• تاریخ: 2015-03-29
  • شناسه خبر: 2830
  • 2,325 بازدید

خالد نبی؛ آرامگاهی افسانه ای برفراز کوه ها/دشت سبز زیرپای مسافراین نیوز

ارکین نیوز-زیارتگاه خالد نبی(ع) بنایی ساده و مسجدی بدون زرق و برق در بالای بلندترین تپه ماهورهای شرق استان گلستان است و در مسیر آن نیز مقبره های سنگی تاریخی و اسرار آمیز وجود دارد. به گزارش خبرنگار مهر، جایی در دوردست‌ها ...

IMG15550087
ارکین نیوز-زیارتگاه خالد نبی(ع) بنایی ساده و مسجدی بدون زرق و برق در بالای بلندترین تپه ماهورهای شرق استان گلستان است و در مسیر آن نیز مقبره های سنگی تاریخی و اسرار آمیز وجود دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، جایی در دوردست‌های شمال گلستان بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره‌کننده و عجیب با سنگ قبرهای منحصربه‌ فرد و بی‌نظیر که تا ۵ متر قد دارند که هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.

راه ارتباطی مزار خالد نبی کوهستانی بوده، ولی از طریق کلاله و تمرقره‌قوزی تا آن محل راه دشواری نیست، اما به‌دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه و کمبود تسهیلات رفاهی در محل و هم چنین گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای دیدار ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

گورستان خالد نبی و مجموعه‌های وابسته به آن در سال ۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت ملی رسیده. با خروج از شمال کلاله در جایی که جلگه به تپه تغییر شکل می دهد به هزار دره می رسید که روستای گچی سو آخرین روستا قبل از رسیدن به زیارتگاه خالد نبی است.

1626334IMG15252607

حبیب رضایی در خصوص بقعه چوپان آتا افزود: کمی دورتر از زیارتگاه خالدنبی و بر سر قله مسلط هزار دره شمالی قراردارد. این بقعه نیز به صورت بنایی ساده، مسقف با پلان چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنچره با طاق هلالی است.

وی ادامه داد: گنبد بقعه فلزی و به صورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شده است. نمای خارجی بنا ساده و سیمان کاری شده است و نمای داخلی بقعه نیز ساده، فاقد تزئین و کتیبه است و در داخل بقعه صورت قبری بدون سنگ قبر دیده می شود.

وی در خصوص بقعه عالم بابا گفت: همانند بقعه چوپان آتا از حیث شکل و پلان ساخته شده است. این بقعه به صورت بنایی ساده چهار ضلعی که در سه ضلع آن پنچره وجود دارد و در ورودی آن در ضلع غربی بصورت طاق هلالی و سقف و گنبد این بقعه نیز همانند بقعه چوپان آتا است. در داخل بقعه فقط صورت قبری ساده بدون کتیبیه دیده می شود. به نظر می رسد بقعه چوپان آتا و عالم بابا در دوره های بعد از بقعه خالد نبی و با الگوبرداری از روی آن ساخته شده است.گورستان تاریخی از نظر فرم بسیار بی نظیر و منحصر به فرد است

وی در خصوص گورستان تاریخی و زمان و چگونگی پیدایش این گورستان گفت: این گورستان دارای سنگ مزارهای افراشته ای است که از جنس سنگ های آهکی و توپر ساخته شده که از نظر فرم بسیار بی نظیر و منحصر به فرد است.
1626327

رضایی با بیان اینکه تاکنون تمهیداتى براى حفاظت از آن در برابر سرقت و تخریب لحاظ نشده است، تصریح کرد: ارتفاع سنگ های استوانه ای از برون زدگی سطح زمین بین ۵۰ سانتی متر تا ۴ متر است که البته این بدون در نظر گرفتن ساقه این سنگ هاست که در خاک قرار گرفته است و همچنین بر روی این سنگ ها حلقه هایی به صورت برجسته کنده شده و گاهی بین دو حلقه ی برجسته، نقوش کنده هندسی شده به وجود آمده است. شاید بتوان ارتفاع این سنگ ها و نوع حلقه های ایجاد شده را به سن و جایگاه اجتماعی افراد دفن شده نسبت داد.

IMG11004801
آثار حفاری های قاچاق عتیقه جویان در این محوطه مشخص است

این کارشناس ارشد باستان شناسی با اشاره به اینکه آثار حفاری های قاچاق عتیقه جویان در این محوطه کاملا مشهود و مشخص است، تصریح کرد: از حدود ۶۰۰ سنگ قبر موجود اکنون در حدود ۲۰۰ سنگ قبر باقی مانده و تعداد زیادی از این سنگ قبور به دست سودجویان مفقود شده است و بسیاری از همین تعداد باقیمانده نیز شکسته و آسیب دیده اند و این روند تخریب آگاهانه یا نا آگاهانه ادامه دارد.
مهر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست