• تاریخ: 2016-02-13
  • شناسه خبر: 14632
  • 495 بازدید

جانباختگان حادثه منا از امروز با عنوان «شهدای منا» اطلاق می شوند

ارکین نیوز-نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین بنیاد، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امضا شد، جانباختگان حادثه منا و مسجد الحرام از امروز با ع ...

ارکین نیوز-نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین بنیاد، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت امضا شد، جانباختگان حادثه منا و مسجد الحرام از امروز با عنوان «شهدای منا» اطلاق می شوند.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی شهیدی در نشست مشترک با حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و اوحدی و سرپرست حجاج ایرانی، رییس سازمان حج و زیارت، گفت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین این دو سازمان و بعثه مقام معظم رهبری امضا شد، جانباختگان واقعه منا و مسجد الحرام از امروز با عنوان «شهدای منا» اطلاق می شوند.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات حج تمتع سال جاری بر اثر بی لیاقتی دولت مردان سعودی رخ داد، اظهار داشت: در حادثه منا تعداد زیادی از زایران از جمله ۴۶۱ نفر از حجاج ایرانی جان باختند و به ملکوت اعلی پیوستند. قبل از این حادثه نیز در اتفاق رخ داده در مسجد الحرام، تعداد ۱۱ نفر از زایران ایرانی جان خود را از دست دادند که پس از نامه نگاری های مسوولان سازمان حج و زیارت و بنیاد شهید و امور ایثارگران با مقام معظم رهبری و عنایت و موافقت ایشان، مقرر شد پیکرهای مطهر جانباختگان منا و حادثه مسجد الحرام در گلزارهای شهدای سراسر کشور دفن شود.
نماینده ولی فقیه در بنیاد افزود: همسران و فرزندان شهدای منا و حادثه مسجد الحرام از امروز در ابعاد فرهنگی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می گیرند که این افراد با استفاده از کارت های صادر شده از سوی بنیاد می توانند از سهمیه های دانشگاهی، ثبت نام فرزندان در مدارس شاهد، معافیت فرزندان ذکور از خدمت نظام وظیفه، استفاده از مراکز مددکاری و مشاوره بنیاد در کل کشور و خدمات فرهنگی و سیاحتی بنیاد شهید و امور ایثارگران استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: سازمان حج و زیارت در چارچوب ضوابط درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران، همسران و فرزندان شهدای منا را تحت پوشش خدمات بیمه همگانی و تکمیلی قرار می دهد.
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه عنوان «شهید منا» بر روی قبور مطهر این شهدا حک می شود، گفت: پیکر پاک ۴۲ نفر از شهدای منا با رضایت خانواده های آنان در مقبره الشهدی مکه مدفون است که با هماهنگی سازمان حج و زیارت برنامه ریزی در خور شانی برای سفر این خانواده ها به منظور زیارت قبور شهدا در مکه معظمه فراهم خواهد شد.
معاون رییس جمهوری با تاکید بر سفارش مقام معظم رهبری در زمینه فراموش نشدن حادثه منا، اظهار داشت: بنیاد شهید و امور ایثارگران با انجام این اقدامات به دنبال اجرای خواسته رهبر معظم انقلاب و انجام وظیفه در قبال خانواده هایی است که عزیزان خود را در این حادثه تلخ از دست داده اند.
وی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران نسبت به ساماندهی گلزار و مزار شهدای منا در سراسر کشور اقدام می کند، افزود: سهمیه حج عمره و عتبات عالیات توسط سازمان حج و زیارت برای این خانواده ها منظور و از طریق بنیاد نسبت به انجام آن اقدام خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین شهیدی در پایان افزود: کنگره بزرگداشت شهدای منا نیز با همکاری بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور بزرگداشت یاد و خاطره این شهدا به صورت مشترک و مستقل برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نیز در این نشست با ابراز امیدواری از اینکه امضای این توافق نامه بتواند بخشی از آلام خانواده های شهدای منا را تسکین دهد، افزود: مراحل شناسایی و انتقال پیکرهای مطهر جانباختگان منا به کشور اسلامی به طور کامل انجام شد. ساماندهی قبور مطهر این شهدا نیز در دست انجام است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: مستند سازی این حادثه با جمع آوری بیش از یک هزار مصاحبه از افراد حاضر در این اتفاق انجام شده است. پیگیری حقوقی این فاجعه بزرگ و غم انگیز نیز در حال بررسی و انجام است.
وی با اشاره به اینکه عنوان «شهدای منا» همچون عنوان شهدای هسته ای و شهدای مدافع حرم برای تفکیک خانواده های شهدا از یکدیگر است، از توجه مقام معظم رهبری به اتفاقات رخ داده در حج تمتع ۹۴ تشکر کرد و گفت: کشور ما در بین تمام کشورهای دنیا، تنها کشوری است که پس از شناسایی پیکرهای تمام جانباختگان به بازگشت این پیکرهای مطهر به کشور اقدام کرده است.
لازم به ذکر است در این نشست مشترک که سردار انصاری، قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در آن حضور داشت، توافق نامه ای بین بنیاد شهید و امور ایثارگران، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سازمان حج و زیارت در ۱۲ بند امضا شد.
ایثار

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست