• تاریخ: 2015-09-30
  • شناسه خبر: 8769
  • 1,263 بازدید

بالاخره کاروان غم و ماتم رسید

ارکین نیوز-:بالاخره کاروان اراز محمد زاهد کلته در فرودگاه گرگان فرود آمد. فضای فرودگاه غمبار بود .این کاروان ۱۵ جانباخته و ۱۵ مفقودی داشت .برای همین هم فضای حزن و اندوه در لحظه رسیدن آن به فرودگاه قابل پیش بینی بود.پاهای ...

ارکین نیوز-:بالاخره کاروان اراز محمد زاهد کلته در فرودگاه گرگان فرود آمد.

فضای فرودگاه غمبار بود .این کاروان ۱۵ جانباخته و ۱۵ مفقودی داشت .برای همین هم فضای حزن و اندوه در لحظه رسیدن آن به فرودگاه قابل پیش بینی بود.پاهایمان یارای حضور در این جمع را نداشت .
اما باید می رفتیم تا بلکه با حضورمان التیام بخش قلبهای شکسته خانواده های حجاج عزیزمان باشیم .رفتن به زیارت خانه خدا آرزوی هر مسلمانی است .هر ساله در موسم حج ترکمن صحرا فضایی خاص پیدا می کند .در این ایام همه خیابانها و کوچه های شهرهای ما برای ورود مهمانهایی از جنس پاکی و طهارت آذین بسته می شوند.
اما امسال خبری از شادی و سرور سالهای گذشته نیست.امسال حجاج ما در فضایی توام را حزن و اندوه به خانه های خود برمی گردند .
امروز برخی از خانواده های جانباختگان کاروان گنبد را هم در فرودگاه دیدم.این افراد با اینکه می دانستند حاجی آنها سوار هواپیما نشده است ،امید داشتند از پله های هواپیما پایین بیاید.قلب انسان از دیدن صحنه های گریه خانواده ها به درد می آید.
بودند شوهرانی که با همسران خود رفته بودند ،اما تنها برگشتند .کم نبودند حاجیه هایی که با حاج آقای خودرفته بودند اما تنها برگشتند.قلم از وصف اندوه حاکم بر فرودگاه گرگان عاجز است .هر جا را که نگاه می کردیم صدای شیون و زاری حجاج بلند بود .
به راستی چرا حج امسال این گونه شد ؟این سوال همه خانواده ها است .در این شرایط برخی می گویند نباید ناراحت باشیم چون حجاج ما در لباس احرام در جوار خانه خدا از دنیا رفته اند .اما وقتی صحنه های جان باختن حجاج و دردی که این عزیزان در روز عید قربان کشیده اند جلو چشم مان می آید بی اختیار اشک امان ما را می برد .
وقتی که می شنویم حجاج ما از بی آبی و ماندن در زیر دست و پا جان شان را از دست دادند آنجاست که این سوال پررنگ تر می شود که چرا نتواسنتند مدیریت درستی بر مراسم امسال داشته باشند.با حجاج مان که صحبت می کردیم از ضعف نیروهای عربستانی درمدیریت بحران می گفتند و اینکه خیلی حجاج ما محتاج قطره آبی برای ادامه زندگی بودند !!!
متاسفانه بنظر می رسد مراسم حج امسال قربانی تسویه حسابهای سیاسی درون عربستان شده است .عزل برخی از مقامات قدیمی حج این کشور و روی کارآمدن تیم جوان و بی تجربه در آستانه موسم حج تمتع یکی از اشتباهات استراتژیک مقامات عربستان بود .
مساله ایکه حتی روزنامه نیویورک تایمز هم به آن اشاره کرده و نویسنده این روزنامه اعتقاد دارد که عربستان در هر شرایطی در برابر این حادثه مسئول و پاسخگوست .پاسخگویی که تا به امروز هیچ اثری از آن ندیدیم و نه تنها از بایت این سوء مدیریت عذرخواهی نشده است، بلکه گستاخانه دیگران را به عنوان مقصر این حادثه اعلام کرده اند/ترکمن سسی

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست