• تاریخ: 2015-09-26
  • شناسه خبر: 8470
  • 510 بازدید

حج باید از انحصار آل سعود خارج شود

ارکین نیوز – امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با تاکید بر لزوم خروج حج از انحصار آل سعود گفت: تمام بلاهای مسلمانان منطقه از سوی عربستان است. به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، آخوند عبدالباسط نوریزاد ظهر امروز در گفت‌وگو ...

ارکین نیوز – امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس با تاکید بر لزوم خروج حج از انحصار آل سعود گفت: تمام بلاهای مسلمانان منطقه از سوی عربستان است.
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، آخوند عبدالباسط نوریزاد ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران استان گلستان، با ابراز تاسف و تاثر از کشته شدن حجاج مسلمان در حادثه منا اظهار کرد: در ابتدا باید خدمت خانواده‎های جان باختگان تسلیت عرض کرده و برای آنان که به نوعی مجروح شده‎اند آرزوی بهبودی و سلامت کنم.

وی با ابراز امیدواری برای تعیین تکلیف مفقودین این حادثه و بازگشت آنها به وطن و آغوش خانواده خود افزود: این حادثه واقعا مصیبت بار و متاثر کننده و فاجعه‎ای بزرگ برای جهان اسلام است و بدون تردید یکی از سخت‎ترین روزها برای مسلمانان دنیا خواهد بود.

عربستان سعودی توان مدیریت امورات حج را ندارد

امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر بی‎کفایتی و بی‎تدبیری دولت سعودی به عنوان عامل اصلی این حادثه خاطرنشان کرد: این واقعه نشان داد عربستان سعودی توان مدیریت امورات حج و مراسمات این چنینی را ندارد.

نوریزاد با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که دولت سعودی در ماه حرام و در موعد عید سعید قربان به کشور مسلمان یمن حمله می‎کند و به کشتار زنان و کودکان بی‎گناه افتخار می‎کند، اضافه کرد: عربستان سعودی تمام وجاهت خود را در میان مسلمانان از دست داده است و باید بپذیرد که از معادلات مسلمانان کنار برود.

وی حادثه منا را یک امتحان الهی دانست و گفت: در این امتحان حجاج مسلمان پیروز و رستگار شدند و فوت شدگان در بیان قرآن اجری مانند شهادت می‎گیرند اما دولت و رژیم آل سعود در این امتحان الهی هم در نزد خداوند متعال و هم نزد مردم و دولت‎های مسلمان دنیا مردود و رفوزه شد.

مدیریت حج بر عهده همه کشورهای مسلمان قرار گیرد

امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر لزوم خروج تصدیگری امورات حج از کنترل عربستان سعودی ادامه داد: چندین سال است که فریاد می‎زنیم باید این اتفاق افتاده و حج از انحصار رژیم آل سعود خارج شده و مدیریت آن بر عهده همه کشورهای مسلمان قرار بگیرد.

نوریزاد با بیان اینکه تمام بلاها و محنت‎های اخیر مسلمانان منطقه از سوی عربستان سعودی نشات گرفته است، تصریح کرد: امیدواریم کشورهای اسلامی با اتحاد و یکپارچگی بتوانند مدیریت حج را بر عهده گرفته و مردم با خیالی آسوده و به عرض ارادت خود به نبی مکرم اسلام (ص) و انجام اعمال حج خود بپردازند.

وی تحریم کردن حج را توسط مسلمین و بیان اینکه ما حج رفتن را نمی‎خواهیم امری به صلاح مسلمانان ندانست و تاکید کرد: دیدگاه اسلام اینگونه نیست بلکه همه باید برای ایجاد امنیت و مدیریت بهتر حج تلاش کنیم و آن را از حالت انحصاری خارج کنیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست