• تاریخ: 2015-01-24
  • شناسه خبر: 959
  • 1,341 بازدید

برخی اعتقادات خرافی در بین ترکمن‌ها

ارکین نیوز – ترکمن‌ها معتقدند بسیاری از خرافات موجود در بین آنها متعلق به روس‌هاست و خودشان در پیشینه تاریخی خود نشانی از این خرافات ندارند. فراوانی گونه‌های خرافی نیز مبین این نکته است. هرچند وجود خرافات را نیز نم ...

66964639372684350240

ارکین نیوز – ترکمن‌ها معتقدند بسیاری از خرافات موجود در بین آنها متعلق به روس‌هاست و خودشان در پیشینه تاریخی خود نشانی از این خرافات ندارند. فراوانی گونه‌های خرافی نیز مبین این نکته است. هرچند وجود خرافات را نیز نمی‌توان در ترکمن‌های قدیم منکر شد. وجود برخی خرافات در بین ترکمن‌ها آسیبی به رفتارهای اجتماعی نمی‌زند و این خرافات امروزه در بین اقشار مختلف مردم اعم از ترکمن، روس، ارمنی و ایرانی‌ها از سال‌های قبل دیده می‌شود، از این عقاید خرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ـ عبور گربه سیاه از مسیر شخصی شگون ندارد.

۲ـ بعد از رفتن کسی به مسافرت، آستانه منزل نباید بلافاصله جارو شود زیرا دلیل برگشت فوری شخص مسافر می‌شود و این در موردی است که جهت کار و امرار معاش به مسافرت می‌رود و اقامت طولانی وی به نفع خانواده اوست.

۳ـ ریخته شدن نمک روی سفره غذا و نیز تمیز کردن با کاغذ موجب اختلاف و نزاع خانوادگی می‌شود.

۴ـ جارو کردن در شب شگون ندارد.

۵ـ برعکس پوشیدن لباس موجب کتک خوردن صاحب لباس می‌شود.

۶ـ فروش شیر و ماست و هر چیز سفید دیگر در شب، شگون ندارد.

۷ـ نباید پول را در شب دست به دست کرد. یعنی در ازای کاری یا فروش چیزی در شب نباید پول را از دست طرف مقابل گرفت، بلکه او باید پول را روی میز بگذارد و گیرنده آن را بردارد.

۸ـ خارش کف دست چپ نشان از به‌دست آوردن پول است و کف دست راست نشانه از دست دادن پول است.

۹ـ گذاشتن جارو به شکلی که دسته‌اش به طرف پایین قرار گرفته باشد، شگون ندارد.

۱۰ـ برعکس گذاشتن لباس روی جالباسی، اسرار صاحب لباس را فاش می‌کند.

۱۱ـ دم در ورودی اتاق ایستادن و احوالپرسی کردن شگون ندارد و فرد باید به اتاق داخل شده و سپس دست بدهد و احوالپرسی کند./ ترکمن رسانه

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست