالاب گمیشان وخودروهای عملیاتی و کمک دار، قایق، دو دستگاه هاور کرافت آبی – خاکی وظیفه حفاظت از زیستمندان تالاب را بر عهده دارد.
حدود ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان گرگان (مرکز استان گلستان) آبگیر گسترده ای با نیزارهای انبوه قرار دارد که به نام تالاب بین المللی گمیشان معروف است.
این تالاب، یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از ۲۰ هزار هکتار است که ۱۴ هزار هکتار آن جزء مناطق شکار، صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
گمیشان یک تالاب ساحلی محسوب می شود و طیف گسترده ای از گونه های مختلف جانوران را در خود جای داده است. در این تالاب شاهد حضور تنها پستاندار خزر یعنی فک خزری نیز هستیم.
به گفته وی، در حوزه آبزیان می توان به وجود انواع ماهی و از جمله کپور و کفال اشاره داشت و در ارتباط با پرندگان نیز ‘مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله’ در این تالاب مشاهده می شود.
شهرستانهای گمیشان و بندرترکمن در شمال غرب استان گلستان واقع هستند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست