• تاریخ: 2015-03-28
  • شناسه خبر: 2813
  • 1,513 بازدید

برگزاری جشنواره سنتی بومی محلی در بندرترکمن

ارکین نیوز-نخستین جشنواره سنتی و بومی محلی بندرترکمن روز شنبه با هدف معرفی آداب و رسوم وسنت های قوم ترکمن در ساحل این شهرستان آغاز شد. در این جشنواره فرهنگی، هنری که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلس ...

81553345-6357017
ارکین نیوز-نخستین جشنواره سنتی و بومی محلی بندرترکمن روز شنبه با هدف معرفی آداب و رسوم وسنت های قوم ترکمن در ساحل این شهرستان آغاز شد.

در این جشنواره فرهنگی، هنری که با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان و فرماندار بندرترکمن آغاز بکار کرد، ۱۵ غرفه از صنایع دستی، آداب و رسوم، سنت های قومی محلی، بازی های بومی، غذاهای سنتی، موسیقی و برنامه های فرهنگی نیز دایر شده است.

صادق شیرنگی معاون فرماندار بندرترکمن با اشاره به نقش این جشنواره در معرفی آداب و رسوم اهالی منطقه گفت: حضور پرشمار مسافران و گردشگران در ایام تعطیلات نوروزی فرصت خوبی است که فرهنگ، آداب و رسوم و سنت های محلی این شهرستان را به هموطنان معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه قوم ترکمن با پیشینه تاریخی غنی و پربار همواره یکی از اقوام تاثیرگذار در منطقه بوده است، هدف از برگزاری جشنواره بومی محلی را شناساندن فرهنگ و آداب و رسوم ترکمن های گلستان و ترسیم ساده زیستی آنان و آشنایی هموطنان با غذاهای محلی این قوم دانست.

دراین جشنواره فرهنگی و هنری که در ساحل شهر بندرترکمن و تا پایان تعطیلات نوروزی برپا خواهد بود، مسافران و گردشگران نوروزی و مردم استان می توانند از نزدیک با برخی آداب و رسوم و فرهنگ قوم ترکمن آشنا شوند.

قرار است در این جشنواره که هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر برپا خواهد بود، برخی آداب و رسوم سنتی قوم ترکمن شامل مراسم ذکر خنجر، لاله خوانی، حرکت کجاوه عروسی، موسیقی ترکمن اجرا و نیز برنامه های طنز، قایق سواری، گردش دور جزیره آشوراده با پاراگلایدرهای موتوری دو نفره و سوارکاری برنامه ریزی شده است.

شهر ساحلی ترکمن با افزون بر ۶۰ هزار نفر جمعیت که بیشتر آن را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند، در شمال غرب استان گلستان واقع است.

استان گلستان واقع در شمال ایران با توجه به زندگی اقوام مختلف، نگارستان قومیت های ایرانی است.
ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست