• تاریخ: 2015-07-13
  • شناسه خبر: 6035
  • 631 بازدید

جزئیات ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح استانی شدن انتخابات/ ازدیاد اختلافات قومی و کاهش مشارکت مردمی

ارکین نیوز-شورای نگهبان نظر خود را در مورد طرح استانی-شهرستانیی شدن حوزه‌هایی انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. به گزارش ساحل گمیشان- شهرستانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب جلسه ۳۱ خر ...

thumb220-a88e26fb659bcc3ef68d221cd65ac074
ارکین نیوز-شورای نگهبان نظر خود را در مورد طرح استانی-شهرستانیی شدن حوزه‌هایی انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

به گزارش ساحل گمیشان- شهرستانی شدن حوزه‌های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب جلسه ۳۱ خردادماه مجلس، در جلسه مورخ ۱۳۹۴/۰۴/۱۰ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به شرح زیر اعلام می‌شود:
۱- ماده ۴ و تبصره‌های آن؛ با توجه به امتیازهایی که برای احزاب در مواد بعدی مقرر شده است، نسبت به سایر تشکل‌های دینی و سیاسی رسمی، تبعیض ناروا محسوب و مغایر بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی است.
۲- در ماده ۷ و تبصره آن، برگزاری انتخابات مطابق مفاد مصوبه چون موجب بروز و ازدیاد اختلافات محلی، قومی، قبیله‌ای و مذهبی می‌شود و این اختلافات خلاف همبستگی و وحدت ملی است و عامل از بین رفتن توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعاون عمومی بین همه مردم می‌شود، بنابراین خلاف موازین شرع و مغایر بند ۱۵ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد. بعلاوه برگزاری انتخابات به نحو مذکور چون باعث کاهش مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت خودشان می‌شود، از این جهت مغایر بند ۸ اصل سوم قانون اساسی شناخته شد.
مضافاً بر این در تبصره این ماده عبارت «یک یا چند کرسی» از جهت تأثیر در نتیجه انتخابات ابهام دارد، همچنین اطلاق آن از این جهت که شامل مواردی می‌شود که اتکا به آراء عمومی مصداق پیدا نمی‌کند، مغایر اصل ۶ قانون اساسی شناخته شد.
۳- اطلاق ماده ۱۰ ، نسبت به مواردی که انتخابات یک حوزه به کلی ابطال می‌شود، اگر این ابطال به نحوی باشد که به اساس انتخابات کل استان خلل وارد کند، صحیح دانستن انتخابات آن استان اشکال دارد.
۴- ماده ۱۱، علاوه بر اینکه نسبت به حق رأی مردم در مرحله اول تبعیض ناروا محسوب می‌شود و مغایر بند ۹ اصل سوم قانون اساسی است، اطلاق آن از این جهت که شامل مواردی می‌شود که اتکاء به آراء عمومی مصداق نمی‌یابد، مغایر اصل ۶ قانون اساسی نیز می‌باشد.
۵- از آنجا که این مصوبه در کل، موجب افزایش هزینه‌های عمومی می‌گردد، لذا مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.
تذکرات

۱- در سطر اول ماده ۴ ، عبارت «داوطلبان نامزدی» باید به عبارت «داوطلبان نمایندگی» اصلاح شود.
۲- در تبصره ک ماده ۴ ، بعد از عبارت «انجمن‌های اسلامی» حرف (و) اضافه شود.

  • همشهری - 2015-07-13 در 7:34 ب.ظ

    حالا استانی شده یا نه..چی میشه الان ایا کسی میدونه که شده یا نه ..استانی شد یا در همون روال قبلی مانده

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست