• تاریخ: 2015-05-16
 • شناسه خبر: 4088
 • 4,523 بازدید

برگه‌های پیش‌بینی فوتبال؛ بلای خانمان‌برانداز

ارکین نیوز-حکیم قارقی: وقتی عبارت «شرط‌بندی» به گوش می‌رسد، ممکن است برای هر کسی مفهوم یا تصویر خاصی را تداعی کند. امروزه در ترکمن‌صحرا اولین تصویر یا مفهومی که پس از شنیدن آن به ذهن متبادر می‌شود، برگه‌های پیش‌بینی (تو ...

toto برگ توتو
ارکین نیوز-حکیم قارقی: وقتی عبارت «شرط‌بندی» به گوش می‌رسد، ممکن است برای هر کسی مفهوم یا تصویر خاصی را تداعی کند.

امروزه در ترکمن‌صحرا اولین تصویر یا مفهومی که پس از شنیدن آن به ذهن متبادر می‌شود، برگه‌های پیش‌بینی (تو بخوان شرط‌بندی!) فوتبال است؛ برگه‌هایی که دیگر اینقدر رواج پیدا کرده‌اند که تنها با گفتن «برگه» مفهوم کامل آن به شنونده منتقل می‌شود. این برگه‌ها در چند سال اخیر با سرعتی شگفت‌انگیز جای دفترچه‌های رسمی شرط‌بندی مسابقات اسب‌سواری را گرفته‌اند، هرچند آنها هم جایگاه خود را دارند.

البته این مسأله تنها مختص ترکمن‌صحرا نیست. چندین سال است که مردم شمال کشور ـ از گیلان و مازندران تا گلستان ـ در دام این برگه‌های فریبنده گرفتار شده‌اند؛ برگه‌هایی که «توتو» نام عمومی آنهاست. هرچند وقت یک‌بار هم گزارشی در این مورد در مطبوعات کشور و یا اینترنت منتشر می‌شود.

با این حال، آش همان است و کاسه همان! عناوین برخی از این گزارش‌ها خود گویای بسیاری از مسائل هستند: «آزمون بخت یا باخت در توتو»، «گزارشی از رواج پدیده شرط‌بندی روی تیم‌های فوتبال»، «بلای توتو با روکش فریبنده خوشبختی»، «چرا به خطا می‌رویم»، «توتو؛ گرد سیاه قمار بر برگ‌های سبز شمال»، «گردش ۱۰ میلیاردی شرط‌بندی فوتبالی در ایران»، «ﺩﺍمی ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺗﻮﺗﻮ ﺩﺭ ﻛﻤﻴﻦ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﮔﻴﻼنی»، «مسابقات توتو و شرط‌بندی فوتبال» و…

این برگه‌ها هر چند با عنوان «پیش‌بینی» عرضه می‌شوند، ولی بیشتر از آنکه به درد پیش‌بینی مسابقات فوتبال بخورند، می‌توانند پیشگوی آینده مشارکت‌کنندگان آن باشند!

نکته جالب اینجاست که در چند سالی که از ظهور این برگه‌ها می‌گذرد، آنها به‌صورت شگفت‌انگیزی حرفه‌ای شده و پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. اگر در گذشته تنها مسابقات داخلی در کنار چند مسابقه مهم خارجی آن‌هم یک‌بار در هفته مدنظر بود که همه آنها باید پیش‌بینی می‌شد، امروزه روال دیگری دارد؛ اکنون برای هر روز برگه تهیه می‌شود تا اشتهای سیری‌ناپذیر گردانندگان آنها از یک‌سو و اعتیاد مشارکت‌کنندگان آن از سوی دیگر ارضا شود.

علاوه بر آن، نه تنها لازم نیست همه آنها پیش‌بینی شود، بلکه می‌توانید حداقل ۳ تا حداکثر ۱۰ مسابقه را پیش‌بینی کنید. البته نباید نگران بود! می‌توانید برگه‌های دیگری به هر تعداد که خواستید، تهیه و پر کنید. دیگر مسابقات داخلی یا خارجی مهم نیست؛ از بازی‌های مهم گرفته تا بازی‌های دوستانه و حتی لیگ‌های دسته چندم اروپایی به فراخور موقعیت در برگه‌ها آورده می‌شود.

حتی گاهی ممکن است تا یک ماه هم اثری از مسابقات داخلی نباشد، به‌ویژه که این برگه‌ها غالباً تا ساعت ۴ تا ۶ عصر باید تحویل نماینده گردند و مسابقات داخلی هم اکثراً قبل از این ساعات آغاز می‌شوند. برای هر مسابقه هم درصدهای برد و باخت و مساوی قید شده است؛ درصدهایی که به گفته خودشان جهانی است و با مراجعه به سایت‌هایی که معرفی کرده‌اند، علاوه بر مشاهده نتایج، می‌توان این درصدها را هم مقایسه کرد.

الان هم که به پایان لیگ‌های کشورهای مختلف نزدیک می‌شویم، باز هم جای نگرانی نیست! به‌اندازه کافی در اقصی نقاط جهان مسابقات فوتبال برگزار می‌شود؛ مهم نیست زنانه باشد یا مردانه، نوجوانان یا جوانان، دوستانه یا رسمی، آفریقا یا اقیانوسیه. مهم این است که بتوان جیب عده بی‌شماری را خالی کرد و خزانه چند نفر را که شاید از تعداد انگشتان دو دست فراتر نرود، پر نمود.

صحنه‌های عجیبی است؛ چه حرص و ولعی دارند وقتی که درصدهای مسابقات انتخابی خود را با مبلغی که به‌عنوان پایه گذاشته‌اند، ضرب می‌کنند و برای بردن آن لحظه‌شماری می‌کنند. ساعت آغاز هر مسابقه هم در برگه قید شده است. با آغاز اولین مسابقه آنها هم با حساسیت و استرسی شگفت پیگیر هستند. تا پاسی از شب هر چند دقیقه یک‌بار نتایج را بررسی می‌کنند ـ و دسترسی به اینترنت با موبایل هم این را برایشان تسهیل کرده است.

بعد از اتمام بازی‌ها گاهی با چه حسرتی به هم تعریف می‌کنند که تنها با یک بازی مانده‌اند یعنی نتیجه یک بازی آنها درست نبوده است. و فردا روز از نو، روزی از نو…

حداکثر مبلغ پایه برای یک برگه یک میلیون تومان است. همچنین حداکثر جایزه هم ۵ میلیون تومان است؛ یعنی اگر فردی بیشتر از این مقدار برنده شد، تنها ۵ میلیون به او تعلق می‌گیرد.

مقررات به همین مقدار خلاصه نمی‌شود؛ می‌توانید تنها یک بازی انتخاب کنید و به‌اصطلاح «لاین» بازی کنید! یا با مبلغی اضافه، گزینه بیشتری انتخاب کنید تا شانس بیشتری برای بردن داشته باشید.
یاغی ترکمن صحرا

 • رجب - 2015-05-17 در 8:35 ق.ظ

  اقای حکیم خان اونقدرم این تست فوتبال خانمان سوز نیس من ده سال که دارم میزنم ژنگدیم خیلی پیشرفت کرده خوبه که بچه های ترکمن صحرا برن پیش مواد مخدر؟

  • محله طعنه - 2015-05-17 در 4:50 ب.ظ

   رجب خان خجالت بکش. برگه فوتبال قماره و قمار هم حرامه حرامه حرامه. تمام

 • خداوردی طعنه - 2015-05-17 در 1:07 ب.ظ

  این برگه ها .بلای خانمانسوز جامعه ما شدند. امیدواریم یه جورایی این تشکیلات یواش یواش جمع بشه/////

 • آی جهان - 2015-05-17 در 4:59 ب.ظ

  من یک مادر آق قلایی هستم. از مسئولین شهرستان آق قلا به خصوص از فرماندار آق قلا خواهش می کنم که این برگه های فوتبال را جمع آوری کنند. پسرم که دانش آموز دبیرستانه زندگی مان را خراب کرده و کارش برگه زدن و برگه فوتباله. بیشتر پسران محله مون برگه فوتبال میزنند که یکیش پسر منه. نمیدانم چیکار کنم به حرف های پدرش هم گوش نمیکنه. ازتان خواهش میکنم که این بساط برگه فوتبال رو توو شهرستان آق قلا را جمع کنید.

 • نورمحمد - 2015-05-17 در 5:04 ب.ظ

  سلام. از امام جمعه آق قلا و فرماندار آق قلا آقای هیوه چی خواهش میکنم که برگه فوتبال های شهرستان آق قلا را جمع آوری کنید. متاسفانه به روستا های آق قلا هم سرایت کرده. شماها مسئول این شهر هستین خواهشا جمع آوری کنید.

 • رجب - 2015-05-17 در 11:02 ب.ظ

  اقایون و خانومایی که مخالف برگه هستن و میگن حرامه پس شرط بندی تومسابقات اسب سواری هم حرامه پس اگه میتونن اونم جمع کنن!!هر کس مواظب پسر خودش باشه چرا برگه رو….

  • قادیر - 2015-05-18 در 7:50 ب.ظ

   رجب آقا خواهشا پارازیت ننداز. ما اینجا می خواهیم یکی از آسیب های اجتماعی را که جوانان ما را گریبان کرده را حل کنیم. اگه می توانی کمک کنی خواهشا راه حل را بگو اکه نمیتوانی خواهشا پارازیت ننداز.

 • ییگیت - 2015-05-19 در 12:58 ب.ظ

  از بزرگان دینی و دولتی خواهشمندیم با اتخاذ تصمیماتی بنیادی جلوی پیشرفی فرهنگ قمار و حرام خواری را بگیرند.. با تشکر

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست