• تاریخ: 2015-12-16
  • شناسه خبر: 11849
  • 375 بازدید

جای خالی کارخانه پاستوریزه شیر شتر در گمیشان

ارکین نیوز- ازاستعداد منطقه گمیشان در پرورش شتراین حیوان ارزشمند در ایجاد فرصت شغلی برای جوانان منطقه غافل مانده ایم. شهرستان گمیشان به دلیل اقلیم خاصی که دارد و بیابانهای وسیع از سالیان دور یکی از مراکز مهم پرورش شتر در ...

ارکین نیوز- ازاستعداد منطقه گمیشان در پرورش شتراین حیوان ارزشمند در ایجاد فرصت شغلی برای جوانان منطقه غافل مانده ایم.

شهرستان گمیشان به دلیل اقلیم خاصی که دارد و بیابانهای وسیع از سالیان دور یکی از مراکز مهم پرورش شتر در کشور بوده است و منطقه ترکمن صحرا یکی از معدود مکانها در شمال کشور است که به کار پرورش شتر می پردازند.

یاور حاجی طریک یکی از پرورش دهنگان و وارد کنندگان قدیمی شتر در گمیشان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: فقط داشتن یک شتر خوب و سالم می تواند یک زندگی معمولی را به راحتی تامین کند.

وی افزود : خرید و فروش شتر و شیر و دوغ آن تا چند سال گذشته رونق بسیار خوبی در منطقه داشت ولی به دلیل محدودیتی که اداره دامپزشکی در دادن مجوز برای وارد کردن شتر ایجاد کرده است دیگر مثل گذشته خیلی از افراد از جمله خود من نمی توانیم به راحتی شتر از شهرهای خراسان شمالی و .. وارد کنیم و این محدودیت عرضه موجب افزایش قیمت شتر و کاهش رونق بازار آن شده است .

طریک ادامه داد: اگر یک کارخانه پاستوریزه شیر شتر و بسته بندی گوشت شتر در گمیشان ایجاد شود قطعا رونقی دوباره به بازار خرید و فروش این حیوان ارزشمند برخواهد گشت.

پرورش دهنده شتر در باره مشکلات کار به ما اینطور گفت: گاها شیر تولیدی شترهایمان از بازار مصرف کوچک خودمان در روستا بیشتر است و ما برای جلوگیری از تباهی محصول و نبود بازار فروش مجبور می شویم شیر و دوغ را رایگان بین همسایه ها تقسیم کنیم و اگر یک کارخانه پاستوریزه در منطقه بود با خیال راحت به پرورش شتران بیشتری اقدام می کردیم.

شتر به عنوان یک غذا مطرح نیست بلکه به عنوان دوا مطرح است و در سلامت و درمان انسان نقش دارد.

در مورد بیماران دیابتی نوع a در شیر شتر پروتینهای شبیه انسولین وجود دارد و برای این بیماران مفید است.

با توجه به این امر که کشور ما سالانه مقادیر زیادی انسولین را وارد میکند باید برای مصرف شیر شتر برنامه ریزی کنیم.
ساحل گمیشان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست