• تاریخ: 2015-01-21
  • شناسه خبر: 847
  • 1,778 بازدید

بودجه۱۵میلیاردی پل تاریخی آق قلا چشم انتظار رای شورای فنی سازمان میراث فرهنگی

ارکین نیوز : ناصر توسلی – پل تاریخی آق قلا تنها پل دارای تزئینات آجری در ایران است که حدود ۸۰۰ سال قدمت، بیش از ۷۰متر طول، چهار متر عرض و حدود ۱۴ متر ارتفاع دارد و از آثار تاریخی عصر صفویه است که در شهرستان آق قلا ...

3XZUPCcUTcE
ارکین نیوز : ناصر توسلی – پل تاریخی آق قلا تنها پل دارای تزئینات آجری در ایران است که حدود ۸۰۰ سال قدمت، بیش از ۷۰متر طول، چهار متر عرض و حدود ۱۴ متر ارتفاع دارد و از آثار تاریخی عصر صفویه است که در شهرستان آق قلا واقع در استان گلستان به شماره ۹۱۹ به ثبت تاریخی رسیده است.

اسدالله معطوفی: « پل آق قلا تنها پل تاریخی در ایران که از تزئینات آجری برخوردار است. معطوفی محقق و مدرس دانشگاه در خصوص پل تاریخی آق قلا گفت: چینش آجری پل آق قلا در ایران بی نظیر و نمونه بوده و و به عنوان تنها پل تاریخی است که از تزئینات آجری و نمای بیرونی برخوردار است.

وی با بیان اینکه پل آق قلا در دوره صفویان ساخته شد، تصریح کرد: فونداسیون و پایه این پل به دوره سلجوقی برمیگردد، آجرچینی نمای غربی پل سنخیت زیادی با مناره مسجد جامع و امامزاده نور (ع) گرگان دارد».

طغیان رودخانه گرگانرود در نوروز سال ۱۳۹۱ علاوه بر خسارت های مالی و جانی برای مردم منطقه، آسیب های شدیدی را وارد این پل ساخت و ترک هایی را در آن ایجاد کرد. پل آق قلا که دهانه های پنجم و ششم آن، به ترتیب در سالهای ۹۱ و ۹۲ به همراه دو ردیف پلکان و یک قبضه توپ که طی کاوش های باستان شناختی برای مطالعه ترک های آن انجام شده بود کشف شد هم اکنون شش دهانه دارد که بر روی پایه های تقریبا مستحکمی استوار است.

طبق گفته کارشناسان و مرمت کاران چنین اثری در سطح کشور وجود ندارد.
با وجود اینکه نزدیک به سه سال از وقوع این حادثه می گذرد متاسفانه با نگاهی به این پل تاریخی و محیط پیرامون آن به خوبی می توان دریافت که حفظ این اثر تاریخی چندان مورد توجه مسوولین شهری و گردشگری گلستان نیز نمی باشد . زباله های اطراف این پل و نیز شکستگی ها و کاوش های مرمت نشده در بدنه آن که در پایه های پل به وضوح قابل رویت است، نشان از این مدعاست.

با توجه به فصل سرما و بارندگی، وضعیت بحرانی و آینده مجهول این پل که در وسط شهر آق قلا قرار دارد نگرانی مردم را برانگیخته است. هم اکنون مردم برای عبور از این پل از طریق یک پل چوبی نصب شده بر روی داربست های غیر ایمن رفت و آمد می کنند که به هنگام عبور خطرات جانی آنها را تهدید می کند که مطمئنا اگر اتفاقی برای کسی رخ دهد معلوم نیست چه کسی جوابگوی آن خواهد بود.

پیش از این نیز بی توجهی مسئولین این شهر باعث شد در سال گذشته در میدان مختومقلی شهر به علت رها شدن سیم لخت حاوی جریان برق و اتصال آن، دو کودک جان خود را از دست دهند. شهروندان می گویند: « تا کسی از روی پل نیفتد و […] مسئولین به یاد مرمت آن نخواهند افتاد […] چرا که در مورد میدان نیز همانگونه شد ».

در حالی که هیچ اخبار از سوی مسئولین شهری دوره جدید از جمله فرماندار ی و شهرداری این شهرستان درباره وضعیت پل منتشر نمی شود، در حدود سه سال است که از اولین وعده از وعده های « بی عمل » آقایان قربان عباسی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و حاجی گلدی کر فرماندار دوره قبلی شهرستان آق قلا، حدود دو سال از وعده های آقایان جبرئیل نوکنده باستان‌شناس و مسئول ساماندهی پل، رحیم ایران شاهی کارشناس مرمت و چند ماه از وعده های اخیر آقای رضا مروتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان، در خصوص مرمت و بازسازی این پل می گذرد ولی هنوز خبری از آن نیست.

بنا به گفته رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان برای احیا و مرمت پل تاریخی آق قلا هزینه ای معادل ۱۵ میلیارد ریال پیش بینی شده است؛ که این مقدار بودجه بیش از سه سال است که چشم انتظار رای شورای فنی سازمان می باشد و این در حالیست که بودجه ۴۰ میلیارد ریالی مرمت آبریزش میدان آزادی تهران در ماه های اخیر در عرض ۱۰ روز تصویب شد.

عکس ها از ناصر توسلی اختصاصی ارکین نیوز

Jcziqt50xKk

nrCfqiTeLf4

Ek47d9pb9OQ

1F3cTqRbQr4

3XZUPCcUTcE

zjsZEUJAQ0w

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست