• تاریخ: 2016-06-22
  • شناسه خبر: 18787
  • 422 بازدید

تاکید نمایندگان گلستان برحمایت ازدولت در ایجاد منطقه آزاد اینچه برون

ارکین نیوز- نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تاکید بر وحدت نظر در رشد و توسعه استان و حمایت از لایحه دولت در ایجاد منطقه آزاد اینچه برون، خواستار تلاش های بیشتر به منظور تصو ...

ارکین نیوز- نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیر شورای عالی مناطق آزاد با تاکید بر وحدت نظر در رشد و توسعه استان و حمایت از لایحه دولت در ایجاد منطقه آزاد اینچه برون، خواستار تلاش های بیشتر به منظور تصویب این طرح در مجلس شدند.

مدیر پروژه منطقه آزاد اینچه برون روز چهارشنبه گفت که در راستای ایجاد منطقه آزاد اینچه برون مجمع نمایندگان مردم گلستان در مجلس شورای اسلامی روز گذشته با ترکان مشاور عالی ریاست جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد دیدار و گفتگو کردند.
حمیدرضا قالیباف افزود: در این دیدار اسدالله قره خانی دبیر مجمع استان با قدردانی از تدبیر دولت در طرح ایجاد منطقه آزاد اینچه برون و تلاش های صورت گرفته، گزارشی ازدیدار با دکتر لاریجانی ریاست مجلس ارایه و بر حمایت همه جانبه از لایحه تقدیمی دولت امید تاکید کرد و بیان داشت که ایجاد منطقه آزاد در رفع محرومیت مردم و توسعه صنعتی استان گلستان موثر خواهد بود.
به گفته وی، دیگر نمایندگان گلستان نیز در سخنانی بر لزوم وحدت نظر در رشد و توسعه استان و حمایت از لایحه دولت در ایجاد منطقه آزاد تاکید کردند و تلاش های بیشتر دبیرخانه را خواستار شدند.
براساس اعلام استانداری گلستان، اکبر ترکان مشاور عالی ریاست جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد نیز با قدردانی از وحدت نظر نمایندگان در راستای رشد و توسعه گلستان بر اهمیت ایجاد منطقه آزاد اینچه برون تاکید کرد و به تلاش های صورت گرفته برای طرح مجدد لایحه در مجلس در آینده نزدیک اشاره کرد.
ترکان با اشاره به دلایل ایجاد هریک از مناطق جدید پیشنهادی با اهداف توسعه و پیشرفت صنعتی با نگاه بر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی اضافه کرد که تکمیل کریدور شمال به جنوب و راه اندازی خط آهن قزاقستان به اینچه برون فرصت مناسبی برای ایجاد شهرک متالوژی و بهره گیری از ظرفیت های موجود در معادن قزاقستان ایجاد نموده است.
وی همچنین خواهان مساعدت و همفکری مجمع نمایندگان استان در مسیر تصویب لایحه و بعد از آن در جذب سرمایه گذار برای اجرای طرح جامع شد.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون از طرح های مهم مورد پیگیری در گلستان قرار بود در شرق استان ودر مرز ایران و ترکمنستان اجرایی شود، اما نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه ۲۹ آذر ۹۴ با ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی از جمله راه اندازی اینچه برون در استان گلستان مخالفت کردند.
این لایحه از تجمیع پنج لایحه دولت و نظرات نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی بود که به دلیل آنچه مغایر بودن با برنامه پنج ساله توسعه پنجم کشور نامیده شد، رای نیاورد.
اما اینک مسوولان و نمایندگان گلستان در مجلس دهم تلاش دارند تا این لایحه که تصویب و اجرایی شدن آن نقش موثری در توسعه استان خواهد داشت، دوباره در مجلس مطرح ونظر مثبت نمایندگان را کسب کند.
راه آهن بین المللی ایران – ترکمنستان – قزاقستان در سال ۹۳ با حضور روسای جمهوری سه کشور در اینچه برون در شرق استان گلستان به بهره برداری رسیده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست