• تاریخ: 2016-11-24
  • شناسه خبر: 21474
  • 275 بازدید

برف و سرما حدود ۲ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی گلستان خسارت وارد کرد

ارکین نیوز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: برف و سرما در چند روز اخیر حدود ۲ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان گلستان خسارت وارد کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، مختار مهاجر ظهر امروز در جمع خ ...

ارکین نیوز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: برف و سرما در چند روز اخیر حدود ۲ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان گلستان خسارت وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، مختار مهاجر ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برف ‌و یخبندان اخیر در مجموع یک‌هزار و ۹۷۷ میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی مانند باغات ،زراعت ،دام طیور و غیره در استان گلستان وارد کرده است.

وی افزود: در بخش باغبانی استان گلستان ۵ هزار هکتار از باغات مرکبات استان گلستان خسارت دید و ۱۲۰ هزار تن از محصول باغات بارور به ارزش ۱۲۰۰ میلیارد ریال از بین رفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان تصریح کرد: سطح ۵ هزار هکتار درختان مرکبات بارور نیز به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال خسارت دیدند و به۱۵۰۰ هکتار سطح غیر بارور نیز به ارزش ۱۰۵ میلیارد ریال آسیب وارد شد.

مهاجر افزود: بر اثر این سرما همچنین ۱۲۰ هکتار باغات کیوی با ۲۵۰۰ تن محصول به ارزش ۶۲٫۵ میلیارد ریال آسیب دیدند.

وی اظهار کرد: در بخش زراعت استان گلستان نیز ۳۱ هزار هکتار سطح کلزای استان به ارزش ۳۱۰ میلیارد ریال خسارت دیده و در بخش در بخش دام و طیور نیز ۱۰۰ میلیارد ریال خسارت وارد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان افزود: متاسفانه باغداران توصیه های کارشناسان را جدی نگرفتن و از هفته قبل معاون و مدیر باغبانی چندین بار در رادیو و تلویزیون تذکر دادن اما متاسفانه کشاورزان تنها ۱۰ درصد محصول باغات را جمع آوری کردند.

وی توصیه کرد: بهترین کار در این مواقع تکان دادن و آب‌پاشی و دود کردن در باغات است تا دما را گرم‌تر کنیم و همچنین جمع‎آوری مرکبات و انبار کردن است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گلستان تصریح کرد: متاسفانه برای باغداران حادثه بسیار ناگواری اتفاق افتاده که بیمه و ستاد حوادث باید جبران خسارت داشته باشند و ما هم در حال دریافت اطلاعات از شهرستانها هستیم تا در ستاد حوادث استان طرح و به مرکز ارسال کنیم.

بارش برف از ۲ روز قبل در استان گلستان آغاز شده و در این مدت دمای هوا به شدت کاهش یافته و در برخی مناطق کوهستانی ارتفاع برف تا دیروز به بیش یک متر رسید و مردم مراوه‌تپه هم دمای زیر ۱۴ درجه را تجربه کردند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست