• تاریخ: 2018-03-15
  • شناسه خبر: 25652
  • 367 بازدید

بندرترکمن، ظرفیت تبدیل به قطب گردشگری را دارد

ارکین نیوز- بندرترکمن، نگین گردشگری گلستان به عنوان یکی از شهرهای ساحلی استان و با جاذبه های دیدنی همچون جزیره ایرانی آشوراده، بازارچه ساحلی و صنایع دستی زیبا، آماده استقبال از مسافران نوروزی است. بندرترکمن در غرب گلستان ...

ارکین نیوز- بندرترکمن، نگین گردشگری گلستان به عنوان یکی از شهرهای ساحلی استان و با جاذبه های دیدنی همچون جزیره ایرانی آشوراده، بازارچه ساحلی و صنایع دستی زیبا، آماده استقبال از مسافران نوروزی است.

بندرترکمن در غرب گلستان و فاصله حدود ۴۰ کیلومتری گرگان (مرکزاستان) واقع است، این شهرستان ساحلی ازغرب به خلیج گرگان و دریای خزر، از شرق به آق قلا، از شمال به گُمیشان و از جنوب با کردکوی همسایه است.
بندرترکمن حدود ۸۰هزار نفر جمعیت دارد که بیشتر آنان از هموطنان ترکمن هستند.
صنایع دستی ساکنان این شهرستان بیشتر قالی، قالیچه و پشتی ترکمنی، سوزن دوی، زیورآلات و نمدمالی است.
از مناطق گردشگری و تاریخی شهرستان ترکمن می توان به آشوراده، ساحل، بازارچه ساحلی، بازار ماهی، میدان سوارکاری، پادگان روسها، زیارتگاه بهاءالدین نفشبندی و آرامگاه آق امام اشاره کرد که دیدن آن برای گردشگران خالی از لطف نخواهد بود.
از مهمترین دیدنی های استان گلستان و بویژه بندرترکمن جزیره آشوراده است.
آشوراده جزیره ایرانی خزر در حدود ۲کیلومتری ساحل بندرترکمن از شمال به دریای خزر، از شرق به تنگه ای باریک موسوم به تنگه چپق اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می شود.
این جزیره در برخی منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده متشکل از سه جزیره نیز آمده است، گفته می شود با بالا آمدن سطح آب دریای خزر هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و هم اینک تنها یک جزیره باقی مانده است.
آشوراده تا سال ها قبل با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از یکهزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند، اما با وقوع سیل در سال ۱۳۷۲ این جزیره خالی از سکنه شد.
آشوراده در سال ۵۴ جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد، در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت، همچنین اهمیت این منطقه بدلیل پناهگاه حیات وحش آن بوده و در تمام ایام سال میزبان انواع پرندگان است.
پوشش گیاهی این جزیره بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است که ۹۰درصد سطح جزیره را در برمی گیرد و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در آن زندگی می کنند.
وجود اردوگاه دانش آموزی با وسعت ۴۴ هکتار و میزبانی از فرهنگیان و کارکنان وزارت آموزش و پرورش سراسر کشور در ایام نوروز بخشی از ظرفیت گردشگری آشوراده است.
از سوی دیگر برای رونق بیشتر آشوراده، اجرای طرح گردشگری در ۱۰ درصد این جزیره در سفر سال ۹۳ دولت تدبیر و امید به گلستان مصوب و تاکنون مجوزهای لازم را کسب کرده و در انتظار اجرایی شدن است.
هر چند این مساله از سوی حامیان محیط زیست به عنوان یک دغدغه بیان می شود و آنها معتقدند اقامت کوتاه مدت نیز می تواند به محیط زیست این جزیره آسیب وارد کند.
وجود مجتمع فرآوری خاویار و تاسیسات ماهیان خاویاری، پادگان قدیمی روس ها، مزرعه پرورش ماهی خاویاری در داخل قفس و در داخل آب خلیج گرگان، چشم اندازهای بی نظیر کوه و دریا، حیات وحش منحصر بفرد و محیط پیرامون آشوراده نیز از جذابیت های این جزیره ایرانی خزر است که گردشگران در سفری کوتاه می توانند از آن بهره مند شوند.
یکی دیگر از جاذبه ها و مناطق گردشگری و خرید در بندرترکمن بازار ماهی این شهرستان بوده که در خیابان شهید بهشتی و ابتدای جاده بندرترکمن – گرگان واقع شده است، این بازار که قدمتی حدود ۳۰ سال دارد در قالب حدود ۴۵ غرفه فعال بوده و روزانه پذیرای مشتریان زیادی از نقاط مختلف استان گلستان و دیگر مناطق کشور است.
در گذشته این بازار تنها در فصل صید رونق داشت، اما هم اینک با وجود استخرهای پرورش ماهی در استان، در همه فصول پررونق و پرتردد است.
صید ماهیان استخوانی در این منطقه از مهر ماه هر سال آغاز و تا اواسط فروردین سال بعد ادامه دارد.
عمده ماهی موجود در بازار این روزها و در آستانه عید نوروز؛ گونه سفید است؛ تلاجی، کفال، کپور و سوف از دیگر انواع ماهی های عرضه شده در بازار بندرترکمن است.
در آستانه نوروز ۹۷ همچنین معاون فرماندار بندرترکمن از آماده سازی شهر برای میزبانی از گردشگران و مسافران خبر داد و به خبرنگار ایرنا گفت: فعالیت های آبزی پروری، تولید صنایع دستی اقوام مختلف و بویژه قوم ترکمن، طبیعت گردی، گردشگری دریایی و اکوتوریسم از جمله ظرفیت ها و جاذبه های این شهرستان است که برای بهره مندی بیشتر مسافران باید زیرساخت های آن تقویت شود.
سید صادق شیرنگی؛ از اسکله و سواحل زیبا، بازارچه ساحلی و جزیره آشوراده به عنوان بخشی از ظرفیت های این شهرستان در حوزه گردشگری نام برد و افزود: این مواهب می تواند بستر رونق اقتصادی در منطقه را فراهم کند.
وی؛ همچنین افزایش سرمایه گذاری در حوزه ایجاد اقامتگاه و هتل را به عنوان پیش شرط های اصلی گسترش گردشگری در منطقه قلمداد کرد.
نصیری رییس اداره میراث، صنایع دستی و گردشگری بندرترکمن نیز از برگزاری برنامه های متعدد فرهنگی، شاد و مفرح در ایام نوروز خبر داد و گفت: ایجاد نوروزگاه، افتتاح سینمای روباز، برپایی پایگاه های اطلاع رسانی در سه نقطه شهر از جمله اقدامات در آستانه نوروز در شهرستان و برای بهره مندی مردم و مسافران است/ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست