• تاریخ: 2016-03-01
  • شناسه خبر: 15369
  • 360 بازدید

توسعه روابط تجاری با ترکمنستان و قزاقستان/سفر هیات قزاق به گلستان

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به سفر هفته آتی هیات قزاق به استان گفت: با رفع مشکلات فراروی صادرات به ترکمنستان و قزاقستان، روابط تجاری استان با این کشورها گسترش می یابد. حسینقلی قوانلو در نهمی ...

ارکین نیوز-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به سفر هفته آتی هیات قزاق به استان گفت: با رفع مشکلات فراروی صادرات به ترکمنستان و قزاقستان، روابط تجاری استان با این کشورها گسترش می یابد.

حسینقلی قوانلو در نهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی گلستان به برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ترکمنستان طی هفته گذشته نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این نمایشگاه با مدیریت و محوریت استان گلستان و با حضور ۱۰۷ شرکت از سراسر کشور برگزار شد.
به گفته وی این نمایشگاه که با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور و جمعی از مسئولان ایرانی، معاون رئیس جمهور، ۱۲ تن از وزرا و تنی چند از نمایندگان مجلس این کشور گشایش یافت، در مقایسه با سایر نمایشگاههای برگزار شده توسط ایران در این کشور از نظر کیفی و کمی در سطح بالاتری بود و شرکت های زیادی موفق به عقد قرارداد با طرف ترکمنی شدند.
وی با تقدیر از عوامل برگزاری این نمایشگاه افزود: بیش از ۳۰ درصد غرفه های نمایشگاه به تولید کنندگان گلستانی تعلق داشت و تلاش می شود که روابط تجاری با ترکمنستان به سطح مطلوبی برسد.
قوانلو همچنین قزاقستان را از جمله کشورهای هدف صادراتی استان دانست و گفت: قزاقستان با جمعیت ۱۸ میلیون نفری، دارای رشد اقتصادی ۳/۴ و درآمد سرانه ۲۴ هزار دلار است و در سال ۲۰۱۵ وارداتی بالغ بر ۴۱ میلیارد دلار داشته است که نشان می دهد این کشور با توجه به شرایط آب و هوایی خاصی که دارد و فقدان کشت محصولات کشاورزی در بیش از یک سوم خاک آن، مصرف کننده بوده و با توجه به مرز ریلی ایجاد شده بین جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان، می تواند هدف مهمی برای صادرات استان باشد.
رئیس صنعت، معدن و تجارت گلستان افزود: طی دو سال گذشته رویکرد مسئولان این کشور نسبت به جمهوری اسلامی ایران بسیار مثبت بوده و هم اکنون نیز با رفع تحریم ها شرایط مطلوبی در مسیر توسعه روابط تجاری دو کشور پدید آمده است که برای استفاده از فرصت بدست آمده در جهت توسعه صادرات غیر نفتی به این کشور تلاش مضاعفی باید انجام شود.
وی همچنین با اشاره به سفر آتی هیات قزاقستانی به استان گلستان گفت: ما در استان برای توسعه روابط با کشور قزاقستان مصمم هستیم.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران با ترکمنستان مرز زمینی داشته و از طریق خط ریلی نیز با کشور ترکمنستان و قزاقستان ارتباط دارد.
اینچه برون گمرک زمینی و ریلی گلستان است که در شرق استان و در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال مرکز شهرستان ۳۲۵هزار نفری گنبدکاووس قرار دارد.
راه آهن ترانزیتی و بین المللی ایران – ترکمنستان – قزاقستان نیز در آذرماه سال ۱۳۹۳ با حضور روسای جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون واقع در شرق گلستان به بهره برداری رسید.

* ۱۴اسفند گلستان میزبان هیات قزاقستانی
رمضان بهرامی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز گفت: ارتباط با کشور قزاقستان با توجه به اشتراکات موجود با اهمیت بوده و مسئولان دولتی همسو با بخش خصوصی می بایست به افزایش ارتباط با این کشور کمک کنند.
وی اظهار داشت: اکثرکالاهای مصرفی قزاقستان وارداتی بوده که استان گلستان با توجه به تولید کالاهای با کیفیت و پتانسیل های موجود می تواند نیاز این کشور را تا حد زیادی رفع نماید.
بهرامی با اشاره به آغاز سفر هیات تجاری کشور قزاقستان به استان گلستان از ۱۴ اسفند ماه اضافه کرد: اتاق گرگان میزبان هیات تجاری قزاق خواهد بود ودیدارهایی که در این سفر انجام می شود در راستای توسعه مراودات، تبادل دانش تخصصی و توسعه همکاری ها می باشد.
وی با اشاره به پیشرفت های علم پزشکی در کشور تاکید کرد: توریست درمانی یکی از فرصت های مناسب جهت رفت و آمد بوده و تاکنون کشور قزاقستان استقبال خوبی از این طرح داشته است.
بهرامی همچنین از تلاش برای توسعه و افزایش روابط با کشورهای مختلف خبر داد و حضور هیات های خارجی در استان را نشان دهنده تمایل آنها برای ارتباط بیشتر با گلستان بیان کرد.
استان گلستان با یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت با کشور ترکمنستان، دریای خزر و استانهای مازندران ، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.
صنعت،معدن و تجارت گلستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست